Spotkanie z Dariuszem Walusiakiem o szczególnej opiece Matki Bożej nad Polską. Klub „Polonia Christiana” zaprasza

2022-11-11 00:00:00
Spotkanie z Dariuszem Walusiakiem o szczególnej opiece Matki Bożej nad Polską. Klub „Polonia Christiana” zaprasza

Kult Maryjny od wieków wpisuje się w religijność narodu polskiego. W trudnych i w radosnych chwilach naszej Ojczyzny wielokrotnie zwracaliśmy się do Matki Bożej o pomoc i wsparcie, które uzyskiwaliśmy. Związkom religijności i patriotyzmu poświęcone będzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w czwartek 17 listopada 2022 r. w Krakowie, na którym znany historyk i reżyser Dariusz Walusiak wygłosi prelekcję pt. „Matka Boża Łaskawa i Cud nad Wisłą”.

Dariusz Walusiak jest przykładem historyka, publicysty i reżysera filmowego, w którego pracy wiara i umiłowanie Polski zawsze się przeplatały, uzupełniały i współgrały, realizując się w pięknej polskiej dewizie: „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Dariusz Walusiak w dorosłe życie wkraczał w czasie przełomowym dla Polski, wówczas jeszcze będącej „Polską Ludową”, upadającą moralnie, pozorującą funkcjonowanie w formie niepodległego państwa, a de facto zwasalizowaną przez Związek Sowiecki. Z zakłamaniem moralnym czasów komunizmu oraz z brakiem suwerenności Polski Dariusz Walusiak nigdy się nie godził, działając w czasie studiów w opozycji antykomunistycznej i pisząc do prasy podziemnej.

 

W 1990 roku stanął w szeregach osób, które nie akceptowały układu z siłami postkomunistycznymi, swoimi dziełami budując fundament dla Polski całkowicie odcinającej się od niechlubnego okresu PRL. Twórczość dziennikarska, reporterska i autorska Dariusza Walusiaka także taką rolę pełniły. Spośród wielu dzieł Dariusza Walusiaka warto przypomnieć programy telewizyjne: „Do dzisiaj tajne”, „Rozmowy kresowe”, „Magazyn Polaków na wschodzie” oraz cykl dokumentalny „Kustosz Pamięci Narodowej”.

 

Dariusz Walusiak to m.in. autor ponad siedemdziesięciu reportaży i filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, kresowej i historycznej. Wśród nich wymienić należy takie, jak: „Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego” , „Cichociemni. Wywalcz wolność lub zgiń”, „Pohańbiona godność”, „Rączy”, „Modlitwa Smoleńska”, „Mój przyjaciel Laluś”.

Podejmowanie tematów trudnych, niepokorne serce i odkrywanie prawdy znalazły powszechne uznanie, a Dariusz Walusiak został doceniony licznymi odznaczeniami, które były podziękowaniem za wytrwałość i niezłomność umysłu. W ostatnim czasie, podczas XIX Kongresu Konserwatywnego, został uhonorowany również Nagrodą im. Ks. Piotra Skargi.

 

Warto także dodać, iż nasz prelegent współpracuje z Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego „Sowiniec” w Krakowie, od 2006 roku z IPN przy zbieraniu notacji, dokumentowaniu miejsc zbrodni, nagraniach laureatów nagrody Kustosz Pamięci. Ponadto od 2013 roku jest współpracownikiem „W Sieci Historii”, a od 2014 roku inicjatorem i koordynatorem akcji „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom”.

 

Patrząc na dorobek naukowy, filmowy i historyczny gościa spotkania Klubu „Polonia Christiana” jesteśmy przekonani, że temat prelekcji – „Matka Boża Łaskawa i Cud nad Wisłą” – będzie rzetelnie przedstawiony i da każdemu z słuchaczy solidną porcję wiedzy potrzebnej w walce o przyszłość Polski.

 

Zapamiętajmy! Spotkanie klubowe pt. „Matka Boża Łaskawa i Cud nad Wisłą” odbędzie się w czwartek 17 listopada br. o godzinie 18:00 w Krakowie, w „Miodosytni” przy ul. św. Wawrzyńca 6 (obok kościoła Bożego Ciała (przystanki tramwajowe: Św. Wawrzyńca lub Plac Wolnica). Spotykamy się w sali konferencyjnej na poziomie -1, wejście przy recepcji. Wstęp wolny! Zapraszamy i zachęcamy do podzielenia się informacją o spotkaniu z Państwa znajomymi, których może interesować historia i współczesne dzieje Polski.

 

PiotrSkarga.pl

 

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.