Św. Szarbel – O świętym Kościoła Katolickiego duchownym maronickim cykl spotkań na Podkarpaciu

2024-01-22 00:00:00
Św. Szarbel – O świętym Kościoła Katolickiego duchownym maronickim cykl spotkań na Podkarpaciu

Św. Szarbel, beatyfikowany 5 grudnia 1965 roku, kanonizowany 9 października 1977 roku, jest jednym z najpopularniejszych świętych Kościoła Katolickiego. Do Jego grobu w Annaji w Libanie wiodą trasy pielgrzymek wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. O wyjątkowości św. Szarbela opowie Jacek Kotula podczas cyklu spotkań w kilku miejscowościach Podkarpacia. Podczas spotkań obecne będą relikwie św. Szarbela. Zapraszamy na wyjątkowe prelekcje i refleksje nad naszym życiem w kontekście świętości życia ojca Szarbela Makhloufa.

 

Cuda św. Szarbela

 

- Św. Szarbel znany jest z licznych cudów. Jednym z nich jest przypadek pani Barbary, która przez siedem lat miała poważne trudności z wychodzeniem z domu ze względu na napady lęku. Przełamała strach i udała się do grobu świętego w Libanie. Tam została trwale uzdrowiona, a jej świadectwo zapisano w księdze uzdrowień w klasztorze w Annaja. Jednak według św. Szarbela i mnichów największym cudem jest Eucharystia. Szarbel uznawany jest za wzór kapłanów. (…) W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – można było przeczytać na portalu PCh24.pl w artykule pt. „10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”

 

Jednak nie tylko przypadki uzdrowień i cudów obserwowanych współcześnie przyciągają wiernych do poznania życia i działalności św. Szarbela. Szacunek budzi bowiem jego wielka skromność i bogobojność, jaka powinna być wzorem nie tylko dla wybierających zakonne życie chrześcijan.

 

Pobożne życie

 

Jusuf Antun Machluf urodził się 8 maja 1828 roku w północnym Libanie w Bika Kafra, w ubogiej rodzinie chrześcijańskiej. Od dziecka wyróżniał się pobożnością a w wieku 23 lat wybrał życie zakonne i wstąpił do maronickiego klasztoru św. Marona w miejscowości Annaja. Kościół maronicki jest kościołem chrześcijaństwa wschodniego, który cały czas pozostaje w pełnej komunii z Rzymem.

 

5 grudnia 1965 roku, na zakończenie Soboru Watykańskiego II papież Paweł VI ogłosił ojca Szarbela Makhloufa błogosławionym[6]. Po tym czasie ponownie zamknięto grobowiec zakonnika. Św. Szarbel wyróżnia się pośród świętych Kościoła wielką liczbą uzdrowień.

 

Znanych jest już kilkadziesiąt tysięcy uzdrowień dokonanych za jego wstawiennictwem, nic więc dziwnego, że corocznie do klasztoru w miejscowości Annaja, gdzie spoczywa ciało św. Szarbela, przybywają miliony pielgrzymów.

 

Zapraszamy na spotkania

 

Z pewnością warto dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym świętym, posłuchać o Jego życiu i uzdrowieniach dokonanych już po odejściu z świata doczesnego. O św. Szarbelu opowie podczas cyklu spotkań na Podkarpaciu Jacek Kotula, znany działacz społeczny i obrońca życia dzieci nienarodzonych.

 

Wstęp na wszystkie spotkania wolny! Prosimy, aby podzielili się Państwo tą informacją z najbliższymi.

 

Na spotkania pt. „Liban – ojczyzna św. Szarbela” zapraszamy wraz z miejscowymi organizatorami do następujących miast:

  • Sędziszów Małopolski - Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury (ul. 3 Maja 26); 24 stycznia (środa) 2024 r. godz. 18.00;
  • Rymanów Zdrój - Świerkowa Cafe (ul.Świerkowa 1), 30 stycznia (wtorek) 2024 r., godz. 15.30;
  • Pilzno - Dom Kultury w Pilźnie (ul. Węgierska 30), 31 stycznia (środa) 2024r. , godz. 18.00.

piotrskarga.pl

W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.