Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

2022-02-05 00:00:00
Silny głos w obronie Księdza Piotra Skargi od rodaków z Litwy

Przypomnijmy, że Związek Polaków na Litwie to już druga organizacja skupiająca Polaków z Litwy, która zabrała zdecydowany głos w obronie Księdza Piotra Skargi – duchownego i patrioty zasłużonego dla Litwy, wchodzącej w okresie życia Kaznodziei Narodu w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Apel przyjęty przez Związek Polaków na Litwie 4 lutego br. podpisał lider polskiej społeczności w tym kraju, prezes ZPL, a zarazem lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemar Tomaszewski. Waldemar Tomaszewski jest jednym z jedenastu europosłów, jakich wybiera się z terenu Litwy.

- Niegodziwym jest już sam fakt powstania pomysłu usunięcia pomnika jednego z najważniejszych staropolskich pisarzy, osoby duchownej. Może to prowadzić do wyrzeczenia się naszego dziedzictwa i kultury, do niechlubnych trendów kosmopolityzmu nie pojedynczych osób, ale całego Narodu – tymi słowami wskazano zagrożenie, jakie niesie sama kompromitująca decyzja władz miasta Krakowa.

 

Podtrzymywanie przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego ideologicznie motywowanej decyzji budzi sprzeciw wszystkich, którzy potrafią obiektywnie docenić wkład pracy i poświęcenie, z jakim Ksiądz Piotr Skarga służył Bogu i Ojczyźnie.

W swoim apelu z 4 stycznia Związek Polaków na Litwie jasno udowadnia, za jakie dzieła powinniśmy być wdzięczni Kaznodziei Narodu: Propozycja usunięcia pomnika ks. Piotra Skargi budzi oburzenie Polaków na Litwie również z tego względu, że jest to próba skasowania z pamięci historycznej postaci pierwszego rektora założonej przez króla Stefana Batorego Akademii Wileńskiej – dzisiejszego Uniwersytetu Wileńskiego. W 1900 roku, kiedy na mocy testamentu królowej Jadwigi obchodzono 500-lecie odnowienia przez króla Jagiełłę Uniwersytetu Jagiellońskiego, mieszkańcy Wilna przekazali wydziałowi filozoficznemu tej uczelni berło z przedstawioną na nim postacią ks. Piotra Skargi. To berło jest przechowywane w Krakowie i do dnia dzisiejszego używane na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

Biorąc pod uwagę związki Krakowa z Wilnem i Litwą, tym bardziej niezrozumiałe dla naszych rodaków z Wileńszczyzny jest snucie przez władze Krakowa planów usunięcia z przestrzeni publicznej pomnika postaci łączącej dwa uniwersyteckie miasta, a dzisiaj dwa państwa. Tym bardziej może dziwić fakt, że pod takimi planami podpisuje się Jacek Majchrowski –  prezydent Krakowa, który sam jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim.

 

Wcześniej, 13 stycznia br., oświadczenie krytykujące pomysł likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi w Krakowie opublikowała Wspólnota Miłosierdzia Bożego z Solecznik na Wileńszczyźnie. W oświadczeniu Wspólnoty Miłosierdzia Bożego stwierdzono: W XXI wieku, gdy podważane są tradycyjne wartości i kruszony jest fundament cywilizacji chrześcijańskiej, cechy osobiste i dzieła życia dokonane przez księdza Piotra Skargę powinny być fundamentem zbliżenia obywateli Polski i Litwy, mających wspólną historię i wspólne wyzwania na przyszłość.

Wspólna inicjatywa Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi oraz Apostolatu Fatimy – spotkanie modlitewne transmitowane w czasie rzeczywistym z Bazyliki Bożego Ciała z krakowskiego Kazimierza – spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem odbiorców. Na kolejną modlitwę Różańca do parafii Bożego Ciała (ul. Bożego Ciała 26 w Krakowie) oraz na specjalnie kanał „Przymierza z Maryją” na YouTube zapraszamy w piątek 6 grudnia na godzinę 15.00.
Zapraszamy Państwa do Warszawy na premierę książki odsłaniającej kulisy planu wprowadzenia ideologicznej cenzury na masową skalę, który pod hasłami walki z misinformacją, dezinformacją i malinformacją już realizuje się na naszych oczach. O tych aktach, dokumentach i porozumieniach wiedziało dotąd niewielu, a mogą one zaważyć na przyszłości naszej i kolejnych pokoleń.
Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły, której członkiem jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, organizuje społeczny protest przeciwko niszczeniu polskiej szkoły i deprawacji młodego pokolenia. 1 grudnia o godzinie 12.00 spotykamy się na Placu Zamkowym w Warszawie by pokazać, że nie ma naszego przyzwolenia na eksperymenty lewackie minister Nowackiej i jej ideowych popleczników.
W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.