Prymasowska wizja patriotyzmu. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

2022-03-14 00:00:00
Prymasowska wizja patriotyzmu. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński pełnił prymasowską posługę w latach silnego terroru władz komunistycznych, próbujących zniszczyć lub podporządkować sobie Kościół Katolicki w PRL. O tym, jak Prymas Tysiąclecia widział wówczas patriotyzm i jaką miał wizję katolickiej obecności w życiu publicznym opowie dr hab. Rafał Łatka podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 17 czerwca.

 

Władza komunistyczna, przyniesiona na bagnetach Armii Czerwonej w wyniku II wojny światowej, na różne sposoby starała się opanowywać lub niszczyć struktury kościołów i związków wyznaniowych w podbitych krajach. Nie inaczej było w Polsce, której prymasem w latach 1948 – 1981 był Stefan Wyszyński.

 

O tym, jakie losy spotkały Prymasa Tysiąclecia od czasu totalitarnej władzy do „wiosny Solidarności”, przeczytać można w opublikowanym za Katolicką Agencją Informacyjną artykule na portalu „PCh24.pl”: W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych. 12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach. W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

 

Wyniesienie na ołtarze we wrześniu 2021 roku kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniało wiernym o tej znaczącej dla Polski postaci XX wieku – o zasługach w przeprowadzeniu Kościoła przez „morze komunizmu” i o prymasowskiej wizji obecności katolików w życiu publicznym. Znaczącym elementem dorobku prymasa Wyszyńskiego było umiejscowienie patriotyzmu w systemie społecznych wartości w czasie komunistycznych rygorów, o których traktował w wygłoszonym w Kościele św. Krzyża w Warszawie cyklu kazań, zapisanych w naszej historii jako „Kazania świętokrzyskie”.

 

Tematykę tę przybliży nam już w czwartek 17 marca prelegent warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” dr hab. Rafał Łatka. Rafał Łatka jest znanym uczestnikom spotkań klubowych naukowcem, który pracuje w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Tematyka czwartkowego spotkania jest bliska jednemu z koordynowanych przez niego projektów badawczych IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Ponadto, dr hab. Łatka jest wykładowcą akademickim oraz zastępcą redaktora naczelnego historycznego półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”, wydawanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Zachęcamy Państwa do wysłuchania prelekcji znawcy relacji Kościoła i władz komunistycznych i do zaproszenia na spotkanie swoich znajomych.

Zapraszamy Państwa do przybycia na prelekcję w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie, która odbędzie się 17 marca 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!