Św. Wawrzyniec zwycięzca. Zapraszamy na spotkanie krakowskiego Klubu „Polonia Christiana”

2023-04-24 00:00:00
Św. Wawrzyniec zwycięzca. Zapraszamy na spotkanie krakowskiego Klubu „Polonia Christiana”

Duchowny silny duchem, wiarą i dobrocią – to bardzo dobry przykład na współczesne wyzwania cywilizacyjne. „Bosy Generał. Opowieść o św. Wawrzyńcu z Brindisi" – to temat krakowskiego spotkania Klubu „Polonia Christiana”, którego prelegentem będzie o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz.

 

Święty Wawrzyniec z Brindisi do zakonu kapucynów wstąpił 19 lutego 1575 roku w Wenecji. Podjął studia filozoficzne i teologiczne w Padwie, a następnie w Wenecji. Święcenia kapłańskie przyjął 18 grudnia 1582 roku. W latach 1592–1594 głosił kazania dla Żydów w Rzymie, jego wiedza oraz erudycja pomagały mu w pełnieniu funkcji wykładowcy, gwardiana i mistrza nowicjuszy, a od 1602 roku generała kapucynów. Był także współzałożycielem praskiej prowincji kapucynów. W 1601 roku brał udział w wyprawie przeciwko Turkom, gdy dokonało się zwycięstwo w Székesfehérvár, miejscowości leżącej w dzisiejszych Węgrzech.

 

Zwycięstwo wiary

 

O tym historycznym zwycięstwie tak pisał portal Stowarzyszenia ks. Piotra Skargi PCh24.pl w 2012 roku: W dniu bitwy katolicki dowódca dysponował zaledwie 18 tys. rycerzy, którzy mieli przeciwstawić się armii tureckiej, liczącej blisko 80 tys. ludzi. W obliczu tak dużej dysproporcji sił pozostali dowódcy doradzali mu daleko idącą ostrożność i odwrót. Arcyksiążę Maciej posłał po św. Wawrzyńca, by zapytać go o zdanie. Kapucyn radził, żeby zaatakować wroga i zapewnił o rychłym zwycięstwie. Jego gorliwa wiara sprawiła, że strach, jaki pojawił się wśród dowódców poszczególnych oddziałów, ustąpił. Podjęto decyzję, by wydać bitwę wrogowi i żołnierze zajęli wyznaczone pozycje. Tuż przed bitwą, św. Wawrzyniec przemawiał do rycerzy z niezwykłą charyzmą, co zachęciło ich do ataku na Turków z niewiarygodną siłą. Turcy odparli pierwsze uderzenie, ale św. Wawrzyniec, który jechał na samym przedzie sił katolickich, wciąż zachęcał żołnierzy do nieustannego atakowania wroga, nawołując: „Do ataku!”, „Naprzód!”, „Zwycięstwo należy do nas!”. Żołnierze ponownie uderzyli. Wróg przerażony rozpierzchł się na wszystkie strony. Bitwa pod Stuhlweissenburgiem (dziś Székesfehérvár) rozegrała się 11 października 1601 r. 14 października siły katolickie stoczyły z muzułmanami kolejną bitwę i znowu odniosły zwycięstwo. Turcy wycofali się za Dunaj, straciwszy 30 tys. ludzi.

 

Droga do świętości

 

Za zasługi dla Kościoła Wawrzyniec z Brindisi został beatyfikowany przez papieża Piusa VI 23 maja 1783 roku; prawie sto lat później został kanonizowany przez papieża Leona XIII (8 grudnia 1881 roku). Już w XX wieku papież Jan XXIII ogłosił go doktorem Kościoła (19 marca 1959 roku), nadając mu tytuł doktora apostolskiego. Wspomnienie liturgiczne św. Wawrzyńca z Brindisi obchodzone jest 21 lipca.

Poznając działalność i dorobek życiowy tego niezwykłego świętego warto też sięgnąć po książkę pod tym samym tytułem, pod jakim odbędzie się klubowe spotkanie poświęcone św. Wawrzyńcowi z Brindisi. Publikacja, która ukazała się staraniem Wydawnictwa AA, to pogłębiona biografia świętego Wawrzyńca z Brindisi (1559-1619), osoby zasłużonej dla Kontrreformacji, generała zakonu kapucynów oraz mistyka, teologa i doktora Kościoła. Odnosząc się do opisanej w tej książce wędrówce przez dziesiątki tysięcy kilometrów, osadzonej w ówczesnych realiach społecznych i religijnych, można zadać sobie samemu pytanie: „Dokąd i po co idę w mojej osobistej wędrówce przez życie?”.

 

Spotkanie w Krakowie

 

Postać doktora Kościoła przybliży nam doskonały prelegent spotkania Klubu „Polonia Christiana”, o. Wawrzyniec Maria Waszkiewicz. Gospodarz spotkania urodził się w 1985 roku we Wrocławiu. Ukończył bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim, odbył też studia seminaryjne we Włoszech, zasłużył się w pracy misyjnej w archidiecezji trnawskiej na Słowacji. Jest autorem ciekawych publikacji, m.in. ciekawej biografii włoskiej matematyczki i mistyczki Marii Gaetany Agnesi („Piękna dusza” z 2018 roku).

Pamiętajmy! Klub Polonia Christiana zaprasza na spotkanie z o. Wawrzyńcem Marią Waszkiewiczem w czwartek 27 kwietnia o godzinie 18.00 w klubie „Miodosytnia” (ul. św. Wawrzyńca 6) (poziom -1, wejście obok Recepcji). Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej to Plac Wolnica od ul. Krakowskiej oraz Św. Wawrzyńca od ul. Starowiślnej. Wstęp wolny!

 

PiotrSkarga.pl

W trudnych okresach polskiej historii z Podhala często płynął głos rozsądku i przywiązania do polskości. Dzisiaj, w obliczu niszczenia polskiej szkoły przez lewackich ideologów z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Górale chcą wyrazić swój sprzeciw i upomnieć się o normalność procesu edukacji. W sobotę 21 grudnia Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej Ks. Piotra Skargi, Koalicja na Rzecz Ocalenia Polskiej Szkoły oraz Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci organizują manifestację w Parku Miejskim w Nowym Targu. Protest odbędzie się w godzinach 12.00 – 14.00.
Kardynał Gerhard Ludwig Müller, biskup Athanasius Schneider ORC, biskup Joseph Strickland oraz ojciec Jan Strumiłowski OCist to duchowni występujący w filmie „Credo”, przekazujący nam cenną wiedzę o współczesnym Kościele. Film zrealizowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi dzięki Darczyńcom i Przyjaciołom będzie wyemitowany w środę 18 grudnia w Elblągu. Na bezpłatny pokaz zapraszają Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi oraz Stowarzyszenie Elbląscy Patrioci.
Za wymysły lewackich propagandzistów płacimy wszyscy w podniesionych cenach nośników energii, nowych podatkach i poprzez ukryte koszty, windujące wydatki na produkcję, usługi i funkcjonowanie gospodarstw domowych. O tym, w jaki sposób tzw. walka o ochronę klimatu będzie rzutowała na drenowanie budżetów rodzin i firm dowiemy się na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Poznaniu 19 grudnia w „Domu Technika”. Tytuł spotkania z dr. Mariuszem Błochowiakiem to „Oszustwo klimatyczne – przyczyny zmian klimatu”.
Czas Adwentu to czas oczekiwania na przyjście na świat Bożej Dzieciny, naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Wykorzystajmy dobrze dni przybliżające nas do Bożego Narodzenia, zwróćmy nasze myśli do betlejemskiej stajenki i zaczerpnijmy nadziei na osobiste odrodzenie. Oddajmy się modlitwie przygotowującej nas do Narodzin Pana i skorzystajmy z rekolekcji prowadzonych przez O. Jana Strumiłowskiego OCist, udostępnionych na kanale PCh24TV. Pomóżmy w ich promocji, aby dotarły do jak najszerszego grona osób.
W niesieniu pomocy ofiarom tegorocznej powodzi na południu Polski konieczne było starcie się z dwoma żywiołami – niszczycielską siłą nieujarzmionej wody i bolesnymi owocami kampanii wrogości wobec Kościoła. Przyjaciele i Darczyńcy Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi udowodnili, że sercem, rozumem i ludzką hojnością można wygrać z wieloma przeciwnościami, zwyciężając dobrem i miłością.