Poznań: Msza święta za pierwszych władców Polski
2007-11-19 00:00:00
O obronę chrześcijańskiej godności narodu, gdy jest ona "poniewierana przez obcych" bądź przez "swoich" zaapelował w niedzielę 18 listopada w Poznaniu biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek – informuje KAI. Hierarcha odprawił w katedrze Mszy św. w intencji spoczywających tam pierwszych władców Polski z dynastii Piastów.
– Jest obowiązkiem odpowiednich instancji reagować, gdy zajdzie wypadek niszczenia i poniewierania godności narodu przez obcych, ale także przez swoich – podkreślił w homilii bp Balcerek. Dodał, że "etos narodu tworzą szlachetni o wysokim poziomie moralnym w myśl słów: Bóg, honor i Ojczyzna".
– Nie możemy pozwolić, by pod przykrywką demokracji, tolerancji, wolności miały miejsce wydarzenia, które urągają kulturze, wrażliwości moralnej, obyczajowi historii i całemu szlachetnemu dorobkowi polskiego i chrześcijańskiego tysiąclecia – stwierdził ks. biskup.
Nawiązując do intencji nabożeństwa bp Balcerek stwierdził, że "przychodzimy wraz z przedstawicielami władzy do grobów pierwszych władców i królów, by pomodlić się za ich dusze, a przede wszystkim, by podziękować Bogu, że w tak wspaniały sposób ukształtował dzieje naszego narodu, państwa i Kościoła".
Poznańska katedra powstała na początku chrześcijaństwa w Polsce. Świątynia ta jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. Obok Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Przemysła II w jej podziemiach pochowano także Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.