Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

2020-12-08
Przed atakami na wiarę ostrzegaliśmy publicznie jako pierwsi już 20 lat temu

20 lat temu nasze Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi zorganizowało pierwszą po 1990 roku publiczną demonstrację w obronie naszej wiary. Był to protest przeciwko emisji w jednym z krakowskich kin bluźnierczego filmu „Dogma”. Wtedy jeszcze naszej akcji nie potraktowano poważnie, ale rozwój wypadków w Polsce i w Europie pokazał, że musimy walczyć z każdym przypadkiem antykatolickich działań, aby zapobiegać rozlewaniu się fali zła na całe nasze życie społeczne.

 

Atak na wiarę poprzez film rodem z Ameryki


Światowa premiera amerykańskiego filmu fabularnego pt. „Dogma” miała miejsce w 1999 roku. W następnym roku ten antychrześcijański film trafił na ekrany kin w Polsce – kraju który religii chrześcijańskiej i Kościołowi Katolickiemu zawdzięczał kulturowe przetrwanie zaborów i dwóch totalitaryzmów – hitlerowskiego i komunistycznego.

Wówczas jeszcze wielu osobom w Polsce wydawało się, że antykatolicki, przeplatany wulgaryzmami film nie powinien być dopuszczony do emisji w naszym kraju. Jak w wielu innych przypadkach, tak i tym razem do uderzenia w wiarę i fundamenty cywilizacji chrześcijańskiej użyto wątpliwej jakości dzieła, tłumacząc bluźnierczą treść fabuły wizją autorską twórców.

Na głosy płynące z niektórych środowisk katolickich, widzących w publicznej emisji „Dogmy” naruszenie poszanowania wartości przez nich wyznawanych, instytucje władzy i środowiska opiniotwórcze pozostały zamknięte. - Obserwując ataki na chrześcijaństwo na Zachodzie, widzieliśmy pewną konsekwencję w planie rozlewania fali antyreligijnej także na Polskę. Nie minęło dużo czasu i teraz wszyscy wiemy do czego prowadzi tolerowanie bezczelnych ataków na naszą wiarę – mówi wiceprezes SKCh Arkadiusz Stelmach.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi zareagowało pierwsze


Obrońcom wiary katolickiej nie pozostało w 2000 roku więc nic innego jak zorganizowanie pierwszego po 1990 roku publicznego protestu w obronie religii. 8 grudnia 2000 roku kilkadziesiąt osób, w tym członkowie i sympatycy organizującego protest Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, stanęło pod nieistniejącym już krakowskim kinem „Wanda”, nawołując do bojkotu i zakazu emisji filmu.

Protestujących dodatkowo zbulwersował fakt wybrania daty krakowskiej premiery „Dogmy” w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypadające właśnie na 8 grudnia. Starając się wynagrodzić Najświętszej Maryi Panny za grzech bluźnierstwa i emisję antyreligijnego filmu, członkowie naszego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz jego sympatycy modlili się publicznie przed obrazem Matki Boskiej, odmawiając różaniec i trzymając w rękach zapalone świece.

Przed kinem widzom, często zbulwersowanym żenującym poziomem filmu, wręczano ulotki nawołujące wszystkich wierzących do nie brania udziału w projekcji „Dogmy”. Nasze Stowarzyszenie podjęło wówczas także inne działania –wysłaliśmy protest do ministra sprawiedliwości domagając się ukarania dystrybutora filmu i kierownictwa krakowskiego kina oraz złożyło zawiadomienie do prokuratury.

Wejście na ekrany „Dogmy” oburzyło katolików na całym świecie. Film ten m.in. znalazł się na 6. pozycji „najbardziej antykatolickich filmów wszech czasów” w rankingu opublikowanym przez amerykańskie pismo katolickie „Faith & Family”.

- Środowiska wojujące szczególnie uporczywie z Kościołem Katolickim, często posługują się „miękkim metodami”, angażując w ośmieszanie religii i wiernych różne formy mniej lub bardziej ambitnej kultury i sztuki: filmy, literaturę, kabarety, teatr itp. Wyłom, jaki uczyniła „Dogma”, utorował drogę kolejnym niewybrednym atakom, przed którymi nas, chrześcijan, nie chcą bronić instytucje państwa, obawiając się – jak dwadzieścia lat temu – wrzasku lewackiego towarzystwa – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Sławomir Skiba.

DKP

Nie milkną echa po zdjęciu z emisji w programie pierwszym TVP programu „Warto rozmawiać” Jana Pospieszalskiego. Władzom telewizji nie spodobała się krytyka rządu wygłoszona na antenie programu 12 kwietnia 2021 r. Wówczas zaproszeni goście w swoich komentarzach wnioskowali, że rząd zupełnie nie radzi sobie z COVID-19. W związku z takim potraktowaniem red. Pospieszalskiego, powstała specjalna petycja do prezesa TVP, w której Polacy domagają się przywrócenia programu.
Na stronie panieprezydencie.pl Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi prowadzi kampanię pod hasłem „Stop dekarbonizacji!”. Apelujemy do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by walczył o polski interes narodowy podczas zbliżającego się szczytu przywódców państw, zainicjowanego przez Prezydenta USA Joe Bidena. Zachęcamy Państwa do podpisywania i wysyłania petycji w tej sprawie.
Na tegoroczny okres Świąt Wielkiej Nocy oraz Niedzielę Miłosierdzia Bożego nasze Stowarzyszenie przygotowało wyjątkową ofertę pogłębienia swojej duchowości i zarazem rozpropagowania Prawdy o Bożym Miłosierdziu. Są to rozważania modlitewne, podzielone na 20 części, które każdego dnia można otrzymać na swoją skrzynkę email. Wystarczy tylko dołączyć do grona naszych korespondentów na specjalnie przygotowanej stronie.
Przez długie lata wokół Sługi Bożego ks. Piotra Skargi wrogowie katolicyzmu próbowali stworzyć czarną legendę o jego rzekomym pochowaniu żywcem. Rozpowszechniając kłamstwa, pomijano zarazem szereg jego dzieł i dokonań, które po dziś dzień służą za przykłady wyjątkowej ofiarności i chrześcijańskiego ducha w społeczeństwie. Z czarną legendą oraz przemilczeniami najlepiej walczyć poprzez fakty. W atrakcyjny sposób przytoczył je Jarosław Mańka.
W tym roku ponownie przychodzi nam zmagać się z wieloma wyzwaniami i problemami na drodze do uczczenia Zmartwychwstania Naszego Pana i Zbawiciela. Dlatego serdecznie zachęcamy do przeczytania życzeń, jakie na Święta Wielkiej Nocy A.D. 2021 kieruje do Państwa prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak.