Upublicznienie tekstu kard. Dziwisza jest nadużyciem

2007-09-05 00:00:00

"Wydrukowanie tekstu bez zgody autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej" - stwierdził ordynariusz włocławski bp Wiesław Mering w oświadczeniu wydanym w związku z upublicznieniem wystąpienia kard. Dziwisza na temat Radia Maryja. Biskup podkreśla, że głos kard. Dziwisza należy umieścić w kontekście innych wystąpień biskupów, gdyż celem Episkopatu było wypracowanie "wspólnej i jak najlepszej oceny sytuacji".

4 września "Tygodnik Powszechny", "Rzeczpospolita" i "Gazeta Wyborcza" opublikowały tekst wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza wygłoszonego przez hierarchę podczas spotkania Rady Stałej Episkopatu na Jasnej Górze w dniu 25 sierpnia br. Kardynał stwierdził w nim, że "bezwzględnie konieczna" jest zmiana zarządu radia Maryja i Telewizji Trwam. Biskupi jednogłośnie zadecydowali, że tekst ten nie zostanie przekazany mediom. Rzecznik metropolity krakowskiego ks. Robert Nęcek zapewnił KAI, że kard. Dziwisz nikogo nie upoważnił do publikacji wspomnianego tekstu.

Zdaniem abp. Józefa Michalika, publikacja - wbrew woli biskupów - tekstu kard. Dziwsza na temat Radia Maryja, uniemożliwi bądź opóźni wysłanie przez Episkopat listu do generała redemptorystów. - W zaistniałej sytuacji program związany z wysłaniem listu upada, a sprawa musi stanąć na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu - zapewnia jej przewodniczący w wywiadzie udzielonym KAI.

- Radio Maryja jest poważną instytucją, założoną przez prowincję OO. Redemptorystów i w imieniu zakonu, w kontakcie z Kościołem realizuje swą misję - podkreślił abp Michalik. Według niego rozgłośnia toruńska "budzi podmiotowość społeczną laikatu i duchowieństwa, prezentuje problemy społeczne ucząc krytycznego myślenia, promuje akcje charytatywne, uczy i zachęca do modlitwy, ale niekiedy zbyt jednoznacznie ujawnia swoje preferencje polityczne, co budzi natychmiastowe (słuszne zresztą) reakcje sprzeciwu.

Abp Michalik stwierdził, że problemy nie są związane z konkretną rozgłośnią, lecz z obecnością kapłanów w mediach: katolickich, publicznych i prywatnych. Według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski zasady muszą być jednakowe dla wszystkich. - Nie zapominajmy, że powstaje nowy kanał religijny w TVN. Być może tak wielkie nagłośnienie wokół Radia Maryja jest z tym związane. Zbliżają się wybory - to też może mieć jakiś wpływ na tak silną kampanię wokół tej rozgłośni. Pewne grupy czują się zagrożone zaangażowaniem Radia Maryja w kampanię przedwyborczą. To wymaga zastanowienia - stwierdził hierarcha.

Poniżej publikujemy tekst oświadczenia ordynariusza włocławskiego:

Oświadczenie w sprawie opublikowania tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza na temat Radia Maryja

W związku z upublicznieniem tekstu wystąpienia ks. kard. Stanisława Dziwisza podczas obrad Rady Stałej KEP i Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze, dn. 25.08.2007r., dotyczącego Radia Maryja oraz toczącą się na ten temat debatą w mediach, przekazuję stanowisko Biskupa Włocławskiego w powyższej sprawie.

1. Wystąpienie ks. kard. Stanisława Dziwisza było skierowane do Księży Biskupów i nie było przeznaczone do publicznej debaty. Wydrukowanie tekstu bez zgody Autora jest poważnym nadużyciem i praktyką, która nie idzie w parze z zasadami kultury i etyki dziennikarskiej.

2. Głos ks. kard. Stanisława Dziwisza, bardzo ważny i pełen troski o Kościół, był jedną z wielu wypowiedzi, którą należy umieścić w kontekście innych wystąpień Księży Biskupów. Ich celem miało być wypracowanie wspólnej i najlepszej oceny sytuacji oraz odpowiedniej na nią reakcji. Decyzje w każdej sprawie, także i tej, podejmuje cała Konferencja Episkopatu.

3. Nie należy spodziewać się szybkich reakcji w sprawie Radia Maryja, tym bardziej, że odnosi się wrażenie, iż dostrzegalne są próby nacisku ze strony niektórych środowisk na dokonanie jednostronnej oceny działalności rozgłośni. Stanowisko Episkopatu wypracowywane jest starannie i z rozwagą, uwzględniając dobro duchowe rzeszy katolików, dla których Radio Maryja stanowi rzeczywistą pomoc w duchowym wzrastaniu w wierze i miłości do Boga, Kościoła i Ojczyzny.

Ks. dr Artur Niemira
Kanclerz Kurii, Rzecznik Biskupa Włocławskiego
Włocławek, dn. 5 września 2007 r.


(źródło: KAI)
Oto ten moment: dajmy zdecydowną i liczną odpowiedź wrogom życia i rodziny! Zapraszamy na wielką manifestację poparcia dla podstaw naszej cywilizacji. Tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie będzie wyjątkowy. Oczy świata zwracają się bowiem na Polskę, w której znów rozgrywa się bitwa o życie setek tysięcy dzieci. Wykorzystajmy to w dobrym celu!
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.