USA: dwie ”wyświęcone” kobiety obłożone interdyktem
2007-11-14 00:00:00
Metropolita Saint Louis abp Raymond Burke nałożył na dwie kobiety, które 11 listopada przyjęły "święcenia kapłańskie", karę interdyktu. Zgodnie z prawem kościelnym oznacza, to, że osoby, których to dotyczy, nie mogą przyjmować żadnych sakramentów – informuje KAI.
W niedzielę 11 bm. Rose Marie Dunn Hudson i Elsie Hainz McGrath, należące do ruchu "Kobiet-Księży Kościoła Rzymskokatolickiego", uczestniczyły w synagodze tzw. Judaizmu postępowego (reformowanego) w Saint Louis w "święceniach kapłańskich". Ceremonii miała przewodniczyć była zakonnica z Republiki Południowej Afryki, która twierdzi, że "wyświęcił" ją biskup niemiecki, "pozostający blisko Kościoła katolickiego". Od 1 grudnia "ordynowane" kobiety mają rozpocząć pracę duszpasterską w miejscu, które zaoferowali im miejscowi unitarianie. Kościół katolicki nie dopuszcza kobiet do święceń kapłańskich, a cały obrzęd jest nieważny.
Po niedzielnym wydarzeniu abp Burke wysłał do kobiet oficjalne pismo, w którym nakazał im, by powstrzymały się od wszelkich prób odprawiana Mszy św. i udzielania sakramentów. Wezwał je także, by 3 grudnia stawiły się przed trybunałem kościelnym.
Arthur Espelage z amerykańskiego Towarzystwa Prawa Kanonicznego uważa, że zwierzchnik archidiecezji Saint Louis podjął "bardzo formalne środki" przewidziane prawem. – Arcybiskup zna bardzo dobrze prawo i jego stanowisko będzie bardzo radykalne. Nawet gdyby był to biskup liberalnie nastawiony, nie mógłby postąpić inaczej - podkreślił ekspert.
Głównym dokumentem, wyjaśniającym stanowisko Kościoła katolickiego w sprawie udzielania święceń kapłańskich wyłącznie mężczyznom, jest list apostolski Jana Pawła II "Ordinatio sacerdotalis" z 22 maja 1994.
Źródło: KAI
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!