Św. Szarbel – O świętym Kościoła Katolickiego duchownym maronickim cykl spotkań na Podkarpaciu

2024-01-22 00:00:00
Św. Szarbel – O świętym Kościoła Katolickiego duchownym maronickim cykl spotkań na Podkarpaciu

Św. Szarbel, beatyfikowany 5 grudnia 1965 roku, kanonizowany 9 października 1977 roku, jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła Katolickiego. Do Jego grobu w Annaji w Libanie wiodą trasy pielgrzymek wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. O wyjątkowości św. Szarbela opowie Jacek Kotula podczas cyklu spotkań w kilku miejscowościach Podkarpacia. Podczas spotkań obecne będą relikwie św. Szarbela. Zapraszamy na wyjątkowe prelekcje i refleksje nad naszym życiem w kontekście świętości życia ojca Szarbela Makhloufa.

 

Cuda św. Szarbela

 

- Św. Szarbel znany jest z licznych cudów. Jednym z nich jest przypadek pani Barbary, która przez siedem lat miała poważne trudności z wychodzeniem z domu ze względu na napady lęku. Przełamała strach i udała się do grobu świętego w Libanie. Tam została trwale uzdrowiona, a jej świadectwo zapisano w księdze uzdrowień w klasztorze w Annaja. Jednak według św. Szarbela i mnichów największym cudem jest Eucharystia. Szarbel uznawany jest za wzór kapłanów. (…) W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – można było przeczytać na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”

 

Jednak nie tylko przypadki uzdrowień i cudów obserwowanych współcześnie przyciągają wiernych do poznania życia i działalności św. Szarbela. Szacunek budzi bowiem jego wielka skromność i bogobojność, jaka powinna być wzorem nie tylko dla wybierających zakonne życie chrześcijan.

 

Pobożne życie

 

Jusuf Antun Machluf urodził się 8 maja 1828 roku w północnym Libanie w Bika Kafra, w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. Od dziecka wyróżniał się pobożnością a w wieku 23 lat wybrał życie zakonne i wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja. Kościół maronicki jest kościołem chrześcijaństwa wschodniego, który cały czas pozostaje w pełnej komunii z Rzymem.

 

5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym[6]. Po tym czasie ponownie zamknięto grobowiec zakonnika. Św. Szarbel wyróżnia się pośród świętych Kościoła wielką liczbą uzdrowień.

 

Znanych jest już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień dokonanych za jego wstawiennictwem, nic więc dziwnego, że corocznie do klasztoru w miejscowości Annaja, gdzie spoczywa ciało św. Szarbela, przybywają miliony pielgrzymów.

 

Zapraszamy na spotkania

 

Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym świętym, posłuchać o Jego życiu i uzdrowieniach dokonanych już po odejściu z świata doczesnego. O św. Szarbelu opowie podczas cyklu spotkań na Podkarpaciu Jacek Kotula, znany działacz społeczny i obrońca życia dzieci nienarodzonych.

 

Wstęp na wszystkie spotkania wolny! Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.

 

Na spotkania pt. „Liban – ojczyzna św. Szarbela” zapraszamy wraz z miejscowymi organizatorami do następujących miast:

  • Sędziszów Małopolski - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (ul. 3 Maja 26); 24 stycznia (środa) 2024 r. godz. 18.00;
  • Rymanów Zdrój - Świerkowa Cafe (ul.Świerkowa 1), 30 stycznia (wtorek) 2024 r., godz. 15.30;
  • Pilzno - Dom Kultury w Pilźnie (ul. Węgierska 30), 31 stycznia (środa) 2024r. , godz. 18.00.

piotrskarga.pl

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.