USA: władze New Jersey łamią sumienia farmaceutów

2007-11-07 00:00:00
USA: władze New Jersey łamią sumienia