Przeciw starym i nowym utopiom - relacja ze spotkania w Lublinie

2013-05-27 00:00:00
Przeciw starym i nowym utopiom - relacja ze spotkania w Lublinie
W czwartkowy wieczór 23 maja salę konferencyjna hotelu Mercure wypełnili słuchacze reprezentujący różne pokolenia lublinian. Gościem Klubu „Polonia Christiana” i Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie był w tym dniu prof. Marek Jan Chodakiewicz – polski historyk mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych. Okazją do spotkania było pojawienie się na rynku księgarskim książki „O prawicy i lewicy”.

 

Pomysły nowej lewicy, takie jak ideologia „genderowa” czy „kultura” homoseksualna nie są żadnym nowatorstwem. Wszystkie zasadnicze rysy tych antychrześcijańskich utopii można odnaleźć już w odległej historii. Wrogość wobec tradycji, rodziny i własności prywatnej odnajdujemy w dziejach sekt gnostyckich z II w. po Chrystusie, u ideologów oświecenia, w rewolucji francuskiej, w torii i praktyce socjalistów utopijnych, bolszewików i niemieckich narodowych socjalistów – wskazał prof. Chodakiewicz. Barwnym obrazowym językiem ukazał obszerne dossier na temat intelektualnych dziwactw i moralnych wykroczeń oraz zbrodni protoplastów dzisiejszej lewicy. Zaprezentował i zinterpretował także obraz współczesnej permisywnej kultury tolerancjonizmu, którą zna z autopsji jako mieszkaniec USA. Odpowiedzią katolików na kolejne fale rewolucji jest demaskowanie ich kłamstw, odbudowa zdrowych elit narodów i odwaga w konfrontacji z ich agresją wobec rodzin i narodów – podkreślił prof. Chodakiewicz.

 

W dyskusji po wykładzie z wypełnionej sali konferencyjnej padły liczne pytania rozpoczynając intrygującą debatę. Słuchacze dociekali wielu aspektów zasadniczego tematu prelekcji. Inne pytania nawiązywały do innych badań i publikacji prof. Chodakiewicza m.in. dotyczących wydarzeń w Jedwabnem czy zagadnień geopolitycznych. Bogate intelektualnie dwie godziny spotkania pozostawiły mimo wszystko pewien niedosyt, dlatego liczni uczestnicy prelekcji opuścili salę uzbrojeni w książkę „O prawicy i lewicy” opatrzoną autografem autora.

 

KS


W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.