RPA: Kościół przypomina o sprzeciwie wobec aborcji

2007-08-29 00:00:00

Kościół katolicki powtórzył swój sprzeciw wobec obowiązującego od 11 lat prawa zezwalającego na aborcję - podał Katolicki Serwis Prasowy Afryki (CISA). Okazją do przypomnienia tego stanowiska było niedawne oświadczenie sekretarza generalnego zdominowanej przez protestantów Południowoafrykańskiej Rady Kościołów (SACC), popierające ustawodawstwo dopuszczające przerywanie ciąży.

- Kościół katolicki niezmiennie stoi na stanowisku pierwszeństwa prawa do życia jako nienaruszalnego prawa i konstytutywnego składnika społeczeństwa obywatelskiego i jego prawodawstwa - przypomniał ks. Vincent Brennan, sekretarz generalny Konferencji Południowoafrykańskich Biskupów Katolickich.

- Kościół katolicki postrzega to prawo w ramach spójnej etyki życia, do której wezwani są wszyscy chrześcijanie. Oznacza to, że Kościół nadal i niezmiennie sprzeciwia się wprowadzonej w 1996 roku Ustawie o wyborze zakończenia ciąży z 1996 r. - wyjaśnił ks. Brennan. Dodał, że zarówno społeczeństwo, jak i Kościół nie mogą głosić poparcia prawa do życia a zarazem zgadzać się, aby tysiące kobiet doświadczały tragedii i różnych niedostatków, w których wyniku zaczynają się zastanawiać nad aborcją.

Sekretarz generalny episkopatu potwierdził, że Kościół katolicki przez różne inicjatywy będzie się starał walczyć z niekorzystnymi, prawnymi i moralnymi, skutkami ustawodawstwa proaborcyjnego, a przede wszystkim będzie bronić przed nim kobiety, dla których alternatywą wobec aborcji jest adopcja.

Wśród ponad 48 mln mieszkańców Republiki Południowej Afryki 70 proc. to chrześcijanie, ale tylko ok. 7 proc. wyznaje katolicyzm, niespełna 5 proc. - anglikanizm, reszta zaś należy do różnych, niewielkich na ogół grup protestanckich i sekt oraz religii synkretycznych, łączących elementy chrześcijańskie z rodzimymi wierzeniami afrykańskimi. W RPA są też niewielkie grupy wyznawców hinduizmu, islamu, judaizmu i innych religii, w tym także rdzennych, plemiennych.

(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.