Upublicznienie tekstu kard. Dziwisza jest nadużyciem

2007-09-05 00:00:00

"Wydrukowanie tekstu bez zgody autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej" - stwierdził ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering w oświadczeniu wydanym w związku z upublicznieniem wystąpienia kard. Dziwisza na temat Radia Maryja. Biskup podkreśla, że głos kard. Dziwisza należy umieścić w kontekście innych wystąpień biskupów, gdyż celem Episkopatu było wypracowanie "wspólnej i jak najlepszej oceny sytuacji".

4 września "Tygodnik Powszechny", "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza" opublikowały tekst wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza wygłoszonego przez hierarchę podczas spotkania Rady Stałej Episkopatu na Jasnej Górze w dniu 25 sierpnia br. Kardynał stwierdził w nim, że "bezwzględnie konieczna" jest zmiana zarządu radia Maryja i Telewizji Trwam. Biskupi jednogłośnie zadecydowali, że tekst ten nie zostanie przekazany mediom. Rzecznik metropolity krakowskiego ks. Robert Nęcek zapewnił KAI, że kard. Dziwisz nikogo nie upoważnił do publikacji wspomnianego tekstu.

Zdaniem abp. Józefa Michalika, publikacja - wbrew woli biskupów - tekstu kard. Dziwsza na temat Radia Maryja, uniemożliwi bądź opóźni wysłanie przez Episkopat listu do generała redemptorystów. - W zaistniałej sytuacji program związany z wysłaniem listu upada, a sprawa musi stanąć na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu - zapewnia jej przewodniczący w wywiadzie udzielonym KAI.

- Radio Maryja jest poważną instytucją, założoną przez prowincję OO. Redemptorystów i w imieniu zakonu, w kontakcie z Kościołem realizuje swą misję - podkreślił abp Michalik. Według niego rozgłośnia toruńska "budzi podmiotowość społeczną laikatu i duchowieństwa, prezentuje problemy społeczne ucząc krytycznego myślenia, promuje akcje charytatywne, uczy i zachęca do modlitwy, ale niekiedy zbyt jednoznacznie ujawnia swoje preferencje polityczne, co budzi natychmiastowe (słuszne zresztą) reakcje sprzeciwu.

Abp Michalik stwierdził, że problemy nie są związane z konkretną rozgłośnią, lecz z obecnością kapłanów w mediach: katolickich, publicznych i prywatnych. Według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zasady muszą być jednakowe dla wszystkich. - Nie zapominajmy, że powstaje nowy kanał religijny w TVN. Być może tak wielkie nagłośnienie wokół Radia Maryja jest z tym związane. Zbliżają się wybory - to też może mieć jakiś wpływ na tak silną kampanię wokół tej rozgłośni. Pewne grupy czują się zagrożone zaangażowaniem Radia Maryja w kampanię przedwyborczą. To wymaga zastanowienia - stwierdził hierarcha.

Poniżej publikujemy tekst oświadczenia ordynariusza włocławskiego:

Oświadczenie w sprawie opublikowania tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza na temat Radia Maryja

W związku z upublicznieniem tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza podczas obrad Rady Stałej KEP i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze, dn. 25.08.2007r., dotyczącego Radia Maryja oraz toczącą się na ten temat debatą w mediach, przekazuję stanowisko Biskupa Włocławskiego w powyższej sprawie.

1. Wystąpienie ks. kard. Stanisława Dziwisza było skierowane do Księży Biskupów i nie było przeznaczone do publicznej debaty. Wydrukowanie tekstu bez zgody Autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej.

2. Głos ks. kard. Stanisława Dziwisza, bardzo ważny i pełen troski o Kościół, był jedną z wielu wypowiedzi, którą należy umieścić w kontekście innych wystąpień Księży Biskupów. Ich celem miało być wypracowanie wspólnej i najlepszej oceny sytuacji oraz odpowiedniej na nią reakcji. Decyzje w każdej sprawie, także i tej, podejmuje cała Konferencja Episkopatu.

3. Nie należy spodziewać się szybkich reakcji w sprawie Radia Maryja, tym bardziej, że odnosi się wrażenie, iż dostrzegalne są próby nacisku ze strony niektórych środowisk na dokonanie jednostronnej oceny działalności rozgłośni. Stanowisko Episkopatu wypracowywane jest starannie i z rozwagą, uwzględniając dobro duchowe rzeszy katolików, dla których Radio Maryja stanowi rzeczywistą pomoc w duchowym wzrastaniu w wierze i miłości do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

Ks. dr Artur Niemira
Kanclerz Kurii, Rzecznik Biskupa Włocławskiego
Włocławek, dn. 5 września 2007 r.


(źródło: KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025