Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

2020-12-08
Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

20 lat temu nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zorganizowało pierwszą po 1990 roku publiczną demonstrację w obronie naszej wiary. Był to protest przeciwko emisji w jednym z krakowskich kin bluźnierczego filmu „Dogma”. Wtedy jeszcze naszej akcji nie potraktowano poważnie, ale rozwój wypadków w Polsce i w Europie pokazał, że musimy walczyć z każdym przypadkiem antykatolickich działań, aby zapobiegać rozlewaniu się fali zła na całe nasze życie społeczne.

 

Atak na wiarę poprzez film rodem z Ameryki


Światowa premiera amerykańskiego filmu fabularnego pt. „Dogma” miała miejsce w 1999 roku. W następnym roku ten antychrześcijański film trafił na ekrany kin w Polsce – kraju który religii chrześcijańskiej i Kościołowi Katolickiemu zawdzięczał kulturowe przetrwanie zaborów i dwóch totalitaryzmów – hitlerowskiego i komunistycznego.

Wówczas jeszcze wielu osobom w Polsce wydawało się, że antykatolicki, przeplatany wulgaryzmami film nie powinien być dopuszczony do emisji w naszym kraju. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem do uderzenia w wiarę i fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej użyto wątpliwej jakości dzieła, tłumacząc bluźnierczą treść fabuły wizją autorską twórców.

Na głosy płynące z niektórych środowisk katolickich, widzących w publicznej emisji „Dogmy” naruszenie poszanowania wartości przez nich wyznawanych, instytucje władzy i środowiska opiniotwórcze pozostały zamknięte. - Obserwując ataki na chrześcijaństwo na Zachodzie, widzieliśmy pewną konsekwencję w planie rozlewania fali antyreligijnej także na Polskę. Nie minęło dużo czasu i teraz wszyscy wiemy do czego prowadzi tolerowanie bezczelnych ataków na naszą wiarę – mówi wiceprezes SKCh Arkadiusz Stelmach.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zareagowało pierwsze


Obrońcom wiary katolickiej nie pozostało w 2000 roku więc nic innego jak zorganizowanie pierwszego po 1990 roku publicznego protestu w obronie religii. 8 grudnia 2000 roku kilkadziesiąt osób, w tym członkowie i sympatycy organizującego protest Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, stanęło pod nieistniejącym już krakowskim kinem „Wanda”, nawołując do bojkotu i zakazu emisji filmu.

Protestujących dodatkowo zbulwersował fakt wybrania daty krakowskiej premiery „Dogmy” w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypadające właśnie na 8 grudnia. Starając się wynagrodzić Najświętszej Maryi Panny za grzech bluźnierstwa i emisję antyreligijnego filmu, członkowie naszego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz jego sympatycy modlili się publicznie przed obrazem Matki Boskiej, odmawiając różaniec i trzymając w rękach zapalone świece.

Przed kinem widzom, często zbulwersowanym żenującym poziomem filmu, wręczano ulotki nawołujące wszystkich wierzących do nie brania udziału w projekcji „Dogmy”. Nasze Stowarzyszenie podjęło wówczas także inne działania –wysłaliśmy protest do ministra sprawiedliwości domagając się ukarania dystrybutora filmu i kierownictwa krakowskiego kina oraz złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Wejście na ekrany „Dogmy” oburzyło katolików na całym świecie. Film ten m.in. znalazł się na 6. pozycji „najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” w rankingu opublikowanym przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”.

- Środowiska wojujące szczególnie uporczywie z Kościołem Katolickim, często posługują się „miękkim metodami”, angażując w ośmieszanie religii i wiernych różne formy mniej lub bardziej ambitnej kultury i sztuki: filmy, literaturę, kabarety, teatr itp. Wyłom, jaki uczyniła „Dogma”, utorował drogę kolejnym niewybrednym atakom, przed którymi nas, chrześcijan, nie chcą bronić instytucje państwa, obawiając się – jak dwadzieścia lat temu – wrzasku lewackiego towarzystwa – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Sławomir Skiba.

DKP

Już sam tytuł referatu, wygłoszonego przez prof. Petera Kwasniewskiego podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” 25 listopada w Krakowie, brzmi mocno intrygująco. Postawienie pytania „Czy papież może zmienić naszą wiarę?” to zwrócenie uwagi na ważny problem - trwania wiernych w Kościele i praktykowania obrządku, który nie zmieni podstaw doktryny i uszanuje sacrum, cementujące jedność wspólnoty katolickiej. Referat prof. Petera Kwasniewskiego, z niewielkimi zmianami redak-cyjnymi (w tym śródtytułami), przedstawiamy Państwu gorąco zachęcając do wgłębienia się w tematy, wobec których żaden Katolik nie może być obojętny.
Jeśli mamy już totalitaryzm, to kto reprezentuje władzę totalną, kto za nią stoi, a kto jest tylko widoczną dla ogółu fasadą władzy? Te i wiele innych pytań cisną się do głowy po obejrzeniu filmu wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” stawia pytania, pomaga poszukiwać odpowiedzi i zmusza do refleksji nad tym, czego często nie dostrzegamy wokół siebie.
Powieść George’a Orwella „Rok 1984” była zakazana w PRL. System uczulony na krytykę nie mógł jej tolerować obnażania jego prawdziwej dyktatorskiej twarzy. Czy film w reżyserii Łukasza Korzeniowskiego pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0” będzie również nie do zniesienia dla rozlewających się współczesnych totalitaryzmów, zawłaszczających sobie prawo do decydowania o nas i naszym życiu? Kinowa premiera filmu pt. „Rok 1984. Totalitaryzm 2.0" odbędzie się w Warszawie, w kinie „Luna” już 1 grudnia 2021 r. (w środę), godz. 19:00.
„Przebudowa Kościoła. Wszystko może się zmienić” – to temat spotkania z redaktorem PCh24.pl i PChTV Pawłem Chmielewskim w najbliższy czwartek, 25 listopada. Na prelekcję i dyskusję zaprasza Klub „Polonia Christiana” w Szczecinie na godz. 18.30 do auli Zespołu Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu 124. Wstęp wolny.
„Nie taki opozycjonista. Ks. H. Gulbinowicz w rzeczywistości społeczno – politycznej PRL” – to temat dwóch spotkań z dr. hab. Rafałem Łatką, na jakie zapraszamy w ramach Klubów „Polonia Christiana” do Warszawy (18 listopada) i Gdyni (19 listopada).