Sławomir Skiba: to ideologia, a nie ochrona powietrza stoi za „strefami czystego transportu”

2023-09-25 00:00:00
Sławomir Skiba: to ideologia, a nie ochrona powietrza stoi za „strefami czystego transportu”

Sławomir Skiba – wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi i prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” wziął udział w konferencji prasowej podsumowującej dotychczasowe prace komitetu „Kraków dla kierowców”, który zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie. To niezwykle szkodliwe rozwiązanie, pomimo licznych protestów społecznych i sprawy toczącej się przed sądem administracyjnym, wciąż jest propagowane i wdrażane przez władze miasta.

Od początku września 2023 r. komitet „Kraków dla kierowców” zbiera podpisy pod obywatelską inicjatywą likwidacji tzw. strefy czystego transportu w Krakowie. To niezwykle szkodliwe rozwiązanie (pisaliśmy o tym więcej tutaj), pomimo licznych protestów społecznych i sprawy toczącej się przed sądem administracyjnym ze skargi wniesionej przez Urząd Wojewódzki, wciąż jest propagowane i wdrażane przez władze miasta. W sprawie „strefy” protestowało także nasze Stowarzyszenie oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”. Interwencje prowadzone były w wielu licznych instytucjach, w tym w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, a także u Rzecznika Praw Obywatelskich, czy też w Polskim Związku Motorowym.

Inicjatywa komitetu „Kraków dla kierowców” spotkała się z żywym i wręcz masowym odbiorem przez mieszkańców Krakowa i Małopolski. Do dnia dzisiejszego podpisało ją drogą cyfrową 4,5 tysiąca obywateli. Kolejnych kilkaset podpisów zebrał dotąd komitet, choć to nie koniec zbiórki, gdyż – jak zaznaczyli jego przedstawiciele podczas poniedziałkowej konferencji – mogą one być zbierane do 11 listopada 2023 roku.

Podczas konferencji dla mediów w dniu 25 września głos zabrał także Sławomir Skiba (prezes Stowarzyszenia „Polonia Christiana” i wiceprezes SKCh im. Ks. Piotra Skargi), który udzielił poparcia inicjatywie mieszkańców. Jak zauważył, mamy do czynienia z uchwałą Rady Miasta, która nie jest oparta o rzetelne badania, o faktyczne analizy ekonomiczne i środowiskowe, ale za to wpisuje się w nurt ideologiczny.  - Władze Krakowa tego nie ukrywają. Mówią, jak np. podczas tegorocznego panelu transportowego, że poza dyskusją pozostają kwestie takie jak zrównoważony transport, czy miasta 15-minutowe. Wszystko to mieści się w ramach ideologii zrównoważonego rozwoju. Kto nie wierzy, może spytać miejskich urzędników, którzy na panelach transportowych sami przyznawali, że te wspomniane kwestie ideologiczne są poza dyskusją – powiedział Sławomir Skiba.

Nasz przedstawiciel wspomniał przy okazji o publikacji red. Agnieszki Stelmach pt. „Zrównoważony rozwój. Zaklęcie globalistów, instrument totalnego zniewolenia”, którą na początku marca nasze Stowarzyszenie wydało i nieodpłatnie udostępniło w wersji cyfrowej. Tenże raport można niezmiennie odebrać na stronie piotrskarga.pl/zrownowazony-rozwoj.

Pod obywatelskim projektem uchwały „Kraków dla kierowców” na stronie Biuletynu Informacji Publicznej podpisało się już 4,5 tysiąca mieszkańców, a niezależnie od tego, zbierane są także podpisy w formie papierowej. Przy progu zaledwie 300 podpisów wymaganych dla podjęcia przez krakowską Radę Miasta prac nad inicjatywą uchwałodawczą obywateli, oznacza to, że radni będą musieli obywatelski projekt poddać pod dyskusję i głosowanie.

 

piotrskarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.