Prof. Ryba: Jeśli oderwiemy się od swojej spuścizny, to przegramy wojnę cywilizacyjną

2015-09-30 00:00:00
Prof. Ryba: Jeśli oderwiemy się od swojej spuścizny, to przegramy wojnę cywilizacyjną
Jeśli oderwiemy się od swojej spuścizny, to przegramy wojnę cywilizacyjną. Największy mit, który prześladuje polską i zachodnią kulturę oraz naukę, mówi o równości cywilizacji i kultur – mówił prof. Mieczysław Ryba w siedzibie „Civitas Christiana” we Wrocławiu.

 
Prelekcja pt. „Starcia cywilizacyjne w świecie zachodu” umieszczona była w kontekście kryzysu imigranckiego, jaki przechodzi obecnie Stary Kontynent. Wykładowca akademicki już na początku wyraźnie stwierdził, że największy mit, który prześladuje zachodnią kulturę, naukę łącznie z uniwersytetami dotyczy równości kultur i cywilizacji.
 
-Nie mówię o kwestii równości ludzi i godności osobowej, bo to jest oczywiste. Wielu naukowców rozgłasza pogląd, że nauka już dawno tę wspaniałą równość potwierdziła i tak po prostu jest. Czy zatem np. kultura współczesnej Korei Północnej, bo tam nie chodzi tylko o politykę, jest tak samo dobra jak ta, w której żyjemy? Tam marksizm w tamtym wydaniu jest religią i on organizuje ludzkie życie we wszystkich wymiarach. Jak wszystkie mają być równe, to wszystkie – mówił prof. Mieczysław Ryba.
 
Kolejny przykład, jaki podał, dotyczył faszystowskich Niemiec.
-Jeśli pójdziemy tym bzdurnym tokiem myślenia, to na tych ziemiach do 1945 roku funkcjonowała ideologia narodowo-socjalistyczna. Ona przecież organizowała całe życie społeczne: edukację, kulturę, przestrzeń prawną, czyli również etyczną. Była wręcz religią. To było zatem tak samo dobre? Obozy koncentracyjne też? Jako opcja wyrażania się w pewnej sytuacji historycznej. Stalin i Hitler byli źli, ale wszyscy inni równi. Albo wszystko jest równe albo nic – wyjaśniał historyk.
 
Podkreślił także, że nie można zredukować pojęcia kultura do jedzenia i ubioru. Popełniamy wówczas błąd, ponieważ fundamentem kultury była etyka.
 
-Racja: raz jemy bigos, raz barszcz ukraiński, a innym razem pizzę włoską i nic się nie dzieje. Nawet dobrze. Jak pomieszamy różne składniki to uzupełniamy podobno witaminy. Ale zapominamy, że podstawą kultury jest etyka. Ona powinna stanowić kryterium oceny. Czy człowiek w ramach danego obszaru kulturowego ma możliwość rozwoju we wszystkich porządkach: moralnym, religijnym, poznawczym, wytwórczym itd. Liczy się człowiek, jako osoba. Jeśli cywilizacja go ogranicza, pojawia się problem – tłumaczył naukowiec.
 
Dodał również, że te prawdy nie wynikają tylko z religii, ale także nauki. Wystarczy bowiem sięgnąć do filozofii klasycznej w duchu arystotelesowsko-tomistycznym, ponieważ da się to racjonalnie wytłumaczyć. Dlaczego więc świat zachodni tak mocno promuje multikulturalizm, równość cywilizacyjną, nieustanną autokrytykę?
 
-Europejska lewica w przestrzeni świata najbardziej nienawidzi samej siebie. Nie Cyganów, nie ekstremalnych islamistów. Oczywiście za tym idzie pewna wizja. Warto wspomnieć w tym kontekście o wyprawach krzyżowych. Chodzi mi o samą zasadę i pomijam wypaczenia. Bardzo mało jest prawidłowych wzorców w tej kwestii – uważa profesor.
 
Prof. Ryba zgodził się, że musi być choćby odrobina prawdy w tym, że w imię ideologizacji religii podbijano Palestynę, trwała swego rodzaju wojna religijna, ginęli ludzie itd. Ale zwrócił uwagę na to, jak bardzo rzadko ludzie zadają sobie pytanie, dlaczego podbijano podczas wypraw krzyżowych w tamtym rejonie Arabów i skąd oni się tam wzięli?
 
-Takich pytań nigdy nie słyszę w tym dyskursie. A warto znać kontekst historyczny. Chodzi o pochód islamu w tamtych czasach, który do Arabii Saudyjskiej rozciągnął się na Bliski Wschód, dotarł do Hiszpanii i wdzierał się do Europy. Przy wielowiekowych zmaganiach. Mówimy np. o ośmiu wiekach walk w Hiszpanii, żeby wypędzić islamistów z ziem kultury chrześcijańskiej. W międzyczasie, mniej więcej w połowie tego pochodu islamu, od końca XI w., zdarzyło się coś, co zwiemy wyprawami krzyżowymi. Znając głębiej historię możemy myśleć o jakiejkolwiek krytyce np. wypraw krzyżowych, które obrosły jednoznacznie złą legendą – stwierdził prof. Mieczysław Ryba.
 
Krucjaty, jak pisze włoska dziennikarka Oriana Fallaci, były przede wszystkim odpowiedzią na 400 lat najazdów, oblężeń, tortur, rzezi. Były kontrofensywą, mającą powstrzymać ekspansjonizm islamski w Europie.
Wracając do współczesnego problemu fali imigranckiej, prelegent jasno wyraził się o zachodnim świecie, który, jego zdaniem, popełnia kulturowe samobójstwo. Nienawidzi samego siebie, swoich chrześcijańskich korzeni. Przez to relatywizuje różne kultury, chce je wrzucać do jednego worka i mieszać bez namysłu o konsekwencjach takiego procesu.
 
-Odcinamy się jako świat zachodni od tradycji w imię utopijnego, bzdurnego projektu, który zwie się multikulturalizm. Można z akwarium zrobić zupę rybną, ale nie da się z zupy rybnej zrobić akwarium.

źr. wdolnymslasku.pl

 
Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego przypadających na rok 2024 kierujemy do naszych Przyjaciół, Darczyńców i Czytelników życzenia przygotowane przez Zarząd Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Niech te słowa będą dla wszystkich Państwa zwiastunem pięknych chwil w rodzinnym gronie podczas tegorocznych Świąt oraz w całym 2025 roku.
W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.