Rodzice walczą z laicką indoktrynacją własnych dzieci

2007-09-05 00:00:00

Europejczycy mają dość zlaicyzowanego szkolnictwa, które coraz częściej jest obszarem indoktrynacji, a nie edukacji - pisze "Nasz Dziennik". Gazeta informuje o walce rodziców we Francji i Hiszpanii o prawo do godnego wychowania dzieci.

W Hiszpanii sprzeciw rodziców budzi nowy obowiązkowy przedmiot "Wychowanie obywatelskie", który ich zdaniem ma na celu formację dzieci w duchu liberalnym. Do najważniejszych założeń nowego przedmiotu należą promocja równości płci i tolerancji wobec "mniejszości seksualnych".

Wielu hiszpańskich rodziców uważa, że "Wychowanie obywatelskie" jest niezgodne z ich sumieniem i żąda zwolnienia swoich dzieci z obowiązku uczęszczania na zajęcia. Do hiszpańskich szkół wpłynęło już ok. 15 tys. tzw. deklaracji niezgodności z sumieniem, w których rodzice nie wyrażają zgody na udział dzieci w demoralizujących zajęciach - czytamy w "Naszym Dzienniku".

Gazeta przypomina, że propozycje resortu edukacji w ostrych słowach skrytykowała Konferencja Episkopatu Hiszpanii. Biskupi domagają się, aby przedmiot "Wychowanie obywatelskie" nie był obligatoryjny.

"«Wychowanie obywatelskie» jest nie do zaakceptowania w swej formie. Po pierwsze, dlatego że legalnie przekazuje młodzieży antropologię, którą wyznają tylko niektórzy, i w treści, ponieważ jej przesłania nie pozwalają na integralny rozwój osoby" - stwierdził ksiądz kardynał Antonio Camisares w liście pasterskim odczytanym w kościołach prowincji Toledo.

- Nowy przedmiot ma zawierać treści, które stoją w sprzeczności ze światopoglądem wielu osób. Problemem nie są jednak same treści nauczania, ale również ewaluacja samego procesu nauczania - nauczyciele mają nie tylko przekazywać treści, ale również zadbać, by były odpowiednio zasymilowane przez uczniów - mówi w rozmowie z "ND" Mariano Martinez Aedo. Dyrektor Instytutu Polityki Rodzinnej w Madrycie podkreśla, że zarządzenie to uderza w podstawowe prawa rodziców - do wychowania swoich dzieci zgodnie z wartościami, które wyznają. - To kolejny, po zalegalizowaniu związków homoseksualnych, radykalny krok rządu w stronę liberalizacji społeczeństwa - uważa Aedo.

We Francji rodzice stojący na przegranej pozycji w starciu ze zlaicyzowaną edukacją coraz częściej wybierają dla swoich dzieci niepubliczne szkoły katolickie - informuje "Nasz Dziennik." Od 2003 r., daty długiego strajku w sektorze państwowym, prywatne katolickie szkolnictwo cieszy się w tym kraju ciągle wzrastającym zainteresowaniem, a listy kandydatów do tych szkół wydłużają się.

Zgodnie z francuskim prawem katolickie placówki są zobowiązane do przyjmowania uczniów niezależnie od ich religii, uczą się więc w nich dzieci muzułmanów, prawosławnych czy protestantów - przypomina "NDz". Obecnie 97 proc. szkół prywatnych we Francji należy do stowarzyszeń katolickich. Posiadają one łącznie 8,5 tys. placówek, w których kształci się 2,1 mln uczniów na 12 mln francuskiej młodzieży szkolnej.

(źródło: Nasz Dziennik)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025