Prezenty dla Polaków z Grodna

2014-04-14 00:00:00
Prezenty dla Polaków z Grodna
Ponad 13 tys. kalendarzy trafiło w ostatnich tygodniach do Polaków mieszkających w Grodnie i okolicach. Popularne kalendarze z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej przekazał ich wydawca – Instytut Ks. Piotra Skargi.
 
Niezwykle piękne kalendarze z wizerunkiem Matki Bożej Fatimskiej oraz przedstawiające polskie scenerie, zamki, kościoły czy pałace co roku wydawane są przez Instytut Ks. Piotra Skargi. Bieżąca edycja jest już 12. wydaniem popularnego kalendarza, który od 2002 r. zamówiło już ponad 3,2 mln polskich rodzin. Dzięki współpracy Instytutu Ks. Piotra Skargi z Fundacją Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom, udało się przekazać kolejne 13 tys. kalendarzy, które dotarły do mieszkańców Grodna (m.in. parafia Miłosierdzia Bożego na Wiszniowcu oraz parafia Najświętszego Odkupiciela), Porzeczy, Nowej Rudy (parafia św. Jerzego), Brzostowicy Wielkiej, Sopoćkiń, a także Wołkowyska oraz Graużyszek.
 
Wszyscy księża oraz wierni z różnych parafii są bardzo wdzięczni za ten piękny dar. Dziękujemy również za pamięć o Polakach na Grodzieńszczyźnie i za to, że dzięki Wam mogą mieć w swoich domach kalendarze w języku ojczystym, które napawają pięknem rodzimych krajobrazów i zabytków – powiedziała Wioletta Kowalczuk, mieszkanka Grodna, współpracująca z Fundacją Kresy w Potrzebie, która odpowiedzialna była za rozdysponowanie kalendarzy.
 
Działająca przy parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie Fundacja Kresy w Potrzebie w różnoraki sposób wspiera Polaków mieszkających na dawnych Kresach Rzeczpospolitej m.in. poprzez regularnie prowadzoną „Akcję Książka”, polegającą na zbiórce wartościowych książek, które następnie trafiają do bibliotek w polskich szkołach na Białorusi, wsparcie finansowe polonijnych inicjatyw, a także poprzez organizację pobytów w Polsce dzieci pochodzących z rodzin kresowych. Wespół z ZHR Fundacja prowadzi również „Akcję Paczka” oraz opiekuje się polskimi grobami.
 
Kalendarze fatimskie, które otrzymali Polacy z Grodzieńszczyzny można zamówić za pośrednictwem strony internetowej: www.kalendarz.fatima.pl.

Paweł Ozdoba

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!