Prof. Stabryła już w czwartek w krakowskim Klubie PCh - o pierwszych wrogach Jezusa

2023-10-06 00:00:00
Prof. Stabryła już w czwartek w krakowskim Klubie PCh - o pierwszych wrogach Jezusa

Serdecznie zapraszamy do Krakowa na ciekawą prelekcję w ramach Klubu „Polonia Christiana” prof. Stanisława Sabryły - autora publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat literatury łacińskiej okresu augustowskiego oraz kultury antycznej. Jego najnowsze dzieło (wyd. Esprit, 2023), któremu poświęcamy to spotkanie, dotyczyć będzie pierwszych prześladowców Jezusa i Jego uczniów. Wstęp wolny!

Prelegent naszego najbliższego spotkania w Krakowie to profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje i należy do wielu towarzystw literackich i naukowych. Jest autorem ok. 200 prac naukowych, popularnonaukowych i literackich, w tym przeszło 30 książek. Zainteresowania naukowe profesora Stabryły obejmują literaturę grecką, rzymską i chrześcijańską, antyczną teorie literatury oraz recepcję antyku w literaturze europejskiej i polskiej.

Kto tak naprawdę był odpowiedzialny za oskarżenie i śmierć Jezusa? Czy prześladowców Chrystusa dręczyły potem wyrzuty sumienia? Skąd pochodził Judasz i jaka jest jego prawdziwa historia? Co o Piłacie mówią najstarsze źródła historyczne? Co sprawiło, że Neron wpadł w obsesję mordowania chrześcijan? O tym dowiemy się nie tylko z najnowszej książki profesora, wydanej przez Wydawnictwo Esprit („Znak, któremu sprzeciwiać się będą. Pierwsi wrogowie Chrystusa”), ale także dzięki organizowanemu przez nasz klub spotkaniu autorskiemu pod podbnym tytułem.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa do przybycia do sali konferencyjnej Hotelu Miodosytnia przy ul. św. Wawrzyńca 6 w Krakowie (najbliższe przystanki: Plac Wolnica oraz Św. Wawrzyńca) już w czwartek 12 października 2023 r. na godz. 18:00. Spotkanie pt. „Znakiem sprzeciwu będzie. Pierwsi wrogowie Jezusa” poprowadzi Piotr Podlecki, a jego gościem i zarazem prelegentem będzie prof. Stanisław Stabryła. Prosimy również o powiadomienie o tyw wydarzeniu Państwa znajomych.

Jak zawsze w przypadku naszych spotkań publicznych - wstęp wolny!


piotrskarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.