Sławomir Olejniczak: Potrzeba budzenia sumień jeszcze bardziej aktualna niż przed dwudziestu laty

„Jestem przekonany, że działalność naszego Stowarzyszenia jest dziś bardziej aktualna niż była u jego zarania. Hasło, do którego się odwołujemy – Przebudźmy sumienia Polaków! – i wraz z nim, nawiązanie do postaci naszego patrona Sługi Bożego ks. Piotra Skargi, właśnie teraz stają się jeszcze ważniejsze i pilniejsze w głoszeniu” – mówi Sławomir Olejniczak, prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi. Zapraszamy do nowego cyklu wypowiedzi kluczowych postaci związanych z naszym Stowarzyszeniem, w których będziemy diagnozować kondycję współczesnego świata, a także mówić o możliwych odpowiedziach świata chrześcijańskiego na działania rewolucjonistów.

„Nasza misja jako katolików świeckich to też przypominanie tej chrześcijańskiej prawdy, która od dwóch tysięcy lat jest niezmienna. Przypominamy ją w czasach zamętu, beznadziei i także zaniedbań ze strony duchowieństwa, które jest odpowiedzialne za pracę duszpasterską” – mówi prezes Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi.

Wartości takie jak Tradycja, Rodzina, Własność trzeba przypominać w dobie radykalnego porzucenia jakichkolwiek autorytetów i imponderabiliów. Myślenie wychodzące poza ramy doczesności jest też źródłem nadziei, o czym przypomina prezes Sławomir Olejniczak:  -„Chcemy dalej to czynić – przypominać o tym, co najważniejsze. Pomimo naturalistycznego skupienia się na ludzkości, na Ziemi, na doczesności, widzimy w społeczeństwie tęsknotę za tym, co duchowe. Przypominanie przez nasze Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi o sferze nadprzyrodzonej - o tym co jest wieczne i nieprzemijające - zawsze będzie aktualne. Potrzeba ta jest obecnie rosnąca, gdyż widzimy, jak wielu ludzi cierpi i popada w beznadzieję, co często się objawia nawet w formie zaburzeń nerwowych i chorób psychicznych, nie mówiąc już o aktach autoagresji i samobójstw” - dodaje.

 

Źródło: Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi.


Zapraszamy do obejrzenia prelekcji poświęconej życiu świętego Franciszka. To niezwykła podróż przez bogactwa, podróże i wreszcie osobistą autorefleksję duchową i w konsekwencji nawrócenie do roli biedaczyny z Asyżu i założyciela wielkiego zakonu. O. Andrzej Zając OFMConv był gościem krakowskiego Klubu "Polonia Christiana".
O problemach wynikających z procesu synodalnego i wprowadzanych przy jego okazji zmianach, coraz bardziej zagrażających spójności i przyszłości Kościoła, mówił red. Paweł Chmielewski (PCh24.pl/PCh24TV). Zapraszamy do obejrzenia jego prelekcji wygłoszonej w czasie spotkania Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie 22 czerwca 2023 roku.
W naszym cyklu krótkich rozmów z Prezesem Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi tym razem nawiązujemy do modelu funkcjonowania Stowarzyszenia i zarazem problemów, jakie napotykają te środowiska, które łatwe i szybkie zyski przedkładają nad własną niezależność. Dlaczego środowiska katolickie powinny działać samodzielnie, bez szukania pomocy ze strony rządu lub międzynarodowych korporacji – o tym właśnie mówi Prezes Sławomir Olejniczak.
Czym jest śmierć i dlaczego współczesna kultura z bylejakością obchodzi się z tym pojęciem? A przecież jej bezpośrednie doświadczenie, które w odniesieniu do bliskiej osoby każdy z nas mógł już przebyć, daje dużo więcej niż dziesiątki przeczytanych w tym temacie książek. Z problemem śmierci, a szczególnie z jego rozumieniem po katolicku, zmierzył się gość krakowskiego Klubu PCh ojciec Bolesław Słota.
Prezentujemy Państwu pełną wersję szokującego dokumentu autorstwa reżysera PCh24TV Łukasza Korzeniowskiego. "Czy nadchodzi zielony komunizm?" to wizja dystopijnej przyszłości, która zaczyna spełniać się na naszych oczach. Ta "zielona" rewolucja ma dotyczyć każdego z nas - dotychczasowe życie ma odejść w zapomnienie.