Prawdziwa nauka nie boi się debaty – zapraszamy na konferencję „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”!

2023-03-24 00:00:00
Prawdziwa nauka nie boi się debaty – zapraszamy na konferencję „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”!

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi, Discovery Institute oraz Steno Institute organizują naukową konferencję pt. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”. Jej cel to przedstawienie aktualnego, niezafałszowanego stanu nauki w kwestiach takich jak powstanie życia i gatunków. Czym jest inteligentny projekt? Jakie dowody na teorię ewolucji już zostały obalone? Na naszej konferencji nie zabraknie arcyciekawych tematów i wybitnych panelistów.

Zapraszamy na stronę wiarainauka.pl (wystarczy kliknąć tutaj), aby dowiedzieć się więcej o tematyce konferencji, poznać sylwetki panelistów, a także zarezerwować miejscówkę.

W polskim życiu naukowym obecnie zupełnym marginesem jest rosnący wkład środowisk chrześcijańskich oraz sceptycznych wobec neodarwinizmu w debatę nad teorią inteligentnego projektu (IP). Ta szczególnie zyskująca na popularności w Stanach Zjednoczonych koncepcja mówi, że znane nam obecnie dane naukowe, niezależnie od Boskiego objawienia, wskazują na spójny projekt i inteligencję działającą w przyrodzie. Te argumenty padają jako odpowiedź na pseudonaukową teorię ewolucji, hołubioną przez przeciwników idei stworzenia świata przez Boga.

 

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji: Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie.” odbędzie się w dniach 1-3 czerwca 20023 r. na Zamku Królewskim w Niepołomicach. W konferencji współorganizowanej przez nasze Stowarzyszenie wezmą udział – po raz pierwszy w takiej liczbie – prelegenci i dyskutanci specjalizujący się w naukach przyrodniczych i badający obecność w przyrodzie inteligencji, dowodzącej, że rozwój świata i organizmów na nim obecnych nie jest dziełem przypadku ani nie powstał w sposób opisany w mocno kontrowersyjnej teorii ewolucji.

 

Oto klip promujący konferencję:


Boski plan stworzenia kontra przypadkowość

 

Konieczność powrotu debaty o powstaniu i rozwoju świata tak argumentuje ojciec dr Michał Chaberek OP: Mikołaj Kopernik napisał we wstępie do swojego dzieła „O obrotach sfer niebieskich”, że obserwacja świata „tak cudnie Boską Opatrznością urządzonego ... przenosi nas jakby za pomocą jakiegoś wózka do ... rozmyślania o najwyższym Dobru”. Kopernik, podobnie jak Izaak Newton i inni twórcy nowożytnej nauki, nie mieli wątpliwości, że świat został stworzony i urządzony zgodnie z Boskim planem i nieskończoną mądrością Stwórcy. Niestety to głęboko chrześcijańskie przekonanie, z którego zrodziła się nowożytna nauka, zostało podważone w XIX wieku przez Karola Darwina, który odrzucił „plan stworzenia” i uznał, że cała różnorodność życia ukształtowała się samoczynnie w wyniku działania przypadkowych mutacji i naturalnej selekcji. Czy odkrycia współczesnej nauki potwierdzają przekonanie Darwina czy Kopernika? Czy w miarę jak poznajemy złożoność życia nowe odkrycia każą nam odrzucić inteligentny projekt w przyrodzie, czy raczej skłaniają do jego przyjęcia?

 

Wyjątkowość konferencji pt. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji” polega także na zaproszeniu na kilka dni konferencji z bogatym programem wybitnych specjalistów z dziedziny nauk przyrodniczych. Do Polski przybędą m.in.: prof. Michael J. Behe z Lehigh University w Pensylwanii, prof. Richard Sternberg (Biologic Institute w USA), prof. Guillermo Gonzalez z University of Alabama-Huntsville, czy też prof. Günter Bechly z Zentrum für BioKomplexität und NaturTeleologie w Austrii. Podczas konferencji swoją obecność i wygłoszenie wykładu zapowiedział także ojciec dr Michał Chaberek OP z Fundacji En Arche.

