Prof. Mazur w Skarżysku-Kamiennej - relacja

2013-12-06 00:00:00
Prof. Mazur w Skarżysku-Kamiennej - relacja

Rozumieniu kultury oraz źródłom jej kryzysu poświęcony został wykład prof. Piotra Stanisława Mazura wygłoszony 19 grudnia w ramach Klubu „Polonia Christiana”. Zgromadzeni w sali Civitas Christiana w Skarżysku-Kamiennej goście wysłuchali wystąpienia wykładowcy Akademii Ingatianium oraz wzięli udział w dyskusji.

Prelegent podkreślił, że szeroko rozumiana kultura winna być ukierunkowana na doskonalenie człowieka poprzez umożliwienie mu poznania prawdy, realizację dobra, spełnienie się w wytwarzaniu piękna i kontakcie z nim aż po wspieranie go w dążeniu do osiągnięcia świętości. Tymczasem dominujący w kulturze model człowieka spycha go w stronę konsumpcjonizmu, bezrozumnego przetwarzania materii i dewastowania całego dorobku kulturowego cywilizacji Zachodu ukształtowanej pod wpływem chrześcijaństwa.

Zdaniem prelegenta można wskazać na trzy zasadnicze źródła kryzysu kultury, jakimi są: utrata właściwej relacji do rzeczywistości, utrata rozumienia kondycji ludzkiej i utrata transcendentnego, wykraczającego poza porządek doczesności, celu istnienia. Przejawami tego kryzysu są takie zjawiska jak nieliczenie się z prawdą o rzeczywistości, a zwłaszcza o samym człowieku, odrzucenie lub wybiórcze traktowanie norm moralnych, fałszywie rozumiana wolność, obrazoburcza sztuka czy ekspansja sekt.

Paradoksalnie kultura tak uformowana jest nietolerancyjna i destrukcyjna dla człowieka. „Kultura forsująca życie bez odpowiedzialności i bez celu prowadzi człowieka do infantylnego przeżywania swojego człowieczeństwa. Jest niedojrzała i zachęca do niedojrzałości. Istnieje poważne zagrożenie, że żyjący w niej człowiek nie tylko nie osiągnie celu swojego życia, ale też, że w ciągu jego trwania, nie zda sobie sprawy z tego, czego chce i kim naprawdę jest” - konkludował prof. Mazur.

Spotkanie zakończyło się dyskusją, podczas której uczestnicy wskazywali m.in. na różnorodność przejawów kryzysu kultury i płynących z tego zagrożeń.   


PiotrSkarga.pl
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.