USA: kolejny hierarcha episkopalny przechodzi na katolicyzm

2007-11-29 00:00:00
USA: kolejny hierarcha episkopalny przechodzi na katolicyzm

Były episkopalny biskup diecezji Południowo-Zachodniej Florydy John B. Lipscomb, który w związku z kłopotami zdrowotnymi zrezygnował niedawno z pełnionej funkcji, ogłosił oficjalnie, że zamierza kontynuować służbę Bogu w jedności z Kościołem katolickim – informuje KAI.


Hierarcha wystosował oficjalną prośbę do zwierzchniczki amerykańskich anglikanów Katharine Jefferts Schori o zwolnienie go z przyrzeczeń i obowiązków, jakie pełnił w Izbie Biskupów. Podkreślił przy tym, że decyzję o przynależności do Kościoła katolickiego poprzedził długą modlitwą i refleksją wspólnie z żoną. "Razem z Marcy uznaliśmy, że Duch Święty prowadzi nas do kolejnego etapu naszego życia" - napisał w liście otwartym.

W wypowiedzi dla dziennika "The St. Petersburg Times" dawny przyjaciel hierarchy pastor Richard Doscher z episkopalnej parafii św. Alfreda w Palm Harbor podkreślił, że John B. Lipscomb był mocno związany ze Wspólnotą Anglikańską, ale również czuł się rozczarowany tym, co się działo ostatnio w obrębie jej amerykańskiego odłamu. – To rozczarowanie podziela wielu z nas, także ja - dodał pastor Doscher.

John B. Lipscomb jest czwartym hierarchą episkopalnym, który w tym roku wyrazili zamiar przynależności do katolicyzmu. Trzech innych to: bp Jeffrey N. Steenson z diecezji Rio Grande oraz emerytowani biskupi Daniel Herzog z diecezji Albany i Clarence Pope z diecezji Fort Worth.

Wspólnota Episkopalna liczy w USA ponad 2,4 mln wiernych i dzieli się na 110 diecezji. W 2003 r. biskupem został w niej pastor Gene Robinson, otwarcie przyznający się do homoseksualizmu, który w dodatku porzucił dla swego „partnera” własną żonę i dzieci. W czerwcu 2006 r. na 75. konwencji ogólnej wspólnoty episkopalnej na jej głowę wybrano po raz pierwszy kobietę, 52-letnią Katharine Jefferts Schori z Nevady, która objęła swój urząd 4 listopada 2006 r. W reakcji na te wydarzenia niektóre krajowe wspólnoty anglikańskie oświadczyły, że nie chcą pozostawać w łączności ze swymi amerykańskimi współwyznawcami.

Pod koniec września przywódcy Wspólnoty Episkopalnej uzgodnili, że nie będą już wyświęcać na duchownych homoseksualistów, ani błogosławić związków osób tej samej płci. Decyzję w tej sprawie podjęto na spotkaniu przywódców światowej Wspólnoty Anglikańskiej, które odbyło w Nowym Orleanie. Po tym spotkaniu "ostatniej szansy" zarówno konserwatywni, jaki i liberalni przedstawiciele amerykańskiej gałęzi anglikanizmu nie kryli rozczarowania wynikiem rozmów.

Światowa Wspólnota Anglikańska liczy ok. 78 mln członków. Tworzące ją wspólnoty lokalne na wszystkich kontynentach są niezależne w ustroju wewnętrznym, a arcybiskup Canterbury, będący przede wszystkim prymasem Kościoła Anglii, jest jedynie jej zwierzchnikiem honorowym.

Źródło: KAI
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025