Helsińska Fundacja Praw Człowieka prosi szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wyjaśnienie zasad przyznawania koncesji na cyfrowym multipleksie. Stosowne stanowiska w tej sprawie zajęli również polscy euro posłowie oraz przedstawiciele Polonii.
W związku z odrzuceniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wniosku fundacji Lux Veritatis, dotyczącego przyznania miejsca Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie, zainterweniowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Organizacja uznała, że należy sprzeciwić się decyzji KRRiT. W skierowanym do szefa Rady Jana Dworaka piśmie, Fundacja twierdzi, że jej wątpliwości budzi brak informacji o „jasnych oraz transparentnych kryteriach wyboru nadawców" przy rozstrzyganiu konkursu dotyczącego miejsc na platformie cyfrowej. I wskazuje na przypadek Telewizji Trwam.
„Kryteria całej procedury powinny zostać podane do wiadomości opinii publicznej najpóźniej z dniem ogłoszenia konkursu” – twierdzi Fundacja. Zwraca również uwagę na międzynarodowe standardy regulowania działalności nadawczej w drodze koncesji, w tym chronioną przez Europejską Konwencję Praw Człowieka zasadę swobody wypowiedzi oraz konieczność poszanowania zasady pluralizmu. Helsińska Fundacja poprosiła KRRiTo informację na temat szczegółowych kryteriów doboru nadawców w konkursach o koncesję uprawniającą do nadawania w multipleksach cyfrowych, a także o przesłanie uzasadnienia negatywnej decyzji Rady w sprawie negatywnej decyzji dotyczącej Telewizji Trwam.
Sprawa trafiła więc na forum międzynarodowe, choć nie tylko ze względu na Helsińską Fundację. Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski wraz z eurodeputowanymi Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości skierował pytanie do Komisji Europejskiej. To nie pierwsza interwencja polityków opozycji, chcących zapewnić konserwatywnemu odbiorcy dostęp do katolickiej telewizji w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej Kluby Parlamentarne wspomnianych partii wystosowały listy do Rady.
Oburzenia decyzją KRRiT nie kryją przedstawiciele Polonii. Uważają, że w Polsce, w demokratycznym kraju, katolicy powinni mieć wszelkie prawa, aby móc korzystać w sposób normalny, jak każdy inny obywatel, z pełnego dostępu do wszelkich dobrodziejstw technicznych – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Zdzisław Klafka CSsR, duszpasterz posługujący w Niemczech. Pytania o przyszłość Telewizji Trwam i Radia Maryja padają także w innych rejonach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Podczas spotkania opłatkowego w Chicago w parafii św. Stanisława BM Polonia wyrażała swój niepokój w związku z traktowaniem w sposób niedemokratyczny, a nawet represyjny, katolickich mediów w Polsce.
Źródło: rp.pl. „Nasz Dziennik”