Szpital w Bogatyni dziękuje za pomoc Instytutu!

2010-09-06 00:00:00
Szpital w Bogatyni dziękuje za pomoc Instytutu!

Delegacja Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, z prezesem Sławomirem Olejniczakiem, odwiedziła szpital gminny w Bogatyni. Placówka ta otrzymała kilka tygodni temu agregat prądotwórczy ufundowany dzięki ofiarności darczyńców Instytutu.

Przedstawiciele Instytutu skorzystali z zaproszenia dyrekcji Szpitala Gminnego SP ZOZ w Bogatyni i na miejscu zapoznali się z działaniem agregatu. Delegacja została przyjęta przez dyrekcję szpitala. Dyrektor Roman Kulczycki złożył na ręce prezesa Olejniczaka podziękowania za cenny dar Instytutu, który pomaga ratować życie pacjentów tej placówki medycznej.

Sprawny agregat prądotwórczy, jest konieczny nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Bez tego urządzenia niemożliwa jest również normalna działalność placówki. Niedawna powódź spowodowała uszkodzenie sieci energetycznych zasilających szpital w energię elektryczną. Przerwy w dostawie prądu dezorganizowały normalną pracę placówki, która dysponowała wprawdzie własnym agregatem, jednak był on przestarzały i nie mógł sprostać potrzebom szpitala.

W odpowiedzi na apel szpitala Instytut im. ks. Piotra Skargi ufundował agregat prądotwórczy marki HIMOINSA 200 kVA z silnikiem Doosan wraz z zewnętrznym układem sterowania, o wartości 117.500,00 PLN. Urządzenie zostało zainstalowane w piątek 20 sierpnia i od tej pory służy placówce w Bogatyni.

Delegacja Instytutu odwiedziła także miejsca dotknięte powodzią w tym mieście. Spotkała się również z władzami Bogatyni: burmistrzem Andrzejem Grzmielewiczem i zastępcą burmistrza ds. polityki regionalnej Jerzym Stachyrą.

W maju tego roku Instytut im. ks. Piotra Skargi, dzięki hojności swych darczyńców, wsparł także służby ratownicze w Sandomierzu, przekazując im dwa namioty pneumatyczne służące jako polowe punkty sanitarne, a także pojazd typu quad i 10 krótkofalówek.

PiotrSkarga.pl
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.