Jak informuje Radio Watykańskie, podczas trwającego w Rimini Mityngu Przyjaźni między Narodami wiele miejsca poświęcono problemowi trudnej obecności wyznawców Chrystusa w krajach muzułmańskich i na Bliskim Wschodzie.
Włoski publicysta pochodzenia egipskiego Magdi Allam zaapelował do „ludzi Zachodu”, aby „poczuli odpowiedzialność za podjęcie właściwych inicjatyw w celu zaprzestania przemocy”. Jak stwierdził: „Ratując chrześcijan ratujemy nas samych”. Z kolei Alberto Savorana, dyrektor czasopisma „Tracce”, przypomniał słowa Benedykta XVI, według którego „ten, kto pragnie pozostać wierny Bogu musi napotkać niezrozumienie i prześladowania”. „To właśnie dokonuje się dzisiaj” – stwierdził dziennikarz.
– Należy skończyć z fałszywą wielokulturowością i rozpocząć ponowne odkrywanie własnych korzeni, kultury i historii – podkreśliła wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Marokańskich w Lombardii Dounia Ettaib. Podważyła przy tym mit o istnieniu tak zwanych krajów umiarkowanego islamu, udowadniając, że w rzeczywistości państwach mających taką opinię tysiące chrześcijanek zmuszanych jest do przechodzenia na islam.
Z kolei obecny na mityngu przełożony franciszkańskiej kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa, zwrócił uwagę na znaczenie obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie – podaje Radio Watykańskie. – Wszyscy się tam narodziliśmy – stwierdził franciszkanin wskazując na początki Kościoła i korzenie kultury Zachodu. Kustosz Ziemi Świętej powiedział, że mimo trudności chrześcijanie powinni na tych terenach pozostać. Ich obecność mogłaby stać się m.in. „mostem pojednania” izraelsko-palestyńskiego.
Ojciec Pizzaballa mówił też o roli Europy, która jego zdaniem jako jedyny kontynent ma szansę szerszego zrozumienia problemów Ziemi Świętej ze względu na swe chrześcijańskie korzenie Tymczasem europejscy politycy w imię źle pojętej laickości boją się w tę sprawę angażować.
– Potrzeba więcej obecności, więcej nacisków, więcej jedności. Potrzeba jedności nie tylko w dawaniu pieniędzy. Rzeczywiście Europa daje ich wiele dla Ziemi Świętej. Chodzi też o większe zaangażowanie na polu kulturalnym i politycznym. Przede wszystkim potrzeba więcej odwagi – stwierdził przełożony franciszkańskiej kustodii Ziemi Świętej.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy