Sekty – zapomniane zagrożenie. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza

2022-01-21 00:00:00
Sekty – zapomniane zagrożenie. Klub „Polonia Christiana” w Warszawie zaprasza

Sekty, budują swoją bazę społeczną i materialną często żerują na nieszczęściach ludzkich, dając swoim członkom złudne uczucie opieki, w zamian żądając całkowitego poświęcenia się na rzecz sekciarskiego ugrupowania. „Dlaczego i jak sekty zmieniają ludzi?” – to temat spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 27 stycznia. Gościem Klubu będzie prof. Robert T. Ptaszek – doktor habilitowany nauk humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

 

W jaki sposób współczesne sekty działają w Polsce, po czym można poznać, że młody człowiek wnika w zgromadzenie, które może zrujnować jego życie? O sektach działających nad Wisłą mówi się coraz rzadziej, ale zagrożenie z ich strony wcale nie jest mniejsze niż przed laty.

 

Te niebezpieczne organizacje wciąż doskonalą swoich członków w socjotechnikach wykorzystywanych do pozyskiwania nowych sympatyków i wcielania w sekciarskie struktury osób, które mają być posłuszne ideom i liderom sekty. Szczególnym zagrożeniem są sekty dla młodych ludzi, przeżywających okresy buntu i kwestionowania autorytetów oraz poznawania nowych osób i organizacji, np. w czasie wakacji.

 

O takim zagrożeniu, nasilającym się w okresie wakacyjnym, przypominano na portalu PCh24.pl w lipcu ub. roku: Kryzys wiary i autorytetów sprzyja szerzeniu się sekt. Dokonując werbunku wśród młodych, wykorzystują ich naiwność lub potrzebę duchowego spełnienia. Sekty odciągają młodzież od rodziny, tradycyjnej wiary, nierzadko też ograbiają z pieniędzy. Początkowo jednak prezentują uśmiechnięte oblicze.

 

O temacie ważnym dla każdego z nas będzie można porozmawiać podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie w czwartek 27 stycznia w Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 o godz. 17.30. Spotkanie organizują Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

Gościem klubowego spotkania w stolicy będzie prof. Robert T. Ptaszek. Tematem wykładu oraz dyskusji będą sekty i zagrożenia związane z ich podstępną działalnością oraz ich wpływ na zmiany dokonujące się w ludziach i w ich postawach wobec otoczenia. Z tych radykalnych zmian można odczytywać, że ktoś jest pod wpływem albo już jest wewnątrz sekty.

 

Robert T. Ptaszek jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych w zakresie filozofii i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, gdzie pracuje w Katedrze Filozofii Religii na Wydziale Filozofii. W swojej dotychczasowej działalności naukowej opublikował ponad 150 artykułów i haseł encyklopedycznych. Robert T. Ptaszek należy m.in. do Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Towarzystwa Naukowego KUL oraz Polskiego Towarzystwa Tomasza z Akwinu.

 

W jego dorobku wydawniczym znaleźć można m.in. takie tytuły, jak:

- Nowa Era religii? Ruch New Age i jego doktryna – aspekt filozoficzny,

- Zmierzch Europy? Perspektywy przyszłości a chrześcijaństwo;

- Ezoteryzm w zachodniej kulturze (współautor Diana Sobieraj).

 

Obecność prof. Roberta T. Ptaszka, prelegenta posiadającego szeroką wiedzę na nurtujący wielu z nas temat obecności sekt w życiu społecznym, jest gwarancją ciekawego spotkania i żywej dyskusji, do udziału w której zachęcamy Państwa.

 

Zapraszamy na spotkanie w ramach Klubu „Polonia Christiana” zatytułowane „Dlaczego i jak sekty zmieniają ludzi” w czwartek 27 stycznia 2022 r. w sali konferencyjnej Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Początek spotkania zaplanowano na godz. 17:30. Wstęp wolny.

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.