Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński pełnił prymasowską posługę w latach silnego terroru władz komunistycznych, próbujących zniszczyć lub podporządkować sobie Kościół Katolicki w PRL. O tym, jak Prymas Tysiąclecia widział wówczas patriotyzm i jaką miał wizję katolickiej obecności w życiu publicznym opowie dr hab. Rafał Łatka podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 17 czerwca.
Władza komunistyczna, przyniesiona na bagnetach Armii Czerwonej w wyniku II wojny światowej, na różne sposoby starała się opanowywać lub niszczyć struktury kościołów i związków wyznaniowych w podbitych krajach. Nie inaczej było w Polsce, której prymasem w latach 1948 – 1981 był Stefan Wyszyński.
O tym, jakie losy spotkały Prymasa Tysiąclecia od czasu totalitarnej władzy do „wiosny Solidarności”, przeczytać można w opublikowanym za Katolicką Agencją Informacyjną artykule na portalu „PCh24.pl”: W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych. 12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach. W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.
Wyniesienie na ołtarze we wrześniu 2021 roku kardynała Stefana Wyszyńskiego przypomniało wiernym o tej znaczącej dla Polski postaci XX wieku – o zasługach w przeprowadzeniu Kościoła przez „morze komunizmu” i o prymasowskiej wizji obecności katolików w życiu publicznym. Znaczącym elementem dorobku prymasa Wyszyńskiego było umiejscowienie patriotyzmu w systemie społecznych wartości w czasie komunistycznych rygorów, o których traktował w wygłoszonym w Kościele św. Krzyża w Warszawie cyklu kazań, zapisanych w naszej historii jako „Kazania świętokrzyskie”.
Tematykę tę przybliży nam już w czwartek 17 marca prelegent warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” dr hab. Rafał Łatka. Rafał Łatka jest znanym uczestnikom spotkań klubowych naukowcem, który pracuje w Biurze Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.
Tematyka czwartkowego spotkania jest bliska jednemu z koordynowanych przez niego projektów badawczych IPN pn. „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”. Ponadto, dr hab. Łatka jest wykładowcą akademickim oraz zastępcą redaktora naczelnego historycznego półrocznika „Pamięć i Sprawiedliwość”, wydawanego przez Instytut Pamięci Narodowej.
Zachęcamy Państwa do wysłuchania prelekcji znawcy relacji Kościoła i władz komunistycznych i do zaproszenia na spotkanie swoich znajomych.
Zapraszamy Państwa do przybycia na prelekcję w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie, która odbędzie się 17 marca 2022 r. (czwartek) o godz. 18:00. Spotykamy się w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Wstęp wolny!
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy