Prześladowanie chrześcijan w Indiach

2007-11-20 00:00:00

W ciągu niecałego roku w Indiach odnotowano 190 przypadków brutalnych ataków wymierzonych w chrześcijan. Obejmowały one zabójstwa, napaści z usiłowaniem pobicia, seksualne molestowanie i lincze – poinformował serwis AsiaNews za stowarzyszeniem All India Catholic Union (AICU), skupiającym świeckich katolików.

Przewodniczący AICU John Dayal podkreśla, że dane zgromadzono dzięki współpracy różnych grup z całego kraju i dotyczą one tylko przypadków prześladowania ze względu na wiarę. Przypadki, które przedstawiono i udokumentowano zostały zaliczone do kategorii prześladowań. – Nie braliśmy pod uwagę społecznej marginalizacji naszych licznych braci w wierze w wielu stanach Indii, ponieważ byłoby niemożliwym ich zliczenie – mówi Dayal.

Organizacja pozarządowa Światowa Rada Indyjskich Chrześcijan (GCIC) odnotowała w ciągu 20 miesięcy w całych Indiach 464 przypadki ataków na chrześcijan. Szczególnie złą sławą cieszy się stan Karnataka, w którym odnotowano aż 87 takich przypadków. Za nim jest Madhya Pradesh z 30 przypadkami. Wiele tych ataków zdarzyło się w zaciszu domów i świątyń chrześcijan, gdzie modlili się wierni.

Zdaniem GCIC wzrost liczby ataków na chrześcijan w stanie Karnataka związany jest z przystąpieniem do koalicji rządowej skrajnie nacjonalistyczno-hinduistycznej Indyjskiej Partii Ludowej (Bharatiya Janata Party).

W opinii chrześcijańskiej organizacji policja w większości przypadków odmawia rejestrowania ataków lub nie przeprowadza poważnego śledztwa, a nierzadko zgłoszenie zajścia obraca się przeciw ofiarom przemocy

Źródło: AsiaNews.it, oprac.AS
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.