USA: sukces nowojorskich aktywistów pro-life
2011-07-15 00:00:00

Obrońcom życia z Nowego Jorku udało się skutecznie zaskarżyć nowe przepisy miejskie, narzucające dodatkowe wymagania na centra interwencji kryzysowej dla kobiet w ciąży. Sędzia sądu okręgowego wydał wstępny nakaz uchylający restrykcyjne regulacje, które miały w praktyce sparaliżować ich działalność. Miały one wejść w życie 14 lipca.
Zgodnie z ustawą, którą 18 marca br. podpisał burmistrz Nowego Jorku, Michael Bloomberg, centra obrony życia musiałyby wyraźnie informować, że nie dokonują aborcji i nie rozpowszechniają środków antykoncepcyjnych. Obrońcy życia musieliby także wskazać najbliższą placówkę, która świadczy takie usługi.
Sędzia William Pauley przychylił się do wszystkich argumentów adwokatów reprezentujących centra kryzysowe, przyznając, że wprowadzenie zarządzenia w życie wyrządziłoby nieodwracalną krzywdę tym ośrodkom, jeśli chodzi o ich prawa gwarantowane konstytucją USA. Przepisy proaborcyjne, które chcieli egzekwować urzędnicy miejscy, zaskarżyli prawnicy z chrześcijańskiej organizacji Alliance Defense Fund (ADF) oraz Amerykańskiego Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ACLJ).
Matt Bowman z ADF wyjaśnił, że miejskie rozporządzenie jest próbą ingerencji w konstytucyjne prawo do wolności słowa. „Centra kryzysowe oferują za darmo nadzieję i pomoc kobietom w ciąży oraz ich dzieciom; nie sprzedają żadnej medycznej procedury, która zastosowana bez zgody byłaby tożsama z fizyczną napaścią” – dodał adwokat.
Niezastosowanie się do przepisów forsowanych przez lobby proaborcyjne groziło karą finansową – 1 tys. dolarów za pierwszy dzień i 2,5 tys. za każdy następny, dopóki ośrodek nie zastosuje się do reguł restrykcyjnych. Placówka, która trzykrotnie w ciągu dwóch lat złamałaby prawo, mogłaby zostać zamknięta, a odpowiedzialni za jej prowadzenie mogliby trafić do więzienia.
W 2009 roku w Nowym Jorku przeprowadzono 87 tys. aborcji. Nadal ich odsetek jest wyższy niż w innych regionach USA, dlatego jest on uważany za amerykańską „stolicę aborcji”. Zabijana przed urodzeniem jest tam niemal połowa dzieci (około 41 proc.).
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.