Religijne napisy na strojach piłkarzy zakazane

2007-08-10 00:00:00


Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej FIFA wprowadza zakaz umieszczania napisów o tematyce religijnej na koszulkach zawodników. Dla wielu z nich, a także dla działaczy piłkarskich i ich duszpasterzy decyzja ta jest niezrozumiała. Niemiecka Federacja Piłkarska DFB musi wprowadzić w życie ten zakaz od rozpoczynającego się dziś nowego sezonu Bundesligi - informuje KAI.

"Jezus cię kocha!" - taki i podobne napisy noszą na swoich koszulkach takie piłkarskie sławy jak Brazylijczyk Lucio z Bayernu Monachium, Cacau ze Stuttgartu czy Gerald Asamoah z Schalke Gelsenkirchen. Teraz już to się skończyło i za taki napis i za wszelkie napisy o charakterze religijnym, politycznym czy osobistym na podkoszulce zawodnika grozi czerwona kartka, bo zakaz FIFA obejmuje wszystkie części jego stroju. Zakaz obejmuje także wywiady, udzielane na boisku po zakończonym meczu.

Katolicki kapelan sportu w Niemczech, ks. Hans-Gerd Schütt uważa, że wprawdzie każdy organizator ma prawo narzucenia takich regulacji, jednak niezrozumiałe jest wyeliminowanie treści religijnych i prywatnych przekonań zawodników. - Zawsze wychodzę z założenia, że to, co się nosi w sercu, również na sercu leży - stwierdza ks. Schütt. Kapelan nie widzi nic złego w tym, że po udanym meczu zawodnicy "chcą wyrazić pełną radość z tego, co jest dla nich najważniejsze".

Również ewangelicki kapelan klubu piłkarskiego FC Schalke 04 z Gelsenkirchen, Hans-Joachim Dohm przyznał, że dziwi go decyzja FIFA, zabraniająca haseł o treści religijnej na stadionach. W rozmowie z agencją katolicką KNA pastor Dohm powiedział, że jak widać, najważniejsze dla FIFA jest to, żeby ze względu na szacunek wobec innych religii piłkarze nie nosili na swoich koszulkach napisów związanych z wiarą. Federacja nie ma natomiast żadnych zastrzeżeń gdy chodzi o napisy reklamowe - skrytykował niemiecki teolog.

Pytany o granice wypowiadania poglądów politycznych i religijnych przez gwiazdy futbolu, ewangelicki kapelan powiedział, że nawet w reklamach komercyjnych można zabronić nieuczciwych lub wątpliwych haseł. Jeśli więc zawodnicy propagują hasła ekstremistyczne lub religijnie radykalne, w pojedynczych przypadkach zawsze jeszcze można unieszkodliwić takie zachowanie.

Pastor Dohm zarzucił FIFA, że już podczas piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech narzuciła bardzo surowe ramy prawne właśnie w sprawie neutralności religijnej. Przeznaczone na modlitwę i skupienie specjalne kaplice na stadionach w Berlinie i Gelsenkirchen decyzją FIFA trzeba było zamknąć na czas Mundialu.

W minionych latach wielu zawodowych piłkarzy Bundesligi na swoich koszulkach pod oficjalnym trykotem nosiło napisy o charakterze religijnym. W nowym sezonie FIFA zaostrzyła przepisy zabraniając napisów o treści religijnej na ubraniu zawodnika. Odtąd na piłkarskim stroju nie może być żadnych napisów o charakterze religijnym, politycznym, ani nawet osobistym. Jeśli piłkarze nie będą tego przestrzegali, karę poniosą nie tylko oni, lecz cała drużyna.

Przepisów FIFA już nie da się zmienić. Dlatego piłkarscy kapelani liczą na pomysłowość zawodników, którzy będą nadal chcieli dawać publiczny wyraz swojej wierze. - Nikt im przecież nie może zabronić wznieść oczy ku niebu, przeżegnać się lub uczynić inny znak religijny - uważa ks. Schütt.

(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.