Telewizja Trwam wsparta przez europosłów, Polonię i obrońców praw człowieka

2012-01-11 00:00:00
Telewizja Trwam wsparta przez europosłów, Polonię i obrońców praw człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka prosi szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wyjaśnienie zasad przyznawania koncesji na cyfrowym multipleksie. Stosowne stanowiska w tej sprawie zajęli również polscy euro posłowie oraz przedstawiciele Polonii. 

W związku z odrzuceniem przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wniosku fundacji Lux Veritatis, dotyczącego przyznania miejsca Telewizji Trwam na cyfrowym multipleksie, zainterweniowała Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Organizacja uznała, że należy sprzeciwić się decyzji KRRiT. W skierowanym do szefa Rady Jana Dworaka piśmie, Fundacja twierdzi, że jej wątpliwości budzi brak informacji o „jasnych oraz transparentnych kryteriach wyboru nadawców" przy rozstrzyganiu konkursu dotyczącego miejsc na platformie cyfrowej. I wskazuje na przypadek Telewizji Trwam. 
 
„Kryteria całej procedury powinny zostać podane do wiadomości opinii publicznej najpóźniej z dniem ogłoszenia konkursu” – twierdzi Fundacja. Zwraca również uwagę na międzynarodowe standardy regulowania działalności nadawczej w drodze koncesji, w tym chronioną przez Europejską Konwencję Praw Człowieka zasadę swobody wypowiedzi oraz konieczność poszanowania zasady pluralizmu. Helsińska Fundacja poprosiła KRRiTo informację na temat szczegółowych kryteriów doboru nadawców w konkursach o koncesję uprawniającą do nadawania w multipleksach cyfrowych, a także o przesłanie uzasadnienia negatywnej decyzji Rady w sprawie negatywnej decyzji dotyczącej Telewizji Trwam.
 
Sprawa trafiła więc na forum międzynarodowe, choć nie tylko ze względu na Helsińską Fundację. Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski wraz z eurodeputowanymi Solidarnej Polski oraz Prawa i Sprawiedliwości skierował pytanie do Komisji Europejskiej. To nie pierwsza interwencja polityków opozycji, chcących zapewnić konserwatywnemu odbiorcy dostęp do katolickiej telewizji w systemie naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniej Kluby Parlamentarne wspomnianych partii wystosowały listy do Rady.
 
Oburzenia decyzją KRRiT nie kryją przedstawiciele Polonii. Uważają, że w Polsce, w demokratycznym kraju, katolicy powinni mieć wszelkie prawa, aby móc korzystać w sposób normalny, jak każdy inny obywatel, z pełnego dostępu do wszelkich dobrodziejstw technicznych – mówi „Naszemu Dziennikowi” o. Zdzisław Klafka CSsR, duszpasterz posługujący w Niemczech.  Pytania o przyszłość Telewizji Trwam i Radia Maryja padają także w innych rejonach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Podczas spotkania opłatkowego w Chicago w parafii św. Stanisława BM Polonia wyrażała swój niepokój w związku z traktowaniem w sposób niedemokratyczny, a nawet represyjny, katolickich mediów w Polsce.
 
 
Źródło: rp.pl. „Nasz Dziennik” 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.