Recenzja książki ”Ojciec Pio. Droga do świętości”

2011-11-18 00:00:00
Recenzja książki ”Ojciec Pio. Droga do świętości”

Danuta Szelejewska


Świętość rozumiana jest jako utożsamianie się z Chrystusem bez względu na piętrzące się przeszkody dnia codziennego. Osiągnięcie tej umiejętności jest możliwe, wymaga jednak wysiłku polegającego na całkowitym zaufaniu Panu Bogu, co jest nierozerwalnie związane ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Książka "Ojciec Pio. Droga do świętości" jest przykładem, na podstawie którego całkowicie można się przekonać o możliwości osiągnięcia opisywanego stanu.

Giovanni Cavagnari w ciekawy sposób przedstawia życie i działalność urodzonego w Pietrelcinie Franciszka Forgione, znanego czytelnikowi jako Ojciec Pio. Całkowite oddanie Panu oraz ogrom zmagań z przeciwnościami, stawiają ubogiego zakonnika w jak najlepszym świetle. Powołany do świętości nigdy nie zawahał się świadczyć o Chrystusie nawet w najtrudniejszych chwilach. Autor przypomina dane biograficzne świętego, po czym przechodzi do omówienia tego, co stanowi istotę zakonnego powołania. Naznaczenie stygmatami nastąpiło na prośbę samego Ojca Pio i wskazuje na szczególne wybranie. Podane szczegółowe wyniki badań lekarskich świadczą o autentyczności ran, które przez pięćdziesiąt lat umiejscowione były na dłoniach, stopach i boku kapucyna.

Z informacji podanych przez autora czytelnik dowiaduje się o duchowej obecności franciszkańskiego zakonnika w wielu miejscach odległych od klasztoru (bilokacja), gdzie błogosławił ciężko chorych i przyczyniał się do poprawy ich zdrowia. Dał się także poznać jako doskonały spowiednik oraz przenikliwy znawca ludzkich dusz (opisane przypadki uznawane są przez teologów za przejaw charyzmatu rozeznawania duchów). Wykorzystując dar prorokowania, Ojciec Pio przekonywał do dobrych działań, zaś będąc egzorcystą i cudotwórcą, uwalniał opętanych od mocy złego, uzdrawiał cierpiących i ożywiał. Warto wspomnieć również o darze mówienia wieloma językami (glossolalia) oraz o zgodności jego przepowiedni z tym, co przekazała Matka Boża Fatimska.

Książka "Ojciec Pio. Droga do świętości" jest ciekawym przewodnikiem po życiu ubogiego kapucyna, który do końca pozostał wierny Chrystusowi. Kolorowe fotografie oraz liczne przypisy dodają przytoczonym wydarzeniom wiarygodności. Napisana w sposób przystępny i interesujący, bez wątpienia stanie się wyczerpującym źródłem wiedzy o franciszkańskim zakonniku z Pietrelciny. Ten, który przez całe życie cieszył się opinią świętości, jest wzorem do naśladowania. Niech lektura Ojca Pio wyzwoli w czytelniku głębokie pragnienie szerzenia wokół siebie prawdy, dobra, piękna i miłości.

Źródło: Granice.pl


Książkę "Ojciec Pio. Droga do świętości" można zamówić poprzez stronę http://ojciec-pio.pl/ .
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.