Rząd: do końca marca decyzja w sprawie finansowania Kościoła

2012-01-13 00:00:00
Rząd: do końca marca decyzja w sprawie finansowania Kościoła

W Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji dobiegają końca prace mające pozwolić rządowi przyjąć założenia do projektu jednej z dwu ustaw, które mogą zmienić system finansowania Kościoła w Polsce.

Projekt „przewiduje zamianę dotychczasowego Funduszu Kościelnego na bardziej nowoczesne sposoby finansowania różnych form działalności Kościołów" - napisano w uzasadnieniu do podjętych prac. — W tej chwili nie możemy mówić o żadnych szczegółowych rozwiązaniach. Na to jest jeszcze za wcześnie – mówi „Rzeczpospolitej” Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Kościół jakiś czas temu przedstawił propozycję wprowadzenia możliwości odpisywania przez podatników dodatkowego 1 proc. z przeznaczeniem na kościoły i związki wyznaniowe. Z  informacji gazety wynika, iż w ministerstwie rozważana jest propozycja, by Kościół katolicki – a  także inne kościoły i związki  wyznaniowe – mógł korzystać z odpisów od podatku w ramach istniejącej już możliwości przekazania  1 proc. na rzecz instytucji pożytku publicznego. Na to Kościół najpewniej się nie zgodzi. Oznaczałoby wewnętrzną konkurencję z kościelnymi instytucjami pożytku publicznego, jak np. Caritas. 

W samym episkopacie też nie ma zgody co do zmian, które mogłyby zostać zaakceptowane. Część biskupów zmian nie chce w ogóle, część opowiada się za dodatkowym 1 proc. odpisu od podatku,  jeszcze inni mówią o rekompensacie pieniężnej w formie jednorazowej albo rozłożonej na lata. Jest wśród biskupów zgoda co do jednego – w Polsce nie da się zorganizować systemu finansowania kościoła na wzór niemiecki, a więc z podatku kościelnego. 

 
Źródło: „Rzeczpospolita”
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!