Rosja: rocznica konsekracji katedry w Nowosybirsku

2007-08-13 00:00:00


- Chciałem oddać hołd duchownym i świeckim męczennikom za wiarę oraz każdemu przynieść przesłanie pokoju i miłosierdzia - powiedział w Nowosybirsku kard. Roger Etchegaray. Wicedziekan kolegium kardynalskiego wziął udział w jubileuszu konsekracji tamtejszej katedry Przemieniania Pańskiego - informuje Radio Watykańskie.

Kard. Etchegaray odprawił Mszę św. dziękczynną za 10 lat konsekracji katedry i 16 lat od odrodzenia struktur Kościoła katolickiego w Rosji. Uroczystości jubileuszowe, w których uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski abp Antonio Mennini, poprzedziła trzydniowa (9-11 sierpnia) konferencja duszpasterska zatytułowana: "Bóg jest miłością."

Jak informuje rozgłośnia watykańska, w konferencji, której przewodniczył ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego bp Joseph Werth wzięło udział ok. 200 delegatów: księży, zakonników, sióstr zakonnych i świeckich pełniących posługę na terenie zachodniej Syberii. Bp Werth podkreślił ogrom wykonanej do tej pory pracy. Wskazał na odnowienie struktur Kościoła katolickiego na Syberii.

Ordynariusz diecezji Przemienienia Pańskiego dziękował za ofiarną posługę wielu wspólnot. W Tomskiej Obłasti pracuje tylko dwóch kapłanów, którzy obsługują 40 kaplic. Teren ich obwodu odpowiada terytorium Polski.

Bp Joseph Werth przypomniał, że wiele dzieł nie mogłoby powstać bez ofiarnej pomocy Kościołów z Niemiec, Polski czy Stanów Zjednoczonych. Obecnie na terenie diecezji pracuje ok. 50 księży i 70 sióstr zakonnych z różnych krajów: Białorusi, Polski, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Włoch, USA.


(źródło: Radio Watykańskie)
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.