Prymasowska wizja patriotyzmu. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

2022-03-14 00:00:00
Prymasowska wizja patriotyzmu. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński pełnił prymasowską posługę w latach silnego terroru władz komunistycznych, próbujących zniszczyć lub podporządkować sobie Kościół Katolicki w PRL. O tym, jak Prymas Tysiąclecia widział wówczas patriotyzm i jaką miał wizję katolickiej obecności w życiu publicznym opowie dr hab. Rafał Łatka podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 17 czerwca.

 

Władza komunistyczna, przyniesiona na bagnetach Armii Czerwonej w wyniku II wojny światowej, na różne sposoby starała się opanowywać lub niszczyć struktury kościołów i związków wyznaniowych w podbitych krajach. Nie inaczej było w Polsce, której prymasem w latach 1948 – 1981 był Stefan Wyszyński.

 

O tym, jakie losy spotkały Prymasa Tysiąclecia od czasu totalitarnej władzy do „wiosny Solidarności”, przeczytać można w opublikowanym za Katolicką Agencją Informacyjną artykule na portalu „PCh24.pl”: W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych. 12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach. W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

 

Wyniesienie na ołtarze we wrześniu 2021 roku kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniało wiernym o tej znaczącej dla Polski postaci XX wieku – o zasługach w przeprowadzeniu Kościoła przez „morze komunizmu” i o prymasowskiej wizji obecności katolików w życiu publicznym. Znaczącym elementem dorobku prymasa Wyszyńskiego było umiejscowienie patriotyzmu w systemie społecznych wartości w czasie komunistycznych rygorów, o których traktował w wygłoszonym w Kościele św. Krzyża w Warszawie cyklu kazań, zapisanych w naszej historii jako „Kazania świętokrzyskie”.

 

Tematykę tę przybliży nam już w czwartek 17 marca prelegent warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” dr hab. Rafał Łatka. Rafał Łatka jest znanym uczestnikom spotkań klubowych naukowcem, który pracuje w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Tematyka czwartkowego spotkania jest bliska jednemu z koordynowanych przez niego projektów badawczych IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Ponadto, dr hab. Łatka jest wykładowcą akademickim oraz zastępcą redaktora naczelnego historycznego półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”, wydawanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

 

Zachęcamy Państwa do wysłuchania prelekcji znawcy relacji Kościoła i władz komunistycznych i do zaproszenia na spotkanie swoich znajomych.

Zapraszamy Państwa do przybycia na prelekcję w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie, która odbędzie się 17 marca 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie.

W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.