USA: anglikanie oddalili od siebie groźbę rozłamu
2007-09-27 00:00:00
Przywódcy Kościoła episkopalnego - amerykańskiej gałęzi anglikanizmu - uzgodnili, że nie będą już wyświęcać na duchownych homoseksualistów ani błogosławić związków osób tej samej płci. Decyzję w tej sprawie podjęto jednogłośnie na spotkaniu przywódców światowej Wspólnoty Anglikańskiej, które odbyło się pod koniec ub. tygodnia w Nowym Orleanie. Tym samym udało się uniknąć rozłamu, jaki zagrażał całej wspólnocie głównie ze względu na problem homoseksualizmu - informuje KAI.
Hierarchowie episkopalni zobowiązali się nie dopuszczać do święceń "tych kandydatów, których sposób bycia oznaczałby wyzwanie dla jedności Kościoła i prowadziłby do napięć we wspólnocie". Obiecali również, że "w swych diecezjach nie będą zezwalać ani błogosławić związków osób tej samej płci do czasu znalezienia szerszego konsensusu w łonie wspólnoty lub gdy Konwencja Generalna zdecyduje o przyszłych działaniach".
Jednocześnie autorzy dokumentu potwierdzili swe zaangażowanie na rzecz obrony homoseksualistów i sprzeciw wobec "działań lub polityki zachęcających do przemocy wobec nich lub łamiących ich godność jako dzieci Bożych".
W dniach 20-21 września w Nowym Orleanie odbyło się spotkanie "ostatniej szansy" z udziałem prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. Miało ono za zadanie zażegnanie kryzysu w łonie światowego anglikanizmu, wywołanego przez wspólnotę episkopalną, gdy wyświęcił on na biskupa homoseksualistę. Innym poważnym problemem było wcześniejsze dopuszczenie w niektórych wspólnotach anglikańskich kobiet do urzędu kapłańskiego i biskupiego. Konflikt groził schizmą.
Nie wiadomo jeszcze, czy wspomniana decyzja episkopalistów amerykańskich zadowoli hierarchów afrykańskich oraz ich amerykańskich i angielskich sprzymierzeńców, tworzących konserwatywne skrzydło w anglikanizmie. Angielski dziennik "Guardian" napisał przed spotkaniem, że są oni już zdecydowani na podział i "urealnienie kursu".
Hierarchowie episkopalni już raz odrzucili ultimatum prymasów Wspólnoty Anglikańskiej w sprawie wyświęcania homoseksualistów. Oskarżyli przy tym hierarchów anglikańskich o próbę cofnięcia Wspólnoty w "czasy kolonializmu".
Światowa Wspólnota Anglikańska liczy ok. 78 mln członków i jest trzecim co do wielkości - po katolikach i prawosławnych - odłamem chrześcijaństwa. Tworzące ją wspólnoty lokalne na wszystkich kontynentach są niezależne w ustroju wewnętrznym, a arcybiskup Canterbury, będący przede wszystkim prymasem Anglii, jest jedynie jej zwierzchnikiem honorowym.
(źródło: KAI)
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025