Spotkanie z prof. M. Chodakiewiczem - relacja
2011-12-31 00:00:00

Gościem ostatniego w 2011 roku spotkania w ramach Klubu Polonia Christiana był profesor Marek Chodakiewicz, który wygłosił wykład pt. „Od komunizmu do post-komunizmu, czyli od marksizmu do post-modernizmu”.
Przewodnim tematem prelekcji była transformacja komunizmu, który w różnych częściach świata i pod różnymi hasłami zmierza do zniszczenia tradycyjnych podstaw życia społecznego. Działalność komunistów w świecie zachodnim odwołuje się do ideologii tzw. gays („wesołków”), która wykorzystuje modne hasła ochrony środowiska, równości oraz obrony praw mniejszości i imigrantów. Chodzi o całkowite przekształcanie uformowanej na chrześcijańskich podstawach świadomości społecznej. Głównym celem ataków współczesnych ideologów lewicowych stała się rodzina. W tym kontekście, zdaniem prelegenta, głównym problemem życia społecznego nie tyle jest sam homoseksualizm, który od strony biologicznej wyróżnia znikomy procent populacji, lecz ideologia „wesołków” i wywodząca się z niej postawa fałszywie pojętej tolerancji. Pod tą ostatnią kryje się przyzwolenie na łamanie podstawowych zasad życia społecznego, godzenie w tradycję, własność i w rodzinę, której podstawą jest monogamiczny związek mężczyzny i kobiety.
Prof. Chodakiewicz zauważa, iż poprzez niewiedzę i bierność społeczeństwa amerykańskiego, ideolodzy lewicy opanowali w ostatnich dziesięcioleciach większość ośrodków uniwersyteckich, uzyskując w ten sposób przemożny wpływ na kształtowanie poglądów młodzieży i życia społecznego. W ten sposób ideologia „wesołków” w znacznym stopniu określa dziś normy życia społecznego, jednocześnie stając się podstawą opisu i oceny rzeczywistości politycznej i fundamentem układania stosunków międzynarodowych.
W tym samym czasie w wielu krajach opanowanych przez komunistów w różnych częściach globu dokonuje się nie tyle regres lewicowych ideologii, co transformacja jednych w drugie, lub wymiana lewicowych elit. Motorem zmian jest bezwzględne dążenie do zachowania lub przejęcia władzy, co prelegent zobrazował licznymi przykładami z różnych części świata.
Współorganizatorem spotkania, w którym brało udział ponad 120 osób, szczelnie wypełniających Salę Koncertową Ośrodka Kultury Ochoty w Warszawie była redakcja czasopisma historycznego „Glaukopis”.
Profesor Marek Jan Chodakiewicz jest m.in. absolwentem College of St. Mateo i doktorem Columbia Univeristy w Nowym Jorku, a także autorem licznych publikacji naukowych dotyczących m.in. Polski w okresie II wojny światowej oraz stosunków polsko-żydowskich. Obecnie jest pracownikiem prestiżowego Instytutu Polityki Międzynarodowej w Waszyngtonie.
PiotrSkarga.pl
Poniżej prezentujemy galerię ze spotkania:
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.