Środowiska – Zwyczaje – Cywilizacje
 
Recepta na udany wypoczynek

Znany katolicki myśliciel, Plinio Corrêa de Oliveira słusznie twierdził, że życie byłoby o wiele bardziej interesujące i znośne, gdybyśmy nauczyli się podziwiać rzeczy, które nas otaczają. Innymi słowy, bylibyśmy zdolni dostrzec w rzeczach stworzonych różne aspekty Boskiej doskonałości.

Patrząc na przedstawione zdjęcie osoba naznaczona sentymentalnym duchem – tak powszechnym w naszych czasach – z pewnością czułaby się wzruszona i zachwycona, przynajmniej na chwilę. Zaraz potem – w poszukiwaniu nowej ekscytacji i wrażeń – zwróciłaby uwagę na coś innego. Bez wątpienia, uprawnione i potrzebne jest zatrzymanie się i analizowanie tego widoku, który tak nas pociąga. Ponieważ jednak człowiek jest bytem racjonalnym, patrząc na obraz powinien dać pierwszeństwo rozumowi, potem woli, a na końcu uczuciom. To znaczy, że istnieje hierarchia w duszy ludzkiej, która musi być przestrzegana we wszystkich działaniach człowieka. Bez tego – świadomie czy nie – człowiek odczuwa jakieś nieokreślone niezadowolenie, jak ktoś ciągle, bezskutecznie poszukujący. Jednak gdy przestrzegamy tej ustalonej przez Boga hierarchii (rozum, wola, uczucia), wszystko w nas się porządkuje i nawet najmniejsze sprawy każdego dnia nabierają sensu i większego znaczenia.

W tym kontekście wiele wyjaśniają słowa bł. abp. Antoniego Nowowiejskiego z jego dzieła Wykład Liturgii Kościoła Katolickiego, gdzie stwierdza: Pan Bóg stwarzając, wyraził na zewnątrz część piękności swego słowa. Abyśmy myśl Bożą zrozumieli, potrzeba zrozumieć wyrażenie jej zewnętrzne. (…) Każde stworzenie, choćby najmniejsze, każda czynność jego, każda rzecz, oprócz kształtu właściwego, zewnętrznego, zawiera jeszcze treść inną, myśl Bożą, ideał Boży. Bóg się na niej odbił, jak się pieczęć odbija na wosku. (…) Gdy wyjdę rano na łąkę i widzę, ile to pereł Pan Bóg rzucił przez noc na nią, umysł i serce moje w zachwycie. Ale czy to piękność zewnętrzna mię uniosła? Nie, tylko ona mię podnosi od stworzonego do niestworzonego, od widzialnego do niewidzialnego. Gdy słońce odbija się w wodzie czystej i spokojnej, tworzy tysiączne odbicia, które jedne od drugich się odbijając, głoszą chwałę Mistrza, przechadzającego się po wysokościach nieba.

Wielka św. Tereska od Dzieciątka Jezus zamiatając pewnego dnia korytarze karmelu zrobiła taki do tego komentarz: Gdyby aniołowie zamiatali niebo, kurz składałby się z diamentów. O przyrodzie zaś powiedziała: Jeśli nie widzę Boga, wspaniałość przyrody jest dla mnie niczym, jest wielkim cmentarzyskiem. O kwiatach, które podziwiała w ogrodzie karmelu, mówiła: Zrozumiałam, że gdyby wszystkie małe kwiatki chciały być różami, natura straciłaby swą wiosenną krasę, pola nie byłyby umajone kwieciem… Podobnie dzieje się w świecie dusz, w tym ogrodzie Jezusa. Spodobało Mu się stworzyć wielkich świętych, których można porównywać do lilii i róż, lecz stworzył także tych najmniejszych, którzy winni się zadowolić, że są stokrotkami i fiołkami, przeznaczonymi, by radować oczy Pana Boga, gdy je skieruje na ziemię.

Ktoś mógłby stwierdzić, że to ćwiczenie właściwe dla teologów lub przynajmniej dla osób z wyższym wykształceniem, nie zaś dla przeciętnego zjadacza chleba. To nieprawda. Św. Tereska nie miała wyższego wykształcenia ani nie studiowała teologii. Z pewnością jednak możemy stwierdzić, że u niej w sposób wyrazisty manifestowała się niewinność, którą Bóg obdarza każdą osobę przychodzącą na ten świat.

Wobec tego, Drogi Czytelniku, jeśli zamierzasz lepiej skorzystać z danego Ci czasu, zwłaszcza w okresie odpoczynku, spróbuj nauczyć się patrzeć na stworzenie w tej perspektywie. W ten sposób nie tylko lepiej odpoczniesz, ale również łatwiej będziesz znosił codzienne rutynowe czynności…

Leonard Przybysz