Rocznica urodzin Księdza Piotra Skargi

2022-02-01 00:00:00
Rocznica urodzin Księdza Piotra Skargi

Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku pod Grójcem na Mazowszu. Swoim życiem dawał przykład umiłowania Ojczyzny i obrony wiary, położył też wielkie zasługi dla rozwoju edukacji na ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dzisiaj  wieniec przed kolumną Sługi Bożego Ks. Piotra Skargi w rocznicę jego urodzin złożyła delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

W latach 1552 – 1555 studiował na najstarszej polskiej wyższej uczelni – Akademii Krakowskiej. Święcenia kapłańskie Piotr Skarga przyjął w 1564 roku we Lwowie, gdzie został kanonikiem przy katedrze lwowskiej. Pięć lat później, w 1569 roku w Rzymie, wstąpił do zakonu jezuitów, a po powrocie do Ojczyzny zakładał kolegia jezuickie i prowadził działalność dobroczynną. Jego dziełami wspierającymi ubogich były m.in. Arcybractwo Miłosierdzia i Bank Pobożnych w Krakowie.

 

Nieoceniony jest wkład Księdza Piotra Skargi w rozwój szkolnictwa na wschodnich terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dzięki staraniom tego wielkiego duchownego powstały kolegia jezuickie w Rydze, Dorpacie (obecnie Tartu w Estonii) i Lublinie. Ksiądz Piotr Skarga był pierwszym rektorem kolegium jezuickiego w Połocku oraz Akademii Wileńskiej.

Wśród dzieł, będących owocem bogatej twórczości Kaznodziei Narodu największą popularnością cieszą się „Żywoty świętych” i „Kazania sejmowe”.

 

Ksiądz Piotr Skarga zmarł w 1612 roku, a jego doczesne szczątki spoczęły w kościele pw. Św. Św. Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Od 2013 roku trwa proces beatyfikacyjny Księdza Piotra Skargi.

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!