Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

2022-02-05 00:00:00
Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

Przypomnijmy, że Związek Polaków na Litwie to już druga organizacja skupiająca Polaków z Litwy, która zabrała zdecydowany głos w obronie Księdza Piotra Skargi – duchownego i patrioty zasłużonego dla Litwy, wchodzącej w okresie życia Kaznodziei Narodu w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Apel przyjęty przez Związek Polaków na Litwie 4 lutego br. podpisał lider polskiej społeczności w tym kraju, prezes ZPL, a zarazem lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski. Waldemar Tomaszewski jest jednym z jedenastu europosłów, jakich wybiera się z terenu Litwy.

- Niegodziwym jest już sam fakt powstania pomysłu usunięcia pomnika jednego z najważniejszych staropolskich pisarzy, osoby duchownej. Może to prowadzić do wyrzeczenia się naszego dziedzictwa i kultury, do niechlubnych trendów kosmopolityzmu nie pojedynczych osób, ale całego Narodu – tymi słowami wskazano zagrożenie, jakie niesie sama kompromitująca decyzja władz miasta Krakowa.

 

Podtrzymywanie przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ideologicznie motywowanej decyzji budzi sprzeciw wszystkich, którzy potrafią obiektywnie docenić wkład pracy i poświęcenie, z jakim Ksiądz Piotr Skarga służył Bogu i Ojczyźnie.

W swoim apelu z 4 stycznia Związek Polaków na Litwie jasno udowadnia, za jakie dzieła powinniśmy być wdzięczni Kaznodziei Narodu: Propozycja usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi budzi oburzenie Polaków na Litwie również z tego względu, że jest to próba skasowania z pamięci historycznej postaci pierwszego rektora założonej przez króla Stefana Batorego Akademii Wileńskiej – dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego. W 1900 roku, kiedy na mocy testamentu królowej Jadwigi obchodzono 500-lecie odnowienia przez króla Jagiełłę Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy Wilna przekazali wydziałowi filozoficznemu tej uczelni berło z przedstawioną na nim postacią ks. Piotra Skargi. To berło jest przechowywane w Krakowie i do dnia dzisiejszego używane na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Biorąc pod uwagę związki Krakowa z Wilnem i Litwą, tym bardziej niezrozumiałe dla naszych rodaków z Wileńszczyzny jest snucie przez władze Krakowa planów usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika postaci łączącej dwa uniwersyteckie miasta, a dzisiaj dwa państwa. Tym bardziej może dziwić fakt, że pod takimi planami podpisuje się Jacek Majchrowski –  prezydent Krakowa, który sam jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

 

Wcześniej, 13 stycznia br., oświadczenie krytykujące pomysł likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi w Krakowie opublikowała Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Wileńszczyźnie. W oświadczeniu Wspólnoty Miłosierdzia Bożego stwierdzono: W XXI wieku, gdy podważane są tradycyjne wartości i kruszony jest fundament cywilizacji chrześcijańskiej, cechy osobiste i dzieła życia dokonane przez księdza Piotra Skargę powinny być fundamentem zbliżenia obywateli Polski i Litwy, mających wspólną historię i wspólne wyzwania na przyszłość.

Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.
Już w czwartek 11 kwietnia spotykamy się w Warszawie, by zaprotestować przeciwko zbrodniczej polityce tzw. „koalicji 13 grudnia”. Mowa o czterech nieludzkich i łamiących konstytucję projektach ustaw, pozwalających na zabijanie poczętych dzieci. Polacy nie mogą milczeć, gdy politycy próbują legalizować zabijanie bezbronnych ludzi. Prosimy o przybycie na wyznaczone miejsce zbiórki oraz poinformowanie znajomych.