USA: anglikanie oddalili od siebie groźbę rozłamu
2007-09-27 00:00:00
Przywódcy Kościoła episkopalnego - amerykańskiej gałęzi anglikanizmu - uzgodnili, że nie będą już wyświęcać na duchownych homoseksualistów ani błogosławić związków osób tej samej płci. Decyzję w tej sprawie podjęto jednogłośnie na spotkaniu przywódców światowej Wspólnoty Anglikańskiej, które odbyło się pod koniec ub. tygodnia w Nowym Orleanie. Tym samym udało się uniknąć rozłamu, jaki zagrażał całej wspólnocie głównie ze względu na problem homoseksualizmu - informuje KAI.
Hierarchowie episkopalni zobowiązali się nie dopuszczać do święceń "tych kandydatów, których sposób bycia oznaczałby wyzwanie dla jedności Kościoła i prowadziłby do napięć we wspólnocie". Obiecali również, że "w swych diecezjach nie będą zezwalać ani błogosławić związków osób tej samej płci do czasu znalezienia szerszego konsensusu w łonie wspólnoty lub gdy Konwencja Generalna zdecyduje o przyszłych działaniach".
Jednocześnie autorzy dokumentu potwierdzili swe zaangażowanie na rzecz obrony homoseksualistów i sprzeciw wobec "działań lub polityki zachęcających do przemocy wobec nich lub łamiących ich godność jako dzieci Bożych".
W dniach 20-21 września w Nowym Orleanie odbyło się spotkanie "ostatniej szansy" z udziałem prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. Miało ono za zadanie zażegnanie kryzysu w łonie światowego anglikanizmu, wywołanego przez wspólnotę episkopalną, gdy wyświęcił on na biskupa homoseksualistę. Innym poważnym problemem było wcześniejsze dopuszczenie w niektórych wspólnotach anglikańskich kobiet do urzędu kapłańskiego i biskupiego. Konflikt groził schizmą.
Nie wiadomo jeszcze, czy wspomniana decyzja episkopalistów amerykańskich zadowoli hierarchów afrykańskich oraz ich amerykańskich i angielskich sprzymierzeńców, tworzących konserwatywne skrzydło w anglikanizmie. Angielski dziennik "Guardian" napisał przed spotkaniem, że są oni już zdecydowani na podział i "urealnienie kursu".
Hierarchowie episkopalni już raz odrzucili ultimatum prymasów Wspólnoty Anglikańskiej w sprawie wyświęcania homoseksualistów. Oskarżyli przy tym hierarchów anglikańskich o próbę cofnięcia Wspólnoty w "czasy kolonializmu".
Światowa Wspólnota Anglikańska liczy ok. 78 mln członków i jest trzecim co do wielkości - po katolikach i prawosławnych - odłamem chrześcijaństwa. Tworzące ją wspólnoty lokalne na wszystkich kontynentach są niezależne w ustroju wewnętrznym, a arcybiskup Canterbury, będący przede wszystkim prymasem Anglii, jest jedynie jej zwierzchnikiem honorowym.
(źródło: KAI)
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.
W dniach 6-7 czerwca 2025 r. odbył się zjazd sprawozdawczy Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia – funkcjonującej od ponad 30 lat sieci, która zrzesza i koordynuje działania kilkudziesięciu organizacji pro life. Podczas zjazdu z gościnnym referatem wystąpił dr Paweł Momro.