Stan wojenny nieznany, nierozliczony. 16 grudnia Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

2021-12-10 00:00:00
Stan wojenny nieznany, nierozliczony. 16 grudnia Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

W czwartek 16 grudnia odbędzie się spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie. W tym dniu przypadnie rocznica zamordowania górników z kopalni „Wujek”, którzy protestowali przeciwko stanowi wojennemu, wprowadzonemu przez komunistów trzy dni wcześniej. O mało znanych faktach związanych z stanem wojennym będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z dr. Grzegorzem Majchrzakiem w warszawskim Domu Literatury.

 

Próba trywializowania zbrodni komunistycznych, prowadzona przez różne lewicowe środowiska, dokonała już dewastacji świadomości społeczeństwa. Wina w tym leży także w procesach edukacji, która mocno spłyca to bolesne zagadnienie w najnowszej historii Polski.

 

Niszczenie dokumentów i poszukiwanie usprawiedliwienia dla komunistów, którzy wypowiedzieli wojnę własnemu narodowi powodują, że dzisiaj o stanie wojenny mówi się ogólnikowo, bez odniesienia do ideologii i żądzy zachowania władzy, jakimi kierowali się ówcześnie komuniści, po 1989 roku udający socjaldemokratów.

 

Wola zachowania przywilejów władzy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i jej sojuszników – Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego – była w ówczesnych elitach tak silna, że nie wahali się do wyprowadzenia przeciw Polakom wojska oraz funkcjonariuszy milicji i służby bezpieczeństwa, którzy wielokrotnie od stanu wojennego do 1989 roku dokonywali pobić i mordów na osobach nie godzących się na komunizm. Brak sprawiedliwego rozliczenia winnych tamtych mrocznych lat odcisnął swoje piętno na mentalności pokoleń, które dojrzewały i wchodziły w dorosłość po 1989 roku.

 

O znanych i mniej znanych wydarzeniach mających miejsce w czasie stanu wojennego będzie można podyskutować w najbliższy czwartek z znawcą tematu, doktorem Grzegorzem Majchrzakiem – historykiem, doktorem nauk politycznych, autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i kilkuset popularnonaukowych na temat okresu komunistycznego i działania aparatu represji przeciw społeczeństwu.

 

Prelegent spotkania Klubu „Polonia Christiana” jest również autorem  scenariusza filmu dokumentalnego pt. „Kryptonim „Prorok” (2016), konsultantem historycznym filmów dokumentalnych (np. Taśmy z Magdalenki z 2015 r., Ksiądz z 2016 r., Werdykt z 2019 r.) i spektakli telewizyjnych (m.in. „Oskarżenie. Śmierć sierżanta Karosa” z 2007 r., „Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu” z 2010 r.) oraz współtwórcą cyklów telewizyjnych „Taśm bezpieki” i „Archiwum zimnej wojny”, przy których pracował jako członek zespołu realizującego.

 

Zapraszamy Państwa na otwarte spotkanie poświęcone stanowi wojennemu w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie. Organizatorami Klubów „Polonia Christiana” są Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie „Polonia Christiana”.

 

Gwarantujemy nie tylko wysoki poziom merytoryczny prelekcji i dyskusji, ale także możliwość poznania mało znanych faktów na temat operacji wojskowej, jaką przeciwko Polakom rozpoczął 13 grudnia 1981 r. reżim Wojciecha Jaruzelskiego.

 

Warto zapamiętać i przekazać znajomym: spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Warszawie odbędzie się w czwartek 16 grudnia 2021 r. o godz. 18:00 w Sali Winiarni (na parterze) Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie. Wstęp wolny!

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!