Św. Wawrzyniec zwycięzca. Zapraszamy na spotkanie krakowskiego Klubu „Polonia Christiana”

2023-04-24 00:00:00
Św. Wawrzyniec zwycięzca. Zapraszamy na spotkanie krakowskiego Klubu „Polonia Christiana”

Duchowny silny duchem, wiarą i dobrocią – to bardzo dobry przykład na współczesne wyzwania cywilizacyjne. „Bosy Generał. Opowieść o św. Wawrzyńcu z Brindisi" – to temat krakowskiego spotkania Klubu „Polonia Christiana”, którego prelegentem będzie o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz.

 

Święty Wawrzyniec z Brindisi do zakonu kapucynów wstąpił 19 lutego 1575 roku w Wenecji. Podjął studia filozoficzne i teologiczne w Padwie, a następnie w Wenecji. Święcenia kapłańskie przyjął 18 grudnia 1582 roku. W latach 1592–1594 głosił kazania dla Żydów w Rzymie, jego wiedza oraz erudycja pomagały mu w pełnieniu funkcji wykładowcy, gwardiana i mistrza nowicjuszy, a od 1602 roku generała kapucynów. Był także współzałożycielem praskiej prowincji kapucynów. W 1601 roku brał udział w wyprawie przeciwko Turkom, gdy dokonało się zwycięstwo w Székesfehérvár, miejscowości leżącej w dzisiejszych Węgrzech.

 

Zwycięstwo wiary

 

O tym historycznym zwycięstwie tak pisał portal Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi PCh24.pl w 2012 roku: W dniu bitwy katolicki dowódca dysponował zaledwie 18 tys. rycerzy, którzy mieli przeciwstawić się armii tureckiej, liczącej blisko 80 tys. ludzi. W obliczu tak dużej dysproporcji sił pozostali dowódcy doradzali mu daleko idącą ostrożność i odwrót. Arcyksiążę Maciej posłał po św. Wawrzyńca, by zapytać go o zdanie. Kapucyn radził, żeby zaatakować wroga i zapewnił o rychłym zwycięstwie. Jego gorliwa wiara sprawiła, że strach, jaki pojawił się wśród dowódców poszczególnych oddziałów, ustąpił. Podjęto decyzję, by wydać bitwę wrogowi i żołnierze zajęli wyznaczone pozycje. Tuż przed bitwą, św. Wawrzyniec przemawiał do rycerzy z niezwykłą charyzmą, co zachęciło ich do ataku na Turków z niewiarygodną siłą. Turcy odparli pierwsze uderzenie, ale św. Wawrzyniec, który jechał na samym przedzie sił katolickich, wciąż zachęcał żołnierzy do nieustannego atakowania wroga, nawołując: „Do ataku!”, „Naprzód!”, „Zwycięstwo należy do nas!”. Żołnierze ponownie uderzyli. Wróg przerażony rozpierzchł się na wszystkie strony. Bitwa pod Stuhlweissenburgiem (dziś Székesfehérvár) rozegrała się 11 października 1601 r. 14 października siły katolickie stoczyły z muzułmanami kolejną bitwę i znowu odniosły zwycięstwo. Turcy wycofali się za Dunaj, straciwszy 30 tys. ludzi.

 

Droga do świętości

 

Za zasługi dla Kościoła Wawrzyniec z Brindisi został beatyfikowany przez papieża Piusa VI 23 maja 1783 roku; prawie sto lat później został kanonizowany przez papieża Leona XIII (8 grudnia 1881 roku). Już w XX wieku papież Jan XXIII ogłosił go doktorem Kościoła (19 marca 1959 roku), nadając mu tytuł doktora apostolskiego. Wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca z Brindisi obchodzone jest 21 lipca.

Poznając działalność i dorobek życiowy tego niezwykłego świętego warto też sięgnąć po książkę pod tym samym tytułem, pod jakim odbędzie się klubowe spotkanie poświęcone św. Wawrzyńcowi z Brindisi. Publikacja, która ukazała się staraniem Wydawnictwa AA, to pogłębiona biografia świętego Wawrzyńca z Brindisi (1559-1619), osoby zasłużonej dla Kontrreformacji, generała zakonu kapucynów oraz mistyka, teologa i doktora Kościoła. Odnosząc się do opisanej w tej książce wędrówce przez dziesiątki tysięcy kilometrów, osadzonej w ówczesnych realiach społecznych i religijnych, można zadać sobie samemu pytanie: „Dokąd i po co idę w mojej osobistej wędrówce przez życie?”.

 

Spotkanie w Krakowie

 

Postać doktora Kościoła przybliży nam doskonały prelegent spotkania Klubu „Polonia Christiana”, o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz. Gospodarz spotkania urodził się w 1985 roku we Wrocławiu. Ukończył bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, odbył też studia seminaryjne we Włoszech, zasłużył się w pracy misyjnej w archidiecezji trnawskiej na Słowacji. Jest autorem ciekawych publikacji, m.in. ciekawej biografii włoskiej matematyczki i mistyczki Marii Gaetany Agnesi („Piękna dusza” z 2018 roku).

Pamiętajmy! Klub Polonia Christiana zaprasza na spotkanie z o. Wawrzyńcem Marią Waszkiewiczem w czwartek 27 kwietnia o godzinie 18.00 w klubie „Miodosytnia” (ul. św. Wawrzyńca 6) (poziom -1, wejście obok Recepcji). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz Św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.