Szwecja: cenzura antykreacjonistyczna także w szkołach wyznaniowych
2007-10-17 00:00:00
Przedstawiciele szwedzkiego rządu zapowiadają wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących funkcjonowania szkół wyznaniowych. Zmiany mają na celu uniemożliwienie niektórym szkołom nauczania m.in. kreacjonizmu, który wyraża stanowisko o bezpośrednim stworzeniu świata przez Boga – informuje KAI.
Centroprawicowa koalicja rządowa w Szwecji w specjalnym oświadczeniu zapowiada, że nowe przepisy mają sprawić, że programy nauczania będą wolne od wpływów poglądów religijnych.
Szwedzki minister edukacji Jan Bjorklund powiedział podczas konferencji prasowej, że koncepcja, zgodnie z którą wszystkie organizmy i człowiek zostały stworzone przez Boga, jest jedną z wielu teorii nt. stworzenia świata "Jednak niektóre mają podstawy naukowe, a inne religijne" - zaznaczył. Zdaniem ministra nauczanie w szkole musi opierać się na nauce.
Minister zapowiedział, że rząd wzmocni nadzór nad szkołami poprzez szczegółowe kontrole placówek. W związku z tym planuje dwukrotne zwiększenie wydatków na ten cel. Mają one kosztować budżet państwa 300 milionów koron (ok. 120 mln złotych).
Rząd zamierza również zaproponować parlamentowi przyjęcie ustawy, na podstawie której łatwiej mu będzie nakładać na szkoły finansowe kary, a nawet - w poważnych przypadkach - zamykać te placówki, które nie przestrzegają nowych przepisów.
Większość szkół w Szwecji zarządzana jest przez oświatowe władze miejskie pod nadzorem państwa, jednak od niedawna istnieją tu także placówki prowadzone przez różne wspólnoty religijne.
Od ponad roku największym skandynawskim państwem rządzi "Alians dla Szwecji", na który składają się 4 partie - Moderata, Center, Liberałowie oraz Chrześcijańska Demokracja.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało niedawno państwa członkowskie do sprzeciwu wobec prób przedstawiania kreacjonizmu jako dyscypliny naukowej. Zdaniem europejskich parlamentarzystów krytyka darwinistycznej teorii ewolucji wyrasta z religijnego ekstremizmu.
Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025