Rimini: debata o obecności chrześcijan w krajach muzułmańskich

2007-08-24 00:00:00


Jak informuje Radio Watykańskie, podczas trwającego w Rimini Mityngu Przyjaźni między Narodami wiele miejsca poświęcono problemowi trudnej obecności wyznawców Chrystusa w krajach muzułmańskich i na Bliskim Wschodzie.

Włoski publicysta pochodzenia egipskiego Magdi Allam zaapelował do „ludzi Zachodu”, aby „poczuli odpowiedzialność za podjęcie właściwych inicjatyw w celu zaprzestania przemocy”. Jak stwierdził: „Ratując chrześcijan ratujemy nas samych”. Z kolei Alberto Savorana, dyrektor czasopisma „Tracce”, przypomniał słowa Benedykta XVI, według którego „ten, kto pragnie pozostać wierny Bogu musi napotkać niezrozumienie i prześladowania”. „To właśnie dokonuje się dzisiaj” – stwierdził dziennikarz.

Należy skończyć z fałszywą wielokulturowością i rozpocząć ponowne odkrywanie własnych korzeni, kultury i historii – podkreśliła wiceprzewodnicząca Stowarzyszenia Kobiet Marokańskich w Lombardii Dounia Ettaib. Podważyła przy tym mit o istnieniu tak zwanych krajów umiarkowanego islamu, udowadniając, że w rzeczywistości państwach mających taką opinię tysiące chrześcijanek zmuszanych jest do przechodzenia na islam.

Z kolei obecny na mityngu przełożony franciszkańskiej kustodii Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa, zwrócił uwagę na znaczenie obecności chrześcijan na Bliskim Wschodzie – podaje Radio Watykańskie. – Wszyscy się tam narodziliśmy – stwierdził franciszkanin wskazując na początki Kościoła i korzenie kultury Zachodu. Kustosz Ziemi Świętej powiedział, że mimo trudności chrześcijanie powinni na tych terenach pozostać. Ich obecność mogłaby stać się m.in. „mostem pojednania” izraelsko-palestyńskiego.


Ojciec Pizzaballa mówił też o roli Europy, która jego zdaniem jako jedyny kontynent ma szansę szerszego zrozumienia problemów Ziemi Świętej ze względu na swe chrześcijańskie korzenie Tymczasem europejscy politycy w imię źle pojętej laickości boją się w tę sprawę angażować.

Potrzeba więcej obecności, więcej nacisków, więcej jedności. Potrzeba jedności nie tylko w dawaniu pieniędzy. Rzeczywiście Europa daje ich wiele dla Ziemi Świętej. Chodzi też o większe zaangażowanie na polu kulturalnym i politycznym. Przede wszystkim potrzeba więcej odwagi – stwierdził przełożony franciszkańskiej kustodii Ziemi Świętej.


(źródło: Radio Watykańskie)
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!