Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

2020-12-08 00:00:00
Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

20 lat temu nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zorganizowało pierwszą po 1990 roku publiczną demonstrację w obronie naszej wiary. Był to protest przeciwko emisji w jednym z krakowskich kin bluźnierczego filmu „Dogma”. Wtedy jeszcze naszej akcji nie potraktowano poważnie, ale rozwój wypadków w Polsce i w Europie pokazał, że musimy walczyć z każdym przypadkiem antykatolickich działań, aby zapobiegać rozlewaniu się fali zła na całe nasze życie społeczne.

 

Atak na wiarę poprzez film rodem z Ameryki


Światowa premiera amerykańskiego filmu fabularnego pt. „Dogma” miała miejsce w 1999 roku. W następnym roku ten antychrześcijański film trafił na ekrany kin w Polsce – kraju który religii chrześcijańskiej i Kościołowi Katolickiemu zawdzięczał kulturowe przetrwanie zaborów i dwóch totalitaryzmów – hitlerowskiego i komunistycznego.

Wówczas jeszcze wielu osobom w Polsce wydawało się, że antykatolicki, przeplatany wulgaryzmami film nie powinien być dopuszczony do emisji w naszym kraju. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem do uderzenia w wiarę i fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej użyto wątpliwej jakości dzieła, tłumacząc bluźnierczą treść fabuły wizją autorską twórców.

Na głosy płynące z niektórych środowisk katolickich, widzących w publicznej emisji „Dogmy” naruszenie poszanowania wartości przez nich wyznawanych, instytucje władzy i środowiska opiniotwórcze pozostały zamknięte. - Obserwując ataki na chrześcijaństwo na Zachodzie, widzieliśmy pewną konsekwencję w planie rozlewania fali antyreligijnej także na Polskę. Nie minęło dużo czasu i teraz wszyscy wiemy do czego prowadzi tolerowanie bezczelnych ataków na naszą wiarę – mówi wiceprezes SKCh Arkadiusz Stelmach.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zareagowało pierwsze


Obrońcom wiary katolickiej nie pozostało w 2000 roku więc nic innego jak zorganizowanie pierwszego po 1990 roku publicznego protestu w obronie religii. 8 grudnia 2000 roku kilkadziesiąt osób, w tym członkowie i sympatycy organizującego protest Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, stanęło pod nieistniejącym już krakowskim kinem „Wanda”, nawołując do bojkotu i zakazu emisji filmu.

Protestujących dodatkowo zbulwersował fakt wybrania daty krakowskiej premiery „Dogmy” w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypadające właśnie na 8 grudnia. Starając się wynagrodzić Najświętszej Maryi Panny za grzech bluźnierstwa i emisję antyreligijnego filmu, członkowie naszego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz jego sympatycy modlili się publicznie przed obrazem Matki Boskiej, odmawiając różaniec i trzymając w rękach zapalone świece.

Przed kinem widzom, często zbulwersowanym żenującym poziomem filmu, wręczano ulotki nawołujące wszystkich wierzących do nie brania udziału w projekcji „Dogmy”. Nasze Stowarzyszenie podjęło wówczas także inne działania –wysłaliśmy protest do ministra sprawiedliwości domagając się ukarania dystrybutora filmu i kierownictwa krakowskiego kina oraz złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Wejście na ekrany „Dogmy” oburzyło katolików na całym świecie. Film ten m.in. znalazł się na 6. pozycji „najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” w rankingu opublikowanym przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”.

- Środowiska wojujące szczególnie uporczywie z Kościołem Katolickim, często posługują się „miękkim metodami”, angażując w ośmieszanie religii i wiernych różne formy mniej lub bardziej ambitnej kultury i sztuki: filmy, literaturę, kabarety, teatr itp. Wyłom, jaki uczyniła „Dogma”, utorował drogę kolejnym niewybrednym atakom, przed którymi nas, chrześcijan, nie chcą bronić instytucje państwa, obawiając się – jak dwadzieścia lat temu – wrzasku lewackiego towarzystwa – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Sławomir Skiba.

DKP

W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.