Religijne napisy na strojach piłkarzy zakazane

2007-08-10 00:00:00


Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej FIFA wprowadza zakaz umieszczania napisów o tematyce religijnej na koszulkach zawodników. Dla wielu z nich, a także dla działaczy piłkarskich i ich duszpasterzy decyzja ta jest niezrozumiała. Niemiecka Federacja Piłkarska DFB musi wprowadzić w życie ten zakaz od rozpoczynającego się dziś nowego sezonu Bundesligi - informuje KAI.

"Jezus cię kocha!" - taki i podobne napisy noszą na swoich koszulkach takie piłkarskie sławy jak Brazylijczyk Lucio z Bayernu Monachium, Cacau ze Stuttgartu czy Gerald Asamoah z Schalke Gelsenkirchen. Teraz już to się skończyło i za taki napis i za wszelkie napisy o charakterze religijnym, politycznym czy osobistym na podkoszulce zawodnika grozi czerwona kartka, bo zakaz FIFA obejmuje wszystkie części jego stroju. Zakaz obejmuje także wywiady, udzielane na boisku po zakończonym meczu.

Katolicki kapelan sportu w Niemczech, ks. Hans-Gerd Schütt uważa, że wprawdzie każdy organizator ma prawo narzucenia takich regulacji, jednak niezrozumiałe jest wyeliminowanie treści religijnych i prywatnych przekonań zawodników. - Zawsze wychodzę z założenia, że to, co się nosi w sercu, również na sercu leży - stwierdza ks. Schütt. Kapelan nie widzi nic złego w tym, że po udanym meczu zawodnicy "chcą wyrazić pełną radość z tego, co jest dla nich najważniejsze".

Również ewangelicki kapelan klubu piłkarskiego FC Schalke 04 z Gelsenkirchen, Hans-Joachim Dohm przyznał, że dziwi go decyzja FIFA, zabraniająca haseł o treści religijnej na stadionach. W rozmowie z agencją katolicką KNA pastor Dohm powiedział, że jak widać, najważniejsze dla FIFA jest to, żeby ze względu na szacunek wobec innych religii piłkarze nie nosili na swoich koszulkach napisów związanych z wiarą. Federacja nie ma natomiast żadnych zastrzeżeń gdy chodzi o napisy reklamowe - skrytykował niemiecki teolog.

Pytany o granice wypowiadania poglądów politycznych i religijnych przez gwiazdy futbolu, ewangelicki kapelan powiedział, że nawet w reklamach komercyjnych można zabronić nieuczciwych lub wątpliwych haseł. Jeśli więc zawodnicy propagują hasła ekstremistyczne lub religijnie radykalne, w pojedynczych przypadkach zawsze jeszcze można unieszkodliwić takie zachowanie.

Pastor Dohm zarzucił FIFA, że już podczas piłkarskich mistrzostw świata w Niemczech narzuciła bardzo surowe ramy prawne właśnie w sprawie neutralności religijnej. Przeznaczone na modlitwę i skupienie specjalne kaplice na stadionach w Berlinie i Gelsenkirchen decyzją FIFA trzeba było zamknąć na czas Mundialu.

W minionych latach wielu zawodowych piłkarzy Bundesligi na swoich koszulkach pod oficjalnym trykotem nosiło napisy o charakterze religijnym. W nowym sezonie FIFA zaostrzyła przepisy zabraniając napisów o treści religijnej na ubraniu zawodnika. Odtąd na piłkarskim stroju nie może być żadnych napisów o charakterze religijnym, politycznym, ani nawet osobistym. Jeśli piłkarze nie będą tego przestrzegali, karę poniosą nie tylko oni, lecz cała drużyna.

Przepisów FIFA już nie da się zmienić. Dlatego piłkarscy kapelani liczą na pomysłowość zawodników, którzy będą nadal chcieli dawać publiczny wyraz swojej wierze. - Nikt im przecież nie może zabronić wznieść oczy ku niebu, przeżegnać się lub uczynić inny znak religijny - uważa ks. Schütt.

(źródło: KAI)
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.