Skargi potrzebujemy także dziś

2012-10-01 00:00:00
Skargi potrzebujemy także dziś
Zobaczyłem i poznałem człowieka wiernego swoim ideałom, który od początku do końca stał na wybranej pozycji. Ujrzałem osobę wyrazistą, która robiła to w co wierzyła. Ksiądz Piotr Skarga był wierny zasadzie magis – więcej. Więcej dla Boga i  dla Ojczyzny – mówi w rozmowie z PCh24.pl Jarosław Mańka twórca filmu „Skarga”. W środę odbyła się premiera tego filmu w krakowskim kinie "Kijów".

 


Jak wyglądała praca nad filmem „Skarga”?

Praca przy filmie była zarazem odkrywaniem postaci ks. Skargi. Dowiadywałem się coraz więcej o bohaterze wchodząc w temat, w tamte czasy, w ówczesny klimat polityczny, religijny i nie tylko. Wszak by cokolwiek powiedzieć o ks. Skardze trzeba dotrzeć do korzeni, do tego jak rzeczywiście wyglądała Europa przełomu XVI i XVII wieku. Starałem się pokazać rzeczy, które były dla mnie mało znane a które – mam taką nadzieję – zainteresują również widzów. W filmie chciałem jak najpełniej pokazać wszystkie aspekty życia i działalności ks. Skargi i dowiedzieć się jaka jest prawda. Tą prawdę odkrywałem wraz z pracą nad filmem. I tą prawdę pokazałem.


Co szczególnie urzekło Pana w postaci ks. Skargi?

O ks. Skardze wiedziałem mniej więcej tyle co przeciętny Polak. Znałem go jako autora „Kazań Sejmowych”. Słyszałem o księdzu w szkole podstawowej, więcej dowiedziałem się w szkole średniej. Wiedza ta nie była jednak zbyt głęboka. Znałem krążące „po ulicy” plotki i czarną legendę otaczającą  Piotra Skargę, więc podjęcie pracy nad filmem było tym większym wyzwaniem – chciałem poznać prawdę o życiu ks. Skargi.

Im bardziej zagłębiałem się w tą postać, tym bardziej robiła na mnie wrażenie. Przede wszystkim tym jaki to był człowiek, jakim tytanem pracy był ks. Skarga. Zobaczyłem i poznałem osobę wierną swoim ideałom, od początku do końca stojącą na wybranej pozycji. Ujrzałem osobę wyrazistą, która robiła to w co wierzyła.


Ksiądz Piotr Skarga był wierny zasadzie magis – więcej. Więcej dla Boga i  dla Ojczyzny. Dla bohatera mojego filmu ojczyzną była Rzeczpospolita, stanowili ją wszyscy obywatele i biedni i bogaci. Dla ks. Skargi wszyscy byli równie ważni i istotni. Dla mnie jednym z największych odkryć była charytatywna działalność kapłana, nie zdawałem sobie sprawy z jej wagi i skali. Dzieło Piotra Skargi pokazuje jak żywa i głęboka była jego wiara.

Jest dla mnie zagadką dlaczego właśnie ks. Piotr Skarga jest opleciony taką pajęczyną plotek i pomówień. Być może to efekt jego wyrazistości i stanowczości. Nie był to tzw. „letni katolik”. Jego postać stanowi również wyraz napomnienia dla nas, ludzi żyjących tu i teraz. Powinniśmy być mu wdzięczni – wszak jego słowa i uwagi są aktualne i w dniu dzisiejszym.


W jaki sposób spuścizna ks. Piotra Skargi jest aktualna dziś?

Przy pracy nad filmem złapały mnie za serce słowa wygłoszone przez jednego z duchownych biorących udział w filmie. Zwrócił mi uwagę, aby film… nie dzielił Polaków a łączył. Podstawą, na której można się oprzeć jest miłość do Ojczyzny, na którą tak często zwracał uwagę ks. Skarga.


Napomnienia ks. Skargi są uniwersalne i aktualne w dniu dzisiejszym, na co zwracali uwagę także inni moi rozmówcy. Jego postać żyje w sercach wielu ludzi.


Dobrze się stało, że Sejm ogłosił rok 2012 Rokiem ks. Piotr Skargi. Mimo tego wciąż - zwłaszcza w głównych mediach - wydaje się postacią przemilczaną i zapomnianą, niewystarczająco nagłośnioną.


 

Rozmawiał Łukasz Karpiel


Premiera filmu "Skarga" odbyła się w środę, 26 września w krakowskim kinie "Kijów"


Źródło: PCh24.pl


W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.