USA: konwersja hierarchy episkopalnego na katolicyzm
2007-09-26 00:00:00
O zamiarze złożenia rezygnacji z zarządzania episkopalną diecezją Rio Grande w stanie Nowy Meksyk w USA i przejścia na katolicyzm poinformował duchowieństwo bp Jeffrey Steenson. Swą prośbę przedłożył on obradującej aktualnie w Nowym Orleanie Izbie Biskupów, która powinna ją przyjąć większością głosów - informuje KAI.
Zwierzchnik diecezji Rio Grande zaznaczył, że nie zgadza się w swym sumieniu na prymat autonomicznych i niezależnych kościołów lokalnych wobec całej Wspólnoty Anglikańskiej. Takie określenie relacji poszczególnych wspólnot anglikańskich proponują zwolennicy udzielania sakry osobom otwarcie przyznającym się do aktywności homoseksualnej czy błogosławienia związków osób tej samej płci.
Steenson utożsamia siebie z tak zwanym ruchem oksfordzkim, do którego należał m.in. kard. John Henry Newman. Jego członkowie sprzeciwiali się rosnącej sekularyzacji społecznej oraz nawiązywali do tradycji wczesnochrześcijańskiej. Bp Steenson to trzeci w bieżącym roku hierarcha Wspólnoty episkopalnej USA, który pragnie wstąpić do Kościoła katolickiego.
Wspólnota episkopalna w USA, będąca amerykańską i kanadyjską odmianą anglikanizmu, liczy ponad 2,4 mln wiernych i dzieli się na 110 diecezji. Należy m.in. do światowej Wspólnoty Anglikańskiej i Światowej Rady Kościołów.
W 2003 r. na biskupa anglikańskiego wyświęcono Gene'a Robinsona, otwarcie przyznającego się do homoseksualizmu, który w dodatku porzucił dla swego partnera własną żonę i dzieci. Ponadto w czerwcu 2006 r. na 75. konwencji ogólnej tego "Kościoła" na jego głowę wybrano po raz pierwszy kobietę, 52-letnią Katharine Jefferts Schori z Nevady, która objęła swój urząd 4 listopada 2006 r. W reakcji na te wydarzenia niektóre krajowe Kościoły anglikańskie oświadczyły, że nie chcą pozostawać we wspólnocie ze swymi amerykańskimi współwyznawcami.
Światowa Wspólnota Anglikańska liczy ok. 78 mln członków i jest trzecim co do wielkości - po katolikach i prawosławnych - odłamem chrześcijaństwa. Tworzące ją wspólnoty lokalne na wszystkich kontynentach są niezależne w ustroju wewnętrznym, a arcybiskup Canterbury, będący przede wszystkim prymasem Kościoła Anglii, jest jedynie jej zwierzchnikiem honorowym.
(źródło: KAI)
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.
Miło nam poinformować, iż w mijającym roku 2024 do siedziby naszego Stowarzyszenia ponownie napłynęły bardzo liczne życzenia z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego. Wśród nadawców życzeń, za które składamy serdeczne Bóg zapłać, nie zabrakło biskupa, kapłanów z różnych parafii, jak też i i licznego grona świeckich, w tym Apostołów Fatimy.