Przyjdź na protest! Już 22 listopada obalamy szkodliwą „strefę czystego transportu” w Krakowie

2023-11-15 00:00:00
Przyjdź na protest! Już 22 listopada obalamy szkodliwą „strefę czystego transportu” w Krakowie

Nikt tego nie zrobi za nas, więc idziemy! W obronie normalności i podstawowych praw mieszkańców organizujemy serię protestów w centrum Krakowa – już w najbliższą środę! Tego dnia właśnie radni mają decydować o losach obywatelskiego projektu uchwały likwidującego tzw. strefę czystego transportu w Krakowie. Poniżej zamieszczamy ważne informacje organizacyjne.

Złożenie przez komitet społeczny „Kraków dla kierowców” obywatelskiego projektu uchwały nie przeszło bez echa. Poinformowały o nim niemal wszystkie media, ale nie może to dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że pod projektem (czyli za likwidacją SCT w Krakowie) podpisało się ponad 7100 osób. To rekord w skali polskiego samorządu!

Z pozyskanych od nas informacji wynika, że Rada Miasta Krakowa ma zająć się tym projektem już w środę 22 listopada – a więc niemal dokładnie rok po kompromitacji radnych, w której za sprawą głosów radnych PO i klubu prezydenta Majchrowskiego uchwalono niezgodną z konstytucją i ustawami, niezwykle szkodliwą społecznie „strefę czystego transportu”.

 

Kluczowe informacje ws. protestu w dniu 22 listopada – przeczytaj i podaj dalej!

Protest pod nazwą Nie dla “strefy czystego transportu” w Krakowie! Nie oddamy miasta! Organizujemy w dniu 22 listopada (środa) w Krakowie jako serię pikiet w różnych miejscach miasta:

  • 14:00, Urząd Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych: pierwsza pikieta, organizowana w czasie sesji Rady Miasta. Będziemy nawoływać do przyjęcia obywatelskiego projektu i tym samym odrzucenia SCT.

  • 15:15, pod „Jubilatem” – róg al. Krasińskiego i ul. Zwierzynieckiej: zbiórka przed serią pikiet. Szczegółowy podział zadań ustalimy na miejscu. Będziemy nawoływać i mobilizować mieszkańców (w tym kierowców samochodów) do oporu przeciwko SCT. Będziemy też rozprowadzać ulotki alarmujące przed skutkami wprowadzenia „strefy”.

Kontakt do organizatorów – na ten adres lub nr telefonu zgłaszajcie swój udział:

- e-mail: nieoddamymiasta@gmail.com;

- telefon: 453-504-392.

Uwaga! Prosimy o przybycie z kamizelkami odblaskowymi w dowolnym kolorze. Mogą to być najprostsze kamizelki, choćby takie jak te, które trzyma się w samochodzie. Pragniemy dodać, iż nasze protesty to legalne zgromadzenia, które zgłoszone zostały w urzędzie.

 

Dlaczego to takie ważne, aby włączyć się w nasz protest?

Po pierwsze, organizują go zwykli ludzie – mieszkańcy tacy jak Ty. My, jako grupa inicjująca wydarzenie jedynie ponosimy jego koszty. Włączenie się w protest zadeklarowały też inne organizacje społeczne oraz dziesiątki mieszkańców. I takim właśnie chcemy go uczynić – z dala od partyjnych podziałów, po ludzku i po obywatelsku.

Po drugie, nie możemy przegapić tej okazji – presja społeczna jest potrzebna właśnie teraz, kiedy decydują się losy największej inicjatywy uchwałodawczej w polskich samorządach. Czy głos mieszkańców ma trafić na śmietnik? Chcemy, aby radni mieli pełną świadomość tego, w jak ważnej sprawie decydują i jaki jest dominujący głos społeczeństwa Krakowa i Małopolski. Głos, który mówi jasno: zostawcie nas i nasze samochody w spokoju, dajcie nam żyć, a auta wymienimy na nowsze wtedy, gdy będzie nas na to stać, a nie na żądanie panów Majchrowskiego i Franka.

