Synod w Polsce i droga synodalna - ważna broszura Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi

2022-05-11 00:00:00
Synod w Polsce i droga synodalna - ważna broszura Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi
Niewielu wiernych w Polsce zauważa, że w tle głównych wydarzeń, rozpalających nasze społeczeństwo, prowadzony jest bezprecedensowy w historii całego Kościoła proces synodalny. Od października 2021 r. każda diecezja w ramach Synodu o synodalności pyta świeckich o ich zdanie na temat Kościoła i jego problemów. Tłumów chętnych do udziału nie ma, a tę swoistę pustkę próbują wykorzystać do realizacji własnych celów iście rewolucyjne grupy. Zagrożenia te precyzyjnie naświetla najnowsza broszura „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?”, którą wydało nasze Stowarzyszenie (link do pobrania poniżej).

W październiku 2021 r. rozpoczął się - rozłożony w czasie na okres dwóch lat - nowy Synod Biskupów. Jego hasło brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Jest to autorski pomysł papieża Franciszka na reorientację i przebudowę dotychczasowego modelu przeprowadzania synodów w Kościele.

Jak powiedział przy okazji otwarcia papież Franciszek, cytując o. Yvesa Congara OP, „nie potrzebujemy tworzyć nowego Kościoła, potrzebujemy stworzyć odmienny Kościół”. „Synodalność” polega na przeprowadzaniu przez papieża i biskupów szerokich „konsultacji”.

Synod o synodalności w polskich diecezjach

Także w Polsce w większości diecezji prowadzone są przez biskupów i ich delegatów takowe konsultacje z wiernymi. Nie ma jednej reguły, poszczególne diecezje realizują to wedle własnych pomysłów. Mało kto wie jednak, czym tak naprawdę jest synodalność, skąd wzięła się idea obecnego procesu oraz dokąd on zmierza; niejasne są też zasady rządzące konsultacjami. Te i wiele innych wątpliwości rozwiera broszura wydana przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi.

„Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?” to unikatowe w skali Polski i świata opracowanie na temat, jaki dotyka już niemal wszystkich katolików. W broszurze wydanej przez Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi otrzymujemy historię idei synodalnej i cele, do których proces zmierza.

Pozycja ta może szczególnie zainteresować wszystkie te osoby, które w różnym stopniu zaangażowane są w prace synodalne, czy to na szczeblu parafialnym, czy też w diecezjach.

Gorąco zachęcamy do pobrania bezpłatnej broszury (link poniżej) i dokładnego zapoznania się z jej treścią. Warto także sprawdzić zasady i terminy realizacji procesu synodalnego w Państwa diecezji. O tych sprawach najczęściej milczą media katolickie, nie wspominając o portalach i telewizjach głównego nurtu.


Kliknij i pobierz najnowszą broszurę „Synodalność. Koniec Kościoła jaki znamy?”

Tak prezentuje się okładka broszury

Uwaga!

Oprócz wydania elektronicznego, Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi udostępnia również bezpłatne egzemplarze papierowej wersji broszury. Wystarczy wysłać e-mail na adres synodalne@piotrskarga.pl, przy czym w treści wiadomości prosimy o podanie nazwy i adresu naziemnego odbiorcy oraz liczby egzemplarzy.

Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przekazało broszury kapłanom

Miło nam poinformować, iż broszura ta trafiła już do ponad 20 tysięcy kapłanów w całej Polsce oraz kilku tysięcy świeckich wiernych. Do Stowarzyszenia napływają liczne głosy świadczącye o tym, że pozycja ta okazuje się ogromną pomocą w prowadzeniu procesu synodalnego w parafiach i diecezjach. Dlatego też broszura rozprowadzana jest nie tylko w wersji papierowej, ale udostępniona ogółowi wiernych w formie pliku pdf (wystarczy kliknąć w powyższy link lub okładkę).

Sprawie "Synodu o synodalności" poświęcony został m.in. 83. numer magazynu Polonia Christiana, w którym redakcja opublikowała cykl tekstów pod tytułem „Synodalna dekonstrukcja?”.


PiotrSkarga.pl

W niedzielę 1 grudnia o godzinie 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie będziemy protestować przeciwko degradacji procesów edukacyjnych w naszej Ojczyźnie. Stowarzyszenie im. Ks. Piotra Skargi jest współorganizatorem tego wydarzenia. W szczególności wyrazimy nasz sprzeciw wobec niebezpiecznych dla młodych ludzi zmian w szkolnictwie, które zakładają m.in. deprawację dzieci i młodzieży pod pretekstem edukacji zdrowotnej.
Do Jego grobu w Annaji w Libanie pielgrzymują setki tysięcy wiernych, szukających uzdrowień, wsparcia i pomocy. Nie zrażają się nawet trwającymi tam obecnie konfliktami zbrojnymi. O wyjątkowości świętego Szarbela oraz o cudach, jakich doświadczamy po jego śmierci opowie działacz społeczny i znawca żywotów świętych Jacek Kotula.
W środę 20 listopada 2024 r. poznański Klub „Polonia Christiana” organizuje spotkanie z mec. Rafałem Dorosińskim – członkiem zarządu Instytutu Ordo Iuris. Temat nie tylko ciekawy, ale i ważny z uwagi na nadciągające zagrożenie masowym terrorem i represjami, jakie wprowadzono już w wielu zachodnich państwach pod pretekstem tzw. mowy nienawiści.
Od 4 do 8 listopada br. 20-osobowa grupa Duchowej Rodziny Czcicieli Matki Bożej Fatimskiej, czyli Apostolatu Fatimy, odbyła coroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Fatimie w Portugalii. – Pielgrzymka do Matki Bożej w Fatimie to wielkie przeżycie duchowe, umocnienie wiary i doznanie daru wielkiej nadziei na ostateczne zwycięstwo Maryi – mówi Jacek Kotula z Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi, które od 25 lat propaguje przesłanie z Fatimy.
W obliczu zagrożeń i wyzwań, przed którymi stanął nasz kraj u końca pierwszego ćwierćwiecza XXI stulecia, jako wierni synowie Kościoła Katolickiego i dzieci naszej umiłowanej Matki – Ojczyzny, pragniemy wyrazić obawy związane ze zmasowanym atakiem na dziedzictwo cywilizacyjne Polski i całej Europy.