Przyjdź na protest! Już 22 listopada obalamy szkodliwą „strefę czystego transportu” w Krakowie

2023-11-15 00:00:00
Przyjdź na protest! Już 22 listopada obalamy szkodliwą „strefę czystego transportu” w Krakowie

Nikt tego nie zrobi za nas, więc idziemy! W obronie normalności i podstawowych praw mieszkańców organizujemy serię protestów w centrum Krakowa – już w najbliższą środę! Tego dnia właśnie radni mają decydować o losach obywatelskiego projektu uchwały likwidującego tzw. strefę czystego transportu w Krakowie. Poniżej zamieszczamy ważne informacje organizacyjne.

Złożenie przez komitet społeczny „Kraków dla kierowców” obywatelskiego projektu uchwały nie przeszło bez echa. Poinformowały o nim niemal wszystkie media, ale nie może to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że pod projektem (czyli za likwidacją SCT w Krakowie) podpisało się ponad 7100 osób. To rekord w skali polskiego samorządu!

Z pozyskanych od nas informacji wynika, że Rada Miasta Krakowa ma zająć się tym projektem już w środę 22 listopada – a więc niemal dokładnie rok po kompromitacji radnych, w której za sprawą głosów radnych PO i klubu prezydenta Majchrowskiego uchwalono niezgodną z konstytucją i ustawami, niezwykle szkodliwą społecznie „strefę czystego transportu”.

 

Kluczowe informacje ws. protestu w dniu 22 listopada – przeczytaj i podaj dalej!

Protest pod nazwą Nie dla “strefy czystego transportu” w Krakowie! Nie oddamy miasta! Organizujemy w dniu 22 listopada (środa) w Krakowie jako serię pikiet w różnych miejscach miasta:

  • 14:00, Urząd Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych: pierwsza pikieta, organizowana w czasie sesji Rady Miasta. Będziemy nawoływać do przyjęcia obywatelskiego projektu i tym samym odrzucenia SCT.

  • 15:15, pod „Jubilatem” – róg al. Krasińskiego i ul. Zwierzynieckiej: zbiórka przed serią pikiet. Szczegółowy podział zadań ustalimy na miejscu. Będziemy nawoływać i mobilizować mieszkańców (w tym kierowców samochodów) do oporu przeciwko SCT. Będziemy też rozprowadzać ulotki alarmujące przed skutkami wprowadzenia „strefy”.

Kontakt do organizatorów – na ten adres lub nr telefonu zgłaszajcie swój udział:

- e-mail: nieoddamymiasta@gmail.com;

- telefon: 453-504-392.

Uwaga! Prosimy o przybycie z kamizelkami odblaskowymi w dowolnym kolorze. Mogą to być najprostsze kamizelki, choćby takie jak te, które trzyma się w samochodzie. Pragniemy dodać, iż nasze protesty to legalne zgromadzenia, które zgłoszone zostały w urzędzie.

 

Dlaczego to takie ważne, aby włączyć się w nasz protest?

Po pierwsze, organizują go zwykli ludzie – mieszkańcy tacy jak Ty. My, jako grupa inicjująca wydarzenie jedynie ponosimy jego koszty. Włączenie się w protest zadeklarowały też inne organizacje społeczne oraz dziesiątki mieszkańców. I takim właśnie chcemy go uczynić – z dala od partyjnych podziałów, po ludzku i po obywatelsku.

Po drugie, nie możemy przegapić tej okazji – presja społeczna jest potrzebna właśnie teraz, kiedy decydują się losy największej inicjatywy uchwałodawczej w polskich samorządach. Czy głos mieszkańców ma trafić na śmietnik? Chcemy, aby radni mieli pełną świadomość tego, w jak ważnej sprawie decydują i jaki jest dominujący głos społeczeństwa Krakowa i Małopolski. Głos, który mówi jasno: zostawcie nas i nasze samochody w spokoju, dajcie nam żyć, a auta wymienimy na nowsze wtedy, gdy będzie nas na to stać, a nie na żądanie panów Majchrowskiego i Franka.

Po trzecie, obywatelski projekt uchwały poparło ponad 7100 mieszkańców, a ile osób pozytywnie oceniło SCT? No właśnie, rok temu, gdy uchwalano to „prawo”, nikt nas nawet nie zapytał o zdanie. Nie będziemy sięgać do opinii z pseudo konsultacji społecznych z 2022 r., gdyż wzięła w nich udział śladowa liczba osób, a nawet wśród nich wielu było przeciwnych! Warto jedynie nadmienić, że w internetowych ankietach (jak np. u Mateusza Jaśko – niezależnego aktywisty, który aż do ogłoszenia wyników nie zajmował stanowiska w sprawie) liczba przeciwników pseudo strefy sięgała 86 procent.

ankieta

 

„Strefę czystego transportu” trzeba uchylić. Nie tylko dlatego, że budzi ona gigantyczne wątpliwości co do niezgodności z Konstytucją RP i ustawami, nie tylko z uwagi na toczące się przed WSA postępowanie w sprawie skargi Wojewody Małopolskiego. Ten bubel prawny trzeba wyrzucić do kosza, gdyż nie uczyni on transportu drogowego bardziej czystym, albo też nie poprawi w Krakowie powietrza – to już udowodniono. Spowoduje natomiast, iż poszkodowani zostaną najbiedniejsi mieszkańcy (szczególnie od drugiego etapu SCT – już za dwa lata!), przedsiębiorcy i turyści. Przy okazji wszyscy zostaniemy wtłoczeni do kolejnego systemu inwigilacji obywateli. Każde auto wjeżdżające do SCT ma być bowiem uprzednio zarejestrowane w państwowym systemie i śledzone kamerami, które planuje się zamontować na rogatkach „strefy”.

Dlatego SCT trzeba powiedzieć NIE! Przyjdź na nasz protest 22 listopada i powiadom znajomych!

 

Ruch społeczny „Nie oddamy miasta”

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.