Uczciliśmy rocznicę narodzin dla Nieba ks. Piotra Skargi

2022-09-27 00:00:00
Uczciliśmy rocznicę narodzin dla Nieba ks. Piotra Skargi
Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi nie zapomina o swoim Czcigodnym Patronie. W przypadającą na dzień 27 września rocznicę śmierci Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi delegacja Stowarzyszenia na czele z prezesem Sławomirem Olejniczakiem złożyła wieńce z kwiatów pod pomnikiem ks. Piotra Skargi oraz przy Jego sarkofagu.

To już 410 lat, odkąd zasnął w Panu Czcigodny Sługa Boży ksiądz Piotr Skarga. Z okazji tej rocznicy delegacja naszego Stowarzyszenia nawiedziła pomnik ks. Piotra Skargi przy Placu św. Marii Magdaleny oraz miejsce spoczynku Jego doczesnych prochów - Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. To właśnie ów pomnik stał się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy przedmiotem zainteresowania władz miasta, które planowały usunięcie pomnika z tego miejsca i jego relokację do miejsca mniej godnego. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom i presji społecznej, pomnik pozostał na swoim miejscu.

Wieniec z biało-czerwonych kwiatów, złożony w dniu 27 września 2022 r. pod pomnikiem księdza Skargi przypomina krakowianom oraz turystom odwiedzającym miasto, iż historia Kaznodziei Narodu jest częścią historii i dorobku kulturalnego Krakowa. Podobny wieniec nasza delegacja złożyła przy sarkofagu z doczesnymi szczątkami ks. Piotra Skargi, w nawie kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła. Tam też wspólnie odmówiono modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji naszego Patrona.

PiotrSkarga.pl
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.