Upublicznienie tekstu kard. Dziwisza jest nadużyciem
2007-09-05 00:00:00
"Wydrukowanie tekstu bez zgody autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej" - stwierdził ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering w oświadczeniu wydanym w związku z upublicznieniem wystąpienia kard. Dziwisza na temat Radia Maryja. Biskup podkreśla, że głos kard. Dziwisza należy umieścić w kontekście innych wystąpień biskupów, gdyż celem Episkopatu było wypracowanie "wspólnej i jak najlepszej oceny sytuacji".
4 września "Tygodnik Powszechny", "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza" opublikowały tekst wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza wygłoszonego przez hierarchę podczas spotkania Rady Stałej Episkopatu na Jasnej Górze w dniu 25 sierpnia br. Kardynał stwierdził w nim, że "bezwzględnie konieczna" jest zmiana zarządu radia Maryja i Telewizji Trwam. Biskupi jednogłośnie zadecydowali, że tekst ten nie zostanie przekazany mediom. Rzecznik metropolity krakowskiego ks. Robert Nęcek zapewnił KAI, że kard. Dziwisz nikogo nie upoważnił do publikacji wspomnianego tekstu.
Zdaniem abp. Józefa Michalika, publikacja - wbrew woli biskupów - tekstu kard. Dziwsza na temat Radia Maryja, uniemożliwi bądź opóźni wysłanie przez Episkopat listu do generała redemptorystów. - W zaistniałej sytuacji program związany z wysłaniem listu upada, a sprawa musi stanąć na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu - zapewnia jej przewodniczący w wywiadzie udzielonym KAI.
- Radio Maryja jest poważną instytucją, założoną przez prowincję OO. Redemptorystów i w imieniu zakonu, w kontakcie z Kościołem realizuje swą misję - podkreślił abp Michalik. Według niego rozgłośnia toruńska "budzi podmiotowość społeczną laikatu i duchowieństwa, prezentuje problemy społeczne ucząc krytycznego myślenia, promuje akcje charytatywne, uczy i zachęca do modlitwy, ale niekiedy zbyt jednoznacznie ujawnia swoje preferencje polityczne, co budzi natychmiastowe (słuszne zresztą) reakcje sprzeciwu.
Abp Michalik stwierdził, że problemy nie są związane z konkretną rozgłośnią, lecz z obecnością kapłanów w mediach: katolickich, publicznych i prywatnych. Według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zasady muszą być jednakowe dla wszystkich. - Nie zapominajmy, że powstaje nowy kanał religijny w TVN. Być może tak wielkie nagłośnienie wokół Radia Maryja jest z tym związane. Zbliżają się wybory - to też może mieć jakiś wpływ na tak silną kampanię wokół tej rozgłośni. Pewne grupy czują się zagrożone zaangażowaniem Radia Maryja w kampanię przedwyborczą. To wymaga zastanowienia - stwierdził hierarcha.
Poniżej publikujemy tekst oświadczenia ordynariusza włocławskiego:
Oświadczenie w sprawie opublikowania tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza na temat Radia Maryja
W związku z upublicznieniem tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza podczas obrad Rady Stałej KEP i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze, dn. 25.08.2007r., dotyczącego Radia Maryja oraz toczącą się na ten temat debatą w mediach, przekazuję stanowisko Biskupa Włocławskiego w powyższej sprawie.
1. Wystąpienie ks. kard. Stanisława Dziwisza było skierowane do Księży Biskupów i nie było przeznaczone do publicznej debaty. Wydrukowanie tekstu bez zgody Autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej.
2. Głos ks. kard. Stanisława Dziwisza, bardzo ważny i pełen troski o Kościół, był jedną z wielu wypowiedzi, którą należy umieścić w kontekście innych wystąpień Księży Biskupów. Ich celem miało być wypracowanie wspólnej i najlepszej oceny sytuacji oraz odpowiedniej na nią reakcji. Decyzje w każdej sprawie, także i tej, podejmuje cała Konferencja Episkopatu.
3. Nie należy spodziewać się szybkich reakcji w sprawie Radia Maryja, tym bardziej, że odnosi się wrażenie, iż dostrzegalne są próby nacisku ze strony niektórych środowisk na dokonanie jednostronnej oceny działalności rozgłośni. Stanowisko Episkopatu wypracowywane jest starannie i z rozwagą, uwzględniając dobro duchowe rzeszy katolików, dla których Radio Maryja stanowi rzeczywistą pomoc w duchowym wzrastaniu w wierze i miłości do Boga, Kościoła i Ojczyzny.
Ks. dr Artur Niemira
Kanclerz Kurii, Rzecznik Biskupa Włocławskiego
Włocławek, dn. 5 września 2007 r.
(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.