Poznań: Msza święta za pierwszych władców Polski
2007-11-19 00:00:00
O obronę chrześcijańskiej godności narodu, gdy jest ona "poniewierana przez obcych" bądź przez "swoich" zaapelował w niedzielę 18 listopada w Poznaniu biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek – informuje KAI. Hierarcha odprawił w katedrze Mszy św. w intencji spoczywających tam pierwszych władców Polski z dynastii Piastów.
– Jest obowiązkiem odpowiednich instancji reagować, gdy zajdzie wypadek niszczenia i poniewierania godności narodu przez obcych, ale także przez swoich – podkreślił w homilii bp Balcerek. Dodał, że "etos narodu tworzą szlachetni o wysokim poziomie moralnym w myśl słów: Bóg, honor i Ojczyzna".
– Nie możemy pozwolić, by pod przykrywką demokracji, tolerancji, wolności miały miejsce wydarzenia, które urągają kulturze, wrażliwości moralnej, obyczajowi historii i całemu szlachetnemu dorobkowi polskiego i chrześcijańskiego tysiąclecia – stwierdził ks. biskup.
Nawiązując do intencji nabożeństwa bp Balcerek stwierdził, że "przychodzimy wraz z przedstawicielami władzy do grobów pierwszych władców i królów, by pomodlić się za ich dusze, a przede wszystkim, by podziękować Bogu, że w tak wspaniały sposób ukształtował dzieje naszego narodu, państwa i Kościoła".
Poznańska katedra powstała na początku chrześcijaństwa w Polsce. Świątynia ta jest najstarszą i największą nekropolią Piastów. Obok Mieszka I, Bolesława Chrobrego i Przemysła II w jej podziemiach pochowano także Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025