Rodzice walczą z laicką indoktrynacją własnych dzieci

2007-09-05 00:00:00

Europejczycy mają dość zlaicyzowanego szkolnictwa, które coraz częściej jest obszarem indoktrynacji, a nie edukacji - pisze "Nasz Dziennik". Gazeta informuje o walce rodziców we Francji i Hiszpanii o prawo do godnego wychowania dzieci.

W Hiszpanii sprzeciw rodziców budzi nowy obowiązkowy przedmiot "Wychowanie obywatelskie", który ich zdaniem ma na celu formację dzieci w duchu liberalnym. Do najważniejszych założeń nowego przedmiotu należą promocja równości płci i tolerancji wobec "mniejszości seksualnych".

Wielu hiszpańskich rodziców uważa, że "Wychowanie obywatelskie" jest niezgodne z ich sumieniem i żąda zwolnienia swoich dzieci z obowiązku uczęszczania na zajęcia. Do hiszpańskich szkół wpłynęło już ok. 15 tys. tzw. deklaracji niezgodności z sumieniem, w których rodzice nie wyrażają zgody na udział dzieci w demoralizujących zajęciach - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Gazeta przypomina, że propozycje resortu edukacji w ostrych słowach skrytykowała Konferencja Episkopatu Hiszpanii. Biskupi domagają się, aby przedmiot "Wychowanie obywatelskie" nie był obligatoryjny.

"«Wychowanie obywatelskie» jest nie do zaakceptowania w swej formie. Po pierwsze, dlatego że legalnie przekazuje młodzieży antropologię, którą wyznają tylko niektórzy, i w treści, ponieważ jej przesłania nie pozwalają na integralny rozwój osoby" - stwierdził ksiądz kardynał Antonio Camisares w liście pasterskim odczytanym w kościołach prowincji Toledo.

- Nowy przedmiot ma zawierać treści, które stoją w sprzeczności ze światopoglądem wielu osób. Problemem nie są jednak same treści nauczania, ale również ewaluacja samego procesu nauczania - nauczyciele mają nie tylko przekazywać treści, ale również zadbać, by były odpowiednio zasymilowane przez uczniów - mówi w rozmowie z "ND" Mariano Martinez Aedo. Dyrektor Instytutu Polityki Rodzinnej w Madrycie podkreśla, że zarządzenie to uderza w podstawowe prawa rodziców - do wychowania swoich dzieci zgodnie z wartościami, które wyznają. - To kolejny, po zalegalizowaniu związków homoseksualnych, radykalny krok rządu w stronę liberalizacji społeczeństwa - uważa Aedo.

We Francji rodzice stojący na przegranej pozycji w starciu ze zlaicyzowaną edukacją coraz częściej wybierają dla swoich dzieci niepubliczne szkoły katolickie - informuje "Nasz Dziennik." Od 2003 r., daty długiego strajku w sektorze państwowym, prywatne katolickie szkolnictwo cieszy się w tym kraju ciągle wzrastającym zainteresowaniem, a listy kandydatów do tych szkół wydłużają się.

Zgodnie z francuskim prawem katolickie placówki są zobowiązane do przyjmowania uczniów niezależnie od ich religii, uczą się więc w nich dzieci muzułmanów, prawosławnych czy protestantów - przypomina "NDz". Obecnie 97 proc. szkół prywatnych we Francji należy do stowarzyszeń katolickich. Posiadają one łącznie 8,5 tys. placówek, w których kształci się 2,1 mln uczniów na 12 mln francuskiej młodzieży szkolnej.

(źródło: Nasz Dziennik)
Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.