Sejm roku 1597 – obrady, które dały początek „Kazaniom Sejmowym” ks. Piotra Skargi

2025-02-10 00:00:00
Sejm roku 1597 – obrady, które dały początek „Kazaniom Sejmowym” ks. Piotra Skargi

Dzień 10 lutego 1597 r. zapisał się w życiorysie patrona naszego Stowarzyszenia – Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi – otwarciem obrad walnego Sejmu Rzeczypospolitej. Trwające do końcówki marca obrady okazały się bezowocne. Zupełnie inaczej niż służba ówczesnego Kaznodziei Królewskiego, który pod wpływem tegoż Sejmu dał początek wiekopomnemu dziełu pod nazwą „Kazań Sejmowych”.

Co ciekawe, walny Sejm roku 1597 zbierał się jako pierwszy parlament po zawarciu rok wcześniej Unii Brzeskiej. Z tego powodu, jak również w związku z innymi wydarzeniami na ówczesnej mapie Rzeczypospolitej i całej Europy, takimi jak powstanie ligi antytureckiej i wzmagające się bunty kozackie, jego obrady miały burzliwy przebieg. Ostatecznie Sejm nie spełnił pokładanych w nim politycznych i ustawodawcznych nadziei.

 

Godny wspomnienia jest udział w jego obradach Królewskiego Kaznodziei, co w ówczesnej kulturze politycznej było już tradycją parlamentarną. Piastując tę godność od roku 1588, ksiądz Piotr Skarga pełnił służbę na dworze króla Zygmunta III Wazy, reprezentując monarchę na oficjalnych uroczystościach i odprawiając dla jego dworu nabożeństwa. Nie omieszkał korzystać z okazji do zabierania głosu w trakcie sejmowych obrad, starając się przekierować uwagę szlachty od spraw partykularnych i konfliktów wewnętrznych na kwestie dla Ojczyzny najważniejsze. Czerpał przy tym głęboko z chrześcijańskiego dorobku kulturowego, odwoływał się do podstaw moralności i zarazem piętnował liczne grzechy, wady i zaniechania.

 

To właśnie na Sejmie roku 1597 w Warszawie narodził się zbiór pism, na które składały się wygłoszone w trakcie obrad mowy księdza Piotra Skargi. Jeszcze tego samego roku został wydany jako „Kazania Sejmowe”. Dzieło to doczekało się później kilku kolejnych druków, w tym wydania, które ks. Skarga zredagował pod wpływem rokoszu Zebrzydowskiego w 1607 r. Po tych dramatycznych wydarzeniach, składające się z ośmiu części „Kazania Sejmowe” powróciły do drukarń dopiero w 1792 r., a więc tuż przed ostatecznym upadkiem Rzeczypospolitej.

 

Zachowując pamięć o tej wielkiej spuściźnie naszego Patrona, w dziale NASZ PATRON opisujemy i przytaczamy „Kazania Sejmowe” ks. Piotra Skargi. Gorąco zachęcamy do ich lektury.

 

 

piotrskarga.pl

 

Wielka rocznica milenium koronacji dwóch pierwszych królów polskich skłania nas do przygotowania najlepszych prelegentów i najciekawszych wykładów. Zapraszamy wszystkich Państwa do Wrocławia, gdzie już w czwartek 27 lutego wystąpi z takim właśnie tematem prof. Grzegorz Kucharczyk. Wstęp wolny!
„TAK dla edukacji, NIE dla deprawacji!” – to wspólne hasło ludzi i organizacji, którzy stają w obronie normalności w polskich szkołach. Manifestacje sprzeciwu wobec seksualizacji procesów nauczania i deprawacji młodego pokolenia odbyły się, począwszy od jesieni 2024 roku, w wielu miastach w Polsce. Już w niedzielę 23 lutego 2025 roku o godzinie 13:00 na wrocławskim Rynku przy „Pręgierzu” odbędzie się kolejny protest wobec pomysłów, które próbuje wdrożyć opanowane przez lewicę Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Kościół swoją siłę czerpie z Objawienia i Tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Naruszanie tych fundamentów poprzez rewolucyjne pomysły wprowadzenia synodalności uderza w hierarchiczność społeczności katolickiej i nie służy Kościołowi. O tym, co szykują nam promotorzy rewolucji w Kościele i jakie może to nieść dalekosiężne skutki, będzie można dowiedzieć się podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” we Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie, na których wystąpi red. Paweł Chmielewski, z wykładem: „Największa rewolucja w Kościele. Co się zmieni?”.
Czy czeka nas drastyczne zubożenie, atak na własność prywatną i cenzura za mówienie prawdy o tzw. transformacji klimatycznej? Realizacja Europejskiego Zielonego Ładu zaczyna powoli przypominać instalowanie komunizmu wojennego, z tą różnicą, że proces ten jest wydłużony na wiele lat i przykryty grubą warstwą propagandy. Aby nagłośnić skalę problemów i wykazać absurdy tej polityki, organizujemy spotkania z udziałem mec. Andrzeja Dziurzyńskiego.
Polska Federacja Ruchów Obrony Życia złożyła do kard. Grzegorza Rysia wniosek w sprawie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego obrońcy życia prof. Włodzimierza Fijałkowskiego. Wyniesienie na ołtarze obrońcy ludzkiego życia, ginekologa i położnika, urodzonego 4 czerwca 1917 roku prof. Włodzimierza Fijałkowskiego będzie mocnym przypomnieniem wartości, w których obronie powinni stać wszyscy chrześcijanie.