Szwecja: cenzura antykreacjonistyczna także w szkołach wyznaniowych

2007-10-17 00:00:00

Przedstawiciele szwedzkiego rządu zapowiadają wprowadzenie bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących funkcjonowania szkół wyznaniowych. Zmiany mają na celu uniemożliwienie niektórym szkołom nauczania m.in. kreacjonizmu, który wyraża stanowisko o bezpośrednim stworzeniu świata przez Boga – informuje KAI.

Centroprawicowa koalicja rządowa w Szwecji w specjalnym oświadczeniu zapowiada, że nowe przepisy mają sprawić, że programy nauczania będą wolne od wpływów poglądów religijnych.

Szwedzki minister edukacji Jan Bjorklund powiedział podczas konferencji prasowej, że koncepcja, zgodnie z którą wszystkie organizmy i człowiek zostały stworzone przez Boga, jest jedną z wielu teorii nt. stworzenia świata "Jednak niektóre mają podstawy naukowe, a inne religijne" - zaznaczył. Zdaniem ministra nauczanie w szkole musi opierać się na nauce.

Minister zapowiedział, że rząd wzmocni nadzór nad szkołami poprzez szczegółowe kontrole placówek. W związku z tym planuje dwukrotne zwiększenie wydatków na ten cel. Mają one kosztować budżet państwa 300 milionów koron (ok. 120 mln złotych).

Rząd zamierza również zaproponować parlamentowi przyjęcie ustawy, na podstawie której łatwiej mu będzie nakładać na szkoły finansowe kary, a nawet - w poważnych przypadkach - zamykać te placówki, które nie przestrzegają nowych przepisów.

Większość szkół w Szwecji zarządzana jest przez oświatowe władze miejskie pod nadzorem państwa, jednak od niedawna istnieją tu także placówki prowadzone przez różne wspólnoty religijne.

Od ponad roku największym skandynawskim państwem rządzi "Alians dla Szwecji", na który składają się 4 partie - Moderata, Center, Liberałowie oraz Chrześcijańska Demokracja.

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wezwało niedawno państwa członkowskie do sprzeciwu wobec prób przedstawiania kreacjonizmu jako dyscypliny naukowej. Zdaniem europejskich parlamentarzystów krytyka darwinistycznej teorii ewolucji wyrasta z religijnego ekstremizmu.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.