Prawo własności to fundament
2006-10-29 00:00:00

"Prawo własności fundamentem porządku społecznego i rozwoju cywilizacji" - pod takim hasłem odbywał się tegoroczny, już trzeci z kolei, Kongres Konserwatywny w Krakowie, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.
Otwierając Kongres prezes SKCh Sławomir Olejniczak zaprezentował wydaną właśnie przez Stowarzyszenie książkę Adolpho Lindenberga pt. "Wolny rynek w społeczeństwie chrześcijańskim". Autor książki - znany brazylijski biznesmen w doskonały i przystępny sposób dokonuje przeglądu rozmaitych teorii ekonomicznych z punktu widzenia nauczania Kościoła, ale również - co warto podkreślić - praktyki ekonomicznej, którą nabył podczas swojej prawie 50 letniej działalności.
Ponad 100 gości zebranych w sali lustrzanej Hotelu Grand mogło wysłuchać wykładów zaproszonych prelegentów. Na początek wybitny polski etyk, ks. Prof. Tadeusz Ślipko poddał analizie interpretacje prawa własności zaproponowane w rozmaitych odmianach ideologii socjalistycznych i liberalnych, krytykując je następnie z punktu widzenia etyki chrześcijańskiej. Książe Paul Oldenburg, potomek wybitnej arystokratycznej rodziny niemieckiej mówił na temat rewolucyjnych przemian w ekonomii ostatnich stuleci i ich roli w procesie niszczenia tradycyjnego społeczeństwa. Wreszcie Julio Loredo z włoskiego Stowarzyszenia Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (TFP) przedstawił zmierzające do obrony własności prywatnej działania stowarzyszeń TFP na całym świecie, w tym zwłaszcza na kontynencie południowoamerykańskim.
Po niedługiej przerwie o długoletnich bojach o powszechne uwłaszczenie, którego istotą jest jak najszersza dystrybucja własności prywatnej, opowiadał natomiast prof. Adam Biela, senator RP, zaś Michael Miller, który przybył na Kongres ze Stanów Zjednoczonych wygłosił wykład pt. "Znaczenie własności prywatnej dla rozwoju społeczeństwa". Kongres zakończył koncert muzyki klasycznej.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.