Psychiatrzy najmniej religijni wśród amerykańskich lekarzy

2007-09-21 00:00:00

Ze wszystkich medycznych specjalności najmniej religijni są psychiatrzy - wynika z ankiety przeprowadzonej we wrześniu przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne. W sondażu wzięło udział około 1200 lekarzy.

Wyniki przeprowadzonych badań wskazują również, że najbardziej religijni lekarze są najmniej skłonni kierować swoich pacjentów do psychiatrów lub psychologów.

Uczestnicy sondażu, wśród których wyodrębniono grupę 100 psychiatrów, mieli ustosunkować się do kwestii dotyczących znaczenia religii w codziennej praktyce zawodowej. Respondentom polecono odpowiedzieć na przykład, czy uważają za właściwe zadawanie pytań pacjentom na temat ich wiary i czy kiedykolwiek modlili się razem z pacjentem.

Tylko 29 procent psychiatrów, w porównaniu z 47 procentami lekarzy innych specjalności, uczestniczy w nabożeństwach więcej niż raz w miesiącu - wynika z sondażu. Mniejszy odsetek psychiatrów niż innych medyków uznaje siebie samych za osoby religijne. Podczas gdy prawie połowa badanych lekarzy stwierdziła, że zwraca się do Boga "po siłę, wsparcie i pomoc", tylko jedna trzecia uczestniczących w badaniu psychiatrów przyznaje się do tego.

Z ankiety wynika, że psychiatrami w USA zostają przeważnie Żydzi lub niewierzący. Mniejsze jest natomiast prawdopodobieństwo, że będą nimi protestanci lub katolicy.

Większość lekarzy wierzących nie jest skłonna kierować pacjentów z emocjonalnymi problemami do psychiatry, chętniej natomiast odsyła ich do księdza, pastora czy kościelnego doradców.

Prof. Farr A. Curlin z Uniwersytetu w Chicago zauważa, że raport wskazuje jednoznacznie, iż religia i psychiatria to dwie różne metody traktowania problemu, drogi, które prowadzą do leczenia, jednak, jak zauważa, "w niektórych klinicznych sytuacjach, drogi te będą zawsze konkurencyjne".

Badanie przeprowadzono na przypadkowo wybranej grupie amerykańskich lekarzy za pomocą Internetu.

(źródło: KAI)

W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.