Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

2020-12-08
Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

20 lat temu nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zorganizowało pierwszą po 1990 roku publiczną demonstrację w obronie naszej wiary. Był to protest przeciwko emisji w jednym z krakowskich kin bluźnierczego filmu „Dogma”. Wtedy jeszcze naszej akcji nie potraktowano poważnie, ale rozwój wypadków w Polsce i w Europie pokazał, że musimy walczyć z każdym przypadkiem antykatolickich działań, aby zapobiegać rozlewaniu się fali zła na całe nasze życie społeczne.

 

Atak na wiarę poprzez film rodem z Ameryki


Światowa premiera amerykańskiego filmu fabularnego pt. „Dogma” miała miejsce w 1999 roku. W następnym roku ten antychrześcijański film trafił na ekrany kin w Polsce – kraju który religii chrześcijańskiej i Kościołowi Katolickiemu zawdzięczał kulturowe przetrwanie zaborów i dwóch totalitaryzmów – hitlerowskiego i komunistycznego.

Wówczas jeszcze wielu osobom w Polsce wydawało się, że antykatolicki, przeplatany wulgaryzmami film nie powinien być dopuszczony do emisji w naszym kraju. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem do uderzenia w wiarę i fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej użyto wątpliwej jakości dzieła, tłumacząc bluźnierczą treść fabuły wizją autorską twórców.

Na głosy płynące z niektórych środowisk katolickich, widzących w publicznej emisji „Dogmy” naruszenie poszanowania wartości przez nich wyznawanych, instytucje władzy i środowiska opiniotwórcze pozostały zamknięte. - Obserwując ataki na chrześcijaństwo na Zachodzie, widzieliśmy pewną konsekwencję w planie rozlewania fali antyreligijnej także na Polskę. Nie minęło dużo czasu i teraz wszyscy wiemy do czego prowadzi tolerowanie bezczelnych ataków na naszą wiarę – mówi wiceprezes SKCh Arkadiusz Stelmach.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zareagowało pierwsze


Obrońcom wiary katolickiej nie pozostało w 2000 roku więc nic innego jak zorganizowanie pierwszego po 1990 roku publicznego protestu w obronie religii. 8 grudnia 2000 roku kilkadziesiąt osób, w tym członkowie i sympatycy organizującego protest Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, stanęło pod nieistniejącym już krakowskim kinem „Wanda”, nawołując do bojkotu i zakazu emisji filmu.

Protestujących dodatkowo zbulwersował fakt wybrania daty krakowskiej premiery „Dogmy” w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypadające właśnie na 8 grudnia. Starając się wynagrodzić Najświętszej Maryi Panny za grzech bluźnierstwa i emisję antyreligijnego filmu, członkowie naszego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz jego sympatycy modlili się publicznie przed obrazem Matki Boskiej, odmawiając różaniec i trzymając w rękach zapalone świece.

Przed kinem widzom, często zbulwersowanym żenującym poziomem filmu, wręczano ulotki nawołujące wszystkich wierzących do nie brania udziału w projekcji „Dogmy”. Nasze Stowarzyszenie podjęło wówczas także inne działania –wysłaliśmy protest do ministra sprawiedliwości domagając się ukarania dystrybutora filmu i kierownictwa krakowskiego kina oraz złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Wejście na ekrany „Dogmy” oburzyło katolików na całym świecie. Film ten m.in. znalazł się na 6. pozycji „najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” w rankingu opublikowanym przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”.

- Środowiska wojujące szczególnie uporczywie z Kościołem Katolickim, często posługują się „miękkim metodami”, angażując w ośmieszanie religii i wiernych różne formy mniej lub bardziej ambitnej kultury i sztuki: filmy, literaturę, kabarety, teatr itp. Wyłom, jaki uczyniła „Dogma”, utorował drogę kolejnym niewybrednym atakom, przed którymi nas, chrześcijan, nie chcą bronić instytucje państwa, obawiając się – jak dwadzieścia lat temu – wrzasku lewackiego towarzystwa – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Sławomir Skiba.

DKP

Z radością informujemy, że akcja „Święty Benedykcie – broń mnie od złego!”, łącząca wsparcie odbudowy kościoła w zniszczonym przez trzęsienie ziemi miasteczku Nursja oraz propagowanie noszenia Medalika Św. Benedykta, zakończyła się wielkim sukcesem. Dzięki pomocy okazanej przez naszych Darczyńców ojcowie benedyktyni przeprowadzili niezbędne prace renowacyjne świątyni, fasady i dzwonnicy.
Jak poinformował portal PCh24.pl, jeszcze dziś mają trafić do Sejmu podpisy złożone pod projektem ustawy dotyczącej wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej i zastąpienia jej nowym aktem. Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” zebrał ponad 150 tys. podpisów, przy wymaganych 100 tysiącach.
Niech Bożonarodzeniowy okres będzie okazją do dzielenia się Dobrą Nowiną, płynącą z narodzin Świętej Dzieciny w Betlejem i napełnia nas siłą na przetrwanie trudnych chwil oraz pozwoli nam uwolnić się od smutków, jakich nie szczędził nam mijający 2020 rok.
Spotkanie pojednawcze dwóch stron, sfinalizowane podpisaniem ugody między ks. Isakowiczem-Zaleskim a reprezentującym kurię tarnowską ks. dr. hab. Robertem Kantorem odbyło się 22 grudnia 2020 r. w siedzibie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi w Krakowie z inicjatywy zarządu SKCh.
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, których obchodzenie w tym roku będzie utrudnione przez utrzymywanie ostrego rygoru limitu osób mogących brać udział w nabożeństwach. Dlatego Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi przygotowało akcję zgłaszania do premiera próśb o zmniejszenie tego limitu, tak aby nie dochodziło do przykrych sytuacji niewpuszczania wiernych do kościołów. Mimo krótkiego okresu zbierania podpisów petycję poparło już (na dzień 17 grudnia br.) ponad 12 tys. osób.