USA: anglikanie oddalili od siebie groźbę rozłamu

2007-09-27 00:00:00

Przywódcy Kościoła episkopalnego - amerykańskiej gałęzi anglikanizmu - uzgodnili, że nie będą już wyświęcać na duchownych homoseksualistów ani błogosławić związków osób tej samej płci. Decyzję w tej sprawie podjęto jednogłośnie na spotkaniu przywódców światowej Wspólnoty Anglikańskiej, które odbyło się pod koniec ub. tygodnia w Nowym Orleanie. Tym samym udało się uniknąć rozłamu, jaki zagrażał całej wspólnocie głównie ze względu na problem homoseksualizmu - informuje KAI.

Hierarchowie episkopalni zobowiązali się nie dopuszczać do święceń "tych kandydatów, których sposób bycia oznaczałby wyzwanie dla jedności Kościoła i prowadziłby do napięć we wspólnocie". Obiecali również, że "w swych diecezjach nie będą zezwalać ani błogosławić związków osób tej samej płci do czasu znalezienia szerszego konsensusu w łonie wspólnoty lub gdy Konwencja Generalna zdecyduje o przyszłych działaniach".

Jednocześnie autorzy dokumentu potwierdzili swe zaangażowanie na rzecz obrony homoseksualistów i sprzeciw wobec "działań lub polityki zachęcających do przemocy wobec nich lub łamiących ich godność jako dzieci Bożych".

W dniach 20-21 września w Nowym Orleanie odbyło się spotkanie "ostatniej szansy" z udziałem prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. Miało ono za zadanie zażegnanie kryzysu w łonie światowego anglikanizmu, wywołanego przez wspólnotę episkopalną, gdy wyświęcił on na biskupa homoseksualistę. Innym poważnym problemem było wcześniejsze dopuszczenie w niektórych wspólnotach anglikańskich kobiet do urzędu kapłańskiego i biskupiego. Konflikt groził schizmą.

Nie wiadomo jeszcze, czy wspomniana decyzja episkopalistów amerykańskich zadowoli hierarchów afrykańskich oraz ich amerykańskich i angielskich sprzymierzeńców, tworzących konserwatywne skrzydło w anglikanizmie. Angielski dziennik "Guardian" napisał przed spotkaniem, że są oni już zdecydowani na podział i "urealnienie kursu".

Hierarchowie episkopalni już raz odrzucili ultimatum prymasów Wspólnoty Anglikańskiej w sprawie wyświęcania homoseksualistów. Oskarżyli przy tym hierarchów anglikańskich o próbę cofnięcia Wspólnoty w "czasy kolonializmu".

Światowa Wspólnota Anglikańska liczy ok. 78 mln członków i jest trzecim co do wielkości - po katolikach i prawosławnych - odłamem chrześcijaństwa. Tworzące ją wspólnoty lokalne na wszystkich kontynentach są niezależne w ustroju wewnętrznym, a arcybiskup Canterbury, będący przede wszystkim prymasem Anglii, jest jedynie jej zwierzchnikiem honorowym.

(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.