USA: władze New Jersey łamią sumienia farmaceutów

2007-11-07 00:00:00
USA: władze New Jersey łamią sumienia farmaceutów

Władze stanu New Jersey (USA) uchwaliły prawo zabraniające farmaceutom stosowanie prawa sprzeciwu sumienia zezwalającego na niesprzedawanie środków antykoncepcyjnych i poronnych – informuje serwis LifeSiteNews.com. Aptekarze w innych stanach powołują się na to prawo, dzięki wygraniu wielu długotrwałych procesów sądowych.

Dyskusje dotyczące kwestii moralnych i sumienia są godne podziwu, jednak nie powinny wchodzić w grę, kiedy subiektywne przekonania nie zgadzają się z obiektywnymi decyzjami medycznymi – powiedział senator Joseph Vitale, inicjator projektu ustawy D-Middlesex.

Decyzja w tej sprawie zapadła zaraz po tym, jak papież Benedykt XVI udzielił swojego wsparcia farmaceutom na całym świecie, którzy odrzucają kulturę śmierci w swoim zawodzie. – Farmaceuta powinien zachęcać każdego do porywu człowieczeństwa po to, by każda istota była chroniona od poczęcia aż do naturalnej śmierci i by środki medyczne odgrywały naprawdę rolę terapeutyczną – powiedział Ojciec Święty.

Nazwał on prawo do sprzeciwu sumienia „prawem, które musi być przyznane ludziom, wykonującym ten zawód po to, aby umożliwić im odmowę współpracy bezpośredniej czy pośredniej dostarczając środków, które mają cele wyraźnie niemoralne, takie jak aborcja czy eutanazja”.

Prawo w New Jersey zostało uchwalone w związku z licznymi bataliami w sądach i legislaturach stanowych całej Ameryki pomiędzy pro-aborcyjnymi władzami a farmaceutami walczącymi o prawo do odmowy sprzedaży środków poronnych i antykoncepcyjnych ze względu na klauzulę sumienia.

Gubernator stanu Illinois, Rod Blagojevich został zmuszony przez sądy do wycofania się z wprowadzenia prawa podobnego do tego uchwalonego w ub. tygodniu w New Jersey. Rozporządzenie, które miało zmusić aptekarzy w stanie Illinois do sprzedaży tabletek uśmiercających, zostało ostatnio decyzją sądów cofnięte. Decyzja zapadła po długotrwałym sporze pomiędzy czterema farmaceutami zatrudnionymi w sieci Walgreens, którzy zostali zwolnieni po tym jak odmówili sprzedaży środków poronnych.

Państwowa firma prawnicza -The American Center for Law and Justice – pozwała do sądu firmę Walgreens w imieniu zatrudnionych wcześniej pracowników, utrzymując, że spółka złamała ustawę stanową o służbie zdrowia, która zakazuje pracodawcy “dyskryminacji jakiejkolwiek osoby w jakikolwiek sposób ... ze względu na osobistą odmowę takiej osoby z powodu sumienia ...do uczestniczenia w jakikolwiek sposób w jakiejkolwiek formie świadczenia usług medycznych, jeśli jest to sprzeczne z jego lub jej sumieniem.”

W 2005 r. Janet Napolitano, gubernator stanu Arizona, zdecydowana zwolenniczka aborcji zawetowała ustawę, która dawała farmaceutom prawo do powoływania się na klauzulę sumienia.

W stanie Wisconsin aptekarz Neil Noesen odmówił w 2002 r. sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Został za to upomniany przez samorząd farmaceutów i ukarany grzywną. Ograniczono mu także prawa wykonywania zawodu aptekarza.

Obecnie w stanach: Arkansas, Georgia, Mississippi i Południowa Dakota istnieje szczególne prawo zezwalające farmaceutom na odmowę sprzedaży leków ze względu na sumienie. Z kolei na Florydzie, w Illinois, Maine i Tennessee istnieje ustawodawstwo, które mogłoby być w ten sposób zastosowane.

New Jersey dołącza do Kalifornii, gdzie farmaceuci muszą realizować wszystkie recepty i mogą odmówić ich realizacji jedynie za zgodą pracodawcy i upewniwszy się, że pacjent może kupić ten lek gdzie indziej. W stanie Waszyngton farmaceuci kwestionują podobne prawo.

Źródło: LifeSiteNews.com
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.