Piotr Skarga urodził się 2 lutego 1536 roku pod Grójcem na Mazowszu. Swoim życiem dawał przykład umiłowania Ojczyzny i obrony wiary, położył też wielkie zasługi dla rozwoju edukacji na ziemiach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dzisiaj wieniec przed kolumną Sługi Bożego Ks. Piotra Skargi w rocznicę jego urodzin złożyła delegacja Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.
W latach 1552 – 1555 studiował na najstarszej polskiej wyższej uczelni – Akademii Krakowskiej. Święcenia kapłańskie Piotr Skarga przyjął w 1564 roku we Lwowie, gdzie został kanonikiem przy katedrze lwowskiej. Pięć lat później, w 1569 roku w Rzymie, wstąpił do zakonu jezuitów, a po powrocie do Ojczyzny zakładał kolegia jezuickie i prowadził działalność dobroczynną. Jego dziełami wspierającymi ubogich były m.in. Arcybractwo Miłosierdzia i Bank Pobożnych w Krakowie.
Nieoceniony jest wkład Księdza Piotra Skargi w rozwój szkolnictwa na wschodnich terenach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dzięki staraniom tego wielkiego duchownego powstały kolegia jezuickie w Rydze, Dorpacie (obecnie Tartu w Estonii) i Lublinie. Ksiądz Piotr Skarga był pierwszym rektorem kolegium jezuickiego w Połocku oraz Akademii Wileńskiej.
Wśród dzieł, będących owocem bogatej twórczości Kaznodziei Narodu największą popularnością cieszą się „Żywoty świętych” i „Kazania sejmowe”.
Ksiądz Piotr Skarga zmarł w 1612 roku, a jego doczesne szczątki spoczęły w kościele pw. Św. Św. Piotra i Pawła w Krakowie przy ul. Grodzkiej. Od 2013 roku trwa proces beatyfikacyjny Księdza Piotra Skargi.
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy