Święta Inkwizycja i jej czarna legenda

2009-03-30 00:00:00
Święta Inkwizycja i jej czarna legenda

Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi zaprasza na inaugurację AKADEMII NIEPOPRAWNEJ POLITYCZNIE.

Celem tej nowej inicjatywy Instytutu jest odkłamywanie oraz uzupełnianie wiadomości, które z powodów poprawności politycznej oraz rozmaitych manipulacji są przemilczane czy też przedstawiane nieobiektywnie w mediach, w szkołach i na uniwersytetach.

Do udziału zapraszamy przede wszystkim studentów, uczniów szkół średnich, nauczycieli szkolnych i akademickich.

Inauguracyjny cykl wykładów postanowiliśmy poświęcić tematowi, który jest szczególnie tendencyjnie prezentowany – Inkwizycji.

Wykłady poprowadzi dr Roman Konik, filozof i publicysta pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego, który zaprezentuje wyniki swoich prac badawczych przeprowadzonych w archiwach watykańskich.

Program cyklu inauguracyjnego:


Wykłady odbędą się w siedzibie Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi w Krakowie, ul. Augustiańska 28. Cykl inaugurujący, który wygłosi dr Roman Konik (Uniwersytet Wrocławski), nosi tytuł: 

Święta Inkwizycja i jej czarna legenda
 
1.   Officii inquisitionis haereticae pravitatis, powstanie i cele Świętej Inkwizycji
Środa, 15.04.2009: godz. 17:30
 
2.   Charakterystyka ruchów heretyckich w średniowieczu (podłoże gnostyckie i polityczne)
Środa, 22.04.2009: godz. 17:30
 
3.   Działalność Świętego Oficjum
Środa, 29.04.2009: godz. 17:30
 
4.   Inkwizycja hiszpańska
Środa, 06.05.2009: godz. 17:30
 
5.   Recepcja Inkwizycji współcześnie
13.05.2009: godz. 17:30
 
Zapisy do 14 kwietnia 2009 r.

Opłata za udział w cyklu: 30 zł

Zapisy: tel. 012 628 06 10 lub 012 628 06 42
Email: skch@piotrskarga.pl

Ilość miejsc ograniczona!

Zainteresowanym Instytut wyda zaświadczenia o ukończeniu cyklu wykładów.

Zapraszamy!
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.