USA: dwie ”wyświęcone” kobiety obłożone interdyktem
2007-11-14 00:00:00
Metropolita Saint Louis abp Raymond Burke nałożył na dwie kobiety, które 11 listopada przyjęły "święcenia kapłańskie", karę interdyktu. Zgodnie z prawem kościelnym oznacza, to, że osoby, których to dotyczy, nie mogą przyjmować żadnych sakramentów – informuje KAI.
W niedzielę 11 bm. Rose Marie Dunn Hudson i Elsie Hainz McGrath, należące do ruchu "Kobiet-Księży Kościoła Rzymskokatolickiego", uczestniczyły w synagodze tzw. Judaizmu postępowego (reformowanego) w Saint Louis w "święceniach kapłańskich". Ceremonii miała przewodniczyć była zakonnica z Republiki Południowej Afryki, która twierdzi, że "wyświęcił" ją biskup niemiecki, "pozostający blisko Kościoła katolickiego". Od 1 grudnia "ordynowane" kobiety mają rozpocząć pracę duszpasterską w miejscu, które zaoferowali im miejscowi unitarianie. Kościół katolicki nie dopuszcza kobiet do święceń kapłańskich, a cały obrzęd jest nieważny.
Po niedzielnym wydarzeniu abp Burke wysłał do kobiet oficjalne pismo, w którym nakazał im, by powstrzymały się od wszelkich prób odprawiana Mszy św. i udzielania sakramentów. Wezwał je także, by 3 grudnia stawiły się przed trybunałem kościelnym.
Arthur Espelage z amerykańskiego Towarzystwa Prawa Kanonicznego uważa, że zwierzchnik archidiecezji Saint Louis podjął "bardzo formalne środki" przewidziane prawem. – Arcybiskup zna bardzo dobrze prawo i jego stanowisko będzie bardzo radykalne. Nawet gdyby był to biskup liberalnie nastawiony, nie mógłby postąpić inaczej - podkreślił ekspert.
Głównym dokumentem, wyjaśniającym stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom, jest list apostolski Jana Pawła II "Ordinatio sacerdotalis" z 22 maja 1994.
Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.