Synodalna dyskusja trwa - relacja z konferencji

2014-11-26 00:00:00
Synodalna dyskusja trwa - relacja z konferencji
„Kompasem i busolą dla nas, prostych wiernych powinno być zawsze sensus fidei. Trzeba bronić wiary otrzymanej na chrzcie przed herezją, zarówno w teorii jak i w praktyce. Mamy także obowiązek zgłębiana naszej wiary” – apelował podczas warszawskiej konferencji pt. „Synodalne trzęsienie ziemi” prof. Roberto de Mattei.
 
W zorganizowanej przez Instytut Księdza Piotra Skargi konferencji wzięli udział: prof. Roberto de Mattei, prof. Grzegorz Kucharczyk i Julio Loredo, szef włoskiego TFP. Salę Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego wypełniła licznie zgromadzona publiczność. Spotkanie poprowadził Sławomir Skiba, redaktor naczelny magazynu „Polonia Christiana”.
 
Na wstępie prof. de Mattei przedstawił w zarysie historię prac zakończonej sesji Synodu o rodzinie: - Punktem wyjścia dla sprawozdanie kardynała Kaspera, było odrzucenie – zawarte w udzielonych na watykańską ankietę odpowiedziach – przez niemieckich, austriackich i szwajcarskich katolików katolickiej nauki moralnej. W mniemaniu udzielających odpowiedzi istnieje potrzeba, by doktryna dostosowała się do praktyki.
 
Zdaniem prof. de Mattei, „tego, co zostało przyjęte na sesji Synodu nie można traktować jako zwycięstwa. Jest to tymczasowe zawieszenie broni. Dyskusja będzie trwała aż do następnej sesji w przyszłym roku”.
 
Okazuje się, że stanowisko, nazwijmy je tradycyjne, jest traktowane jako opinia części środowisk, a nie rzeczywista nauka Kościoła – zwrócił uwagę prelegent. W jego opinii „synod doprowadził do ujawnienia się problemu. Czas do października 2015 r. wszyscy musimy wykorzystać na to, by nasz głos zaczął być słyszany. Trzeba pokazać co myślą, jak żyją i w co wierzą katolicy broniący rodziny i małżeństwa takim, jakim chce go Boskie prawo”.


Zapraszamy do przeczytania pełnej relacji z konferencji na portalu PCh24.pl.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!