Tolerancja - jak o niej piszą, czym jest?

2013-02-15 00:00:00
Tolerancja - jak o niej piszą, czym jest?
Kolejny raz prof. Mieczysław Ryba, w bogato ilustrowanym przykładami wystąpieniu, przedstawił historię polskiej tolerancji, zestawiając ją z zakłamanym obrazem prezentowanym współcześnie zarówno w świecie naukowym, jak i w szczególności w mediach. Tym razem spotkanie zatytułowane: ”Tradycje tolerancji w Polsce i jej wypaczony obraz” miało miejsce 14. lutego, w Skarżysku-Kamiennej.

Prof. Ryba zaznaczył, że - tolerancja w sensie klasycznym definiowana jako wyrozumiałość,
wielkoduszność wobec cudzego błędu, nie ma nic wspólnego z definicją liberalną mówiącą, że należy akceptować wszystkie opcje, gdyż wszystkie są równoprawne. Prelegent przywołał historię I Rzeczypospolitej, w której obowiązywała tradycja wolnościowa, szczególnie wobec różnych wyznań i narodowości, z drugiej jednak strony dominowało przekonanie o przywódczej roli króla i szlachty, które to instytucje były jednoznacznie katolickie.

Można zaryzykować tezę, że wolność była możliwa dzięki postawie warstwy przywódczej, która była łacińska i katolicka. Początek problemów kraju miał miejsce wraz z nastaniem oświecenia. W owym czasie silna antypolska propaganda sankcjonowała wśród opinii publicznej pogląd, że Polska jest krajem ksenofobicznym, z tej też przyczyny kwestii rozbiorów nie należy traktować inaczej niż jako próby „działań prowolnościowch” (Wolter), „dziękczynnie” prowadzonych przez zaborców. Kontynuację tej retoryki zakłamania odnajdziemy w XX wieku, kiedy zafascynowany komunizmem świat Zachodu, oskarży katolicką Polskę o antysemityzm i ksenofobię.

PiotrSkarga.pl

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.