SPE SALVI - najnowsza encyklika Benedykta XVI

2007-11-30 00:00:00
SPE SALVI - najnowsza encyklika Benedykta XVI

Ludzkość zostanie zbawiona nie dzięki postępowi, ani nauce, ani też przez rewolucje polityczne, lecz przez nadzieję, którą przynosi chrześcijaństwo - tak przesłanie encykliki "Spe salvi" Benedykta XVI streszcza francuska agencja prasowa AFP. Jej zdaniem papież wszczyna "samokrytykę współczesnego chrześcijaństwa", które w reakcji na wiarę w postęp - charakteryzującą dwa ostatnie stulecia – zaczęło się ograniczać do "osobistego zbawienia duszy".

Agencja zwraca uwagę, że dwa lata po swej pierwszej encyklice "Deus caritas est" o miłości papież-teolog ogłosił tekst o kolejnej cnocie chrześcijańskiej. Cytuje dyrektora watykańskiego Biura Prasowego, ks. Federico Lombardiego, według którego Benedykt XVI wyraża w "Spe salvi" "przekonanie, iż odrzucenie wiary i nadziei chrześcijańskiej jest w istocie odrzuceniem Boga, co ostatecznie prowadzi człowieka do zagubienia".

AFP wskazuje też na papieskie podkreślenie niepowodzenia marksistowskiej "nadziei na ustanowienie doskonałego świata", a także przestrogę Benedykta XVI przed "dwuznacznością postępu", który może przynieść nowe możliwości czynienia dobra, ale również zła.

Encyklika (gr. Enkyklos - okólnik, pismo wędrujące) to papieski dokument skierowany do całego Kościoła w sprawach doniosłej wagi dla niego lub całej ludzkości. Należy do uroczystszych aktów Stolicy Apostolskiej. Jej celem jest utrzymanie Kościoła w jedności wiary i przekonań, wyjaśnienie kwestii spornych, wskazanie właściwego rozumienia doktryny lub też przekazanie konkretnych pouczeń. Encyklika swój tytuł przyjmuje od pierwszych słów tekstu.

Już w Kościele pierwotnym biskupi wysyłali pisma okólne odczytywane w poszczególnych Kościołach dla ujednolicenia stanowisk w przypadku doktrynalnych sporów. Dokumenty takich papieży jak Klemens Rzymski, Innocenty I, czy Leon Wielki nosiły również znamiona encykliki, pisane ze świadomością posiadania najwyższej doktrynalnej władzy w Kościele.

Pierwszą encykliką w sensie ścisłym było "Ubi primum" papieża Benedykta XIV z 3 grudnia 1740 r. Grzegorz XVI ogłosił 16 encyklik, Pius IX - 33, Leon XIII - 51, Pius X - 16, Benedykt XV - 12, Pius XI - 30, Pius XII - 41, Jan XXIII - 8, Paweł VI - 7, a Jan Paweł II - 14.

Teksty encyklik ogłaszane są w języku łacińskim przez "Acta Apostolicae Sedis", sporadycznie także w innych językach. Jan Paweł II rozpoczął publikacje oryginalnego tekstu encykliki w kilku językach.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.