Prof. Ryba w Stalowej Woli: piszmy na nowo realistyczną historię zamiast baśni
2014-06-03 00:00:00

W sobotę 31 maja Klub Polonia Christiana gościł w Stalowej Woli prof. Mieczysława Rybę. Spotkanie zatytułowane "Jak pisać historię Polski na nowo?" przyniosło wiele ciekawych refleksji oraz odniesień do bieżących wydarzeń, w tym niedawnego pochówku gen. Jaruzelskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Prof. Ryba odniósł się do tego bulwersującego opinię publiczną faktu, zwracając uwagę, iż gloryfikowanie postaci tak mocno ciążącej na polskiej najnowszej historii i zrównanie ich z ludźmi, którzy oddali życie w walce z komunizmem, to kreowanie postawy skrajnie relatywistycznej. Musi to wpływać w sposób radykalnie demoralizujący na młode pokolenie. Skoro ofiary i kaci są tak samo ważni (rzekomo wszyscy mieli „skomplikowane życie”), to nie można oczekiwać moralności we współczesnej polityce. Główny argument Jaruzelskiego, że wprowadził stan wojenny, pozbawił życia i wolności tysiące ludzi, setki tysięcy zmusił do emigracji, gdyż interwencja sowiecka przyniosłaby jeszcze większe ofiary, jest argumentacją niewyobrażalnie pokrętną. Czyż wolno politykom zamordować choćby jednego obywatela tylko dlatego, że obca potęga tego żąda i grozi interwencją? Czy taka postawa mieści się w jakichkolwiek kanonach etyki?
Jak zauważył prelegent, o historii Polski zatem pisze się coraz więcej postkomunistycznych baśni, tworzy się też baśniowych, nieprawdziwych bohaterów. Z tym fałszem nie da się walczyć tworzeniem własnych bajek i opowiadań, które w internecie są mnożone na wiele sposobów. Trzeba wrócić do solidnie wykonywanego rzemiosła historycznego, które najpełniej może być realizowane w środowisku uniwersyteckim. Chodzi o naukę historii uprawianą na kanwie klasycznej wizji człowieka i świata (czyli w odniesieniu do klasycznej, realistycznej filozofii).
PiotrSkarga.pl
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!