Po trzecie, obywatelski projekt uchwały poparło ponad 7100 mieszkańców, a ile osób pozytywnie oceniło SCT? No właśnie, rok temu, gdy uchwalano to „prawo”, nikt nas nawet nie zapytał o zdanie. Nie będziemy sięgać do opinii z pseudo konsultacji społecznych z 2022 r., gdyż wzięła w nich udział śladowa liczba osób, a nawet wśród nich wielu było przeciwnych! Warto jedynie nadmienić, że w internetowych ankietach (jak np. u Mateusza Jaśko – niezależnego aktywisty, który aż do ogłoszenia wyników nie zajmował stanowiska w sprawie) liczba przeciwników pseudo strefy sięgała 86 procent.

ankieta

 

„Strefę czystego transportu” trzeba uchylić. Nie tylko dlatego, że budzi ona gigantyczne wątpliwości co do niezgodności z Konstytucją RP i ustawami, nie tylko z uwagi na toczące się przed WSA postępowanie w sprawie skargi Wojewody Małopolskiego. Ten bubel prawny trzeba wyrzucić do kosza, gdyż nie uczyni on transportu drogowego bardziej czystym, albo też nie poprawi w Krakowie powietrza – to już udowodniono. Spowoduje natomiast, iż poszkodowani zostaną najbiedniejsi mieszkańcy (szczególnie od drugiego etapu SCT – już za dwa lata!), przedsiębiorcy i turyści. Przy okazji wszyscy zostaniemy wtłoczeni do kolejnego systemu inwigilacji obywateli. Każde auto wjeżdżające do SCT ma być bowiem uprzednio zarejestrowane w państwowym systemie i śledzone kamerami, które planuje się zamontować na rogatkach „strefy”.

Dlatego SCT trzeba powiedzieć NIE! Przyjdź na nasz protest 22 listopada i powiadom znajomych!

 

Ruch społeczny „Nie oddamy miasta”

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na nową prelekcję doskonale znanego czytelnikom PCh24.pl i widzom PCh24TV red. Pawła Chmielewskiego. Wydarzenia w Stolicy Apostolskiej i wokół niej przybierają coraz bardziej gwałtowny obrót. Nasz gość podzieli się nami wiedzą oraz sposobami interpretowania kierunku, w jakim zmierza Kościół Katolicki. Zapraszamy!
Uważny analityk sytuacji w Polsce, Europie i w świecie, autor wielu publikacji poszerzających horyzonty myślenia i spojrzenia na naszą rzeczywistość, prof. Jacek Bartyzel będzie gościem Klubu „Polonia Christiana” we Wrocławiu już 1 grudnia. Gdy dzisiaj, pod szyldem demokracji, wprowadza się rozwiązania dalekie od mechanizmów demokratycznych, warto wysłuchać prelekcji pod tytułem „Bożek demokracji”, podczas której poznamy zależności niewidoczne w przekazie mediów głównego nurtu.
Nasza Ojczyzna, wymazana z mapy Europy w czasach zaborów, wyniszczona podczas dwóch wojen światowych i boleśnie doświadczona przez dwa totalitaryzmy – niemiecki hitleryzm i sowiecki komunizm – heroicznym wysiłkiem i ofiarnością całych pokoleń zdołała w XX wieku odzyskać niepodległość i suwerenność.
We wtorek 14 listopada w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” spotkamy się z doktorem Bawerem Aondo-Akaa. Tematem spotkania, które Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi organizuje kilka dni po Narodowym Święcie Niepodległości, będzie „Nacjonalizm czy patriotyzm? Myśl polityczna Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego i Gilberta Keith Chestertona”.
Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza na spotkanie z filozofem prof. Włodzimierzem Dłubaczem w czwartek 16 listopada w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Temat spotkania „O potrzebie filozofii w kulturze” powinien zachęcić do spojrzenia na współczesne relacje kultury i filozofii, szczególnie w kontekście wiary i rewolucyjnych przemian społeczno-kulturowych, jakich doświadczamy coraz mocniej.