Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

2022-02-05 00:00:00
Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

Przypomnijmy, że Związek Polaków na Litwie to już druga organizacja skupiająca Polaków z Litwy, która zabrała zdecydowany głos w obronie Księdza Piotra Skargi – duchownego i patrioty zasłużonego dla Litwy, wchodzącej w okresie życia Kaznodziei Narodu w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Apel przyjęty przez Związek Polaków na Litwie 4 lutego br. podpisał lider polskiej społeczności w tym kraju, prezes ZPL, a zarazem lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski. Waldemar Tomaszewski jest jednym z jedenastu europosłów, jakich wybiera się z terenu Litwy.

- Niegodziwym jest już sam fakt powstania pomysłu usunięcia pomnika jednego z najważniejszych staropolskich pisarzy, osoby duchownej. Może to prowadzić do wyrzeczenia się naszego dziedzictwa i kultury, do niechlubnych trendów kosmopolityzmu nie pojedynczych osób, ale całego Narodu – tymi słowami wskazano zagrożenie, jakie niesie sama kompromitująca decyzja władz miasta Krakowa.

 

Podtrzymywanie przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ideologicznie motywowanej decyzji budzi sprzeciw wszystkich, którzy potrafią obiektywnie docenić wkład pracy i poświęcenie, z jakim Ksiądz Piotr Skarga służył Bogu i Ojczyźnie.

W swoim apelu z 4 stycznia Związek Polaków na Litwie jasno udowadnia, za jakie dzieła powinniśmy być wdzięczni Kaznodziei Narodu: Propozycja usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi budzi oburzenie Polaków na Litwie również z tego względu, że jest to próba skasowania z pamięci historycznej postaci pierwszego rektora założonej przez króla Stefana Batorego Akademii Wileńskiej – dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego. W 1900 roku, kiedy na mocy testamentu królowej Jadwigi obchodzono 500-lecie odnowienia przez króla Jagiełłę Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy Wilna przekazali wydziałowi filozoficznemu tej uczelni berło z przedstawioną na nim postacią ks. Piotra Skargi. To berło jest przechowywane w Krakowie i do dnia dzisiejszego używane na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Biorąc pod uwagę związki Krakowa z Wilnem i Litwą, tym bardziej niezrozumiałe dla naszych rodaków z Wileńszczyzny jest snucie przez władze Krakowa planów usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika postaci łączącej dwa uniwersyteckie miasta, a dzisiaj dwa państwa. Tym bardziej może dziwić fakt, że pod takimi planami podpisuje się Jacek Majchrowski –  prezydent Krakowa, który sam jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

 

Wcześniej, 13 stycznia br., oświadczenie krytykujące pomysł likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi w Krakowie opublikowała Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Wileńszczyźnie. W oświadczeniu Wspólnoty Miłosierdzia Bożego stwierdzono: W XXI wieku, gdy podważane są tradycyjne wartości i kruszony jest fundament cywilizacji chrześcijańskiej, cechy osobiste i dzieła życia dokonane przez księdza Piotra Skargę powinny być fundamentem zbliżenia obywateli Polski i Litwy, mających wspólną historię i wspólne wyzwania na przyszłość.

25 czerwca ulicami Krakowa przejdzie „Krakowski Marsz dla Życia i Rodziny”. Radosny pochód obrońców rodziny i życia ruszy z Placu Matejki o godzinie 12:00. Hasło tegorocznego marszu brzmi: „Polsko! Walcz o swoje dzieci!”. Obrona dzieci to zarazem obrona rodziny i zasad, które budują nasz naród od ponad tysiąca lat.
– Jestem katolickim kapłanem. W tej wierze się urodziłem i w niej też chcę umrzeć – tymi słowami zwrócił się do swoich kozackich oprawców Andrzej Bobola, wiedząc, że za odmowę przejścia na prawosławie może spotkać go najokrutniejsza kaźń. Dzisiaj obchodzimy 366. rocznicę męczeńskiej śmierci jednego z katolickich patronów Polski, który w Janowie Poleskim odszedł z świata doczesnego poćwiartowany przez barbarzyńskich żołdaków kozackich 16 maja 1657 roku.
Dojrzeć w wierze i w miłości, doświadczyć nawrócenia i dawać przykład bliźnim… Życie Giovanniego Francesco di Pietro di Bernardone, czyli Franciszka z Asyżu, mimo upływu wieków, zmian cywilizacyjnych oraz społecznych wciąż jest przykładem tego, jak można zmienić swoje życie i podarować bliźnim to, co najwartościowsze – ofiarę z dobra i miłosierdzia. O nawróceniu św. Franciszka z Asyżu i odniesieniu do czasów współczesnych opowie 25 maja w krakowskim Klubie „Polonia Christiana” o. Andrzej Zając OFMConv.
Coroczna procesja z Wawelu do sanktuarium w na Skałce, gdzie odprawiona została uroczysta Msza św., były aktem czci św. Stanisława ze Szczepanowa. – Podczas Eucharystii – za przyczyną św. Stanisława Biskupa i Męczennika – będziemy prosili Dobrego Ojca, który jest w niebie, o błogosławieństwo dla naszej Ojczyzny, Polski, o budowanie przez nią swego życia społecznego i narodowego na niewzruszalnych fundamentach Dekalogu i obydwóch przykazań miłości, a w szczególności na prawdzie i wzajemnym poszanowaniu – tymi słowami rozpoczął liturgię abp Marek Jędraszewski.
Rybnicki Klub „Polonia Christiana” powraca! Zapraszamy na spotkanie z red. Arkadiuszem Stelmachem (Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi) połączone z prezentacją zyskującego ogromną popularność raportu „Zrównoważony rozwój: zaklęcie globalistów, instrument totalnego zniewolenia”. Podczas spotkania będzie możliwość otrzymania egzemplarza tej książki.