 

Pełna lista prelegentów, jak również formularz rejestracji na tę konferencję dostępny jest na stronie wiarainauka.pl. Zachęcamy do rejestracji, tym bardziej, że liczba miejsc jest ograniczona.

 

Materializm niewiele wyjaśnia

 

Osoby biorące udział w konferencji poznają szereg argumentów naukowych, opartych na współczesnych badaniach laboratoryjnych i wskazujących na nieadekwatność neodarwinizmu i innych materialistycznych teorii pochodzenia życia w wyjaśnianiu obserwowanych fenomenów na poziomie molekularnym.

 

Można spodziewać się, że zwolennicy Darwina wytoczą propagandowe działa wobec argumentów naukowych, burzących ich sposób widzenia świata z perspektywy teorii ewolucji. Samo naukowe udowodnienie działania w przyrodzie inteligencji i absolutnej nieprzypadkowości powstawania organizmów żywych stoi bowiem w sprzeczności z areligijnym poglądem na powstanie życia na Ziemi.

 

Dla uczestników czerwcowej konferencji ważne też będzie wyjaśnienie, w jaki sposób teorie powstania życia wpływają na ich rozumienie wiary i Pisma Świętego. Będzie to o tyle łatwiejsze, że jeden z wykładowców programu ujętego w tytule „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji” to teolog, badający relację wiary i nauki. Wyjaśni on, jak teoria inteligentnego projektu – dzieła Stwórcy – wpisuje się w szerszą tradycję teologiczną Kościoła.

 

Dzisiaj, gdy powoływaniem się na naukę przeciwnicy wiary próbują obalić prawdę o powstaniu świata z woli Pana Boga, należy otworzyć szeroko drzwi debacie na prawdziwie naukowe argumenty, podawać faktyczne dane i fakty odkrywane przez współczesną biologię i fizykę. Wskazują one bowiem wprost, że istnienie Boskiego planu w świecie jest rzeczywistością, z którą nie chcą pogodzić się ateiści. Dzieje się tak dlatego, że zarówno nauki przyrodnicze, jak i humanistyczne, ulegają propagandowym przekazom – miałkim jakościowo i niekompletnym z punktu widzenia nauki.

 

Nauka w zgodzie z wiarą

 

Ideologie czerpiące z ateizmu i materializmu nie mają wiele wspólnego z nauką, ale pod wpływem różnych środowisk, szermujących hasłami nowoczesności i postępu, wykorzystują nauki przyrodnicze do walki z światopoglądem chrześcijańskim opartym na Biblii. O tym, jakie będą skutki odkrycia złożoności życia i potwierdzenia inteligentnego projektu w przyrodzie dowiedzą się uczestnicy naukowej konferencji pt. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji: Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie.”, organizowanej przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Piotra Skargi, Discovery Institute oraz Steno Instute.

 

- Po raz pierwszy w Polsce będziemy gościć czołowych przedstawicieli teorii inteligentnego projektu, takich jak Michael Behe, Richard Sternberg, Guillermo Gonzalez i Gunther Bechly. Ta konferencja to wyjątkowa okazja, aby spotkać ludzi, którzy rzucili odważne wyzwanie paradygmatowi darwinistycznemu królującemu we współczesnej biologii. Naukowcy ci skutecznie dowodzą, że najnowsze odkrycia w dziedzinie biochemii i biologii molekularnej nie popierają neodarwinizmu, lecz raczej domagają się nowego rodzaju wyjaśnienia złożoności biologicznej na poziomie komórkowym przez odwołanie do inteligentnego projektu. Serdecznie zapraszam na to wyjątkowe wydarzenie. – mówi o. dr Michał Chaberek OP, zachęcając do wzięcia udziału w konferencji „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”.

 

Rejestracja na konferencję dostępna jest na stronie:

 

wiarainauka.pl


Serdecznie polecamy Państwu udział w tym wydarzeniu. Zapraszamy do korzystania z formularza rejestracji na powyższej stronie. Przypominamy, iż liczba miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.


PiotrSkarga.pl

 

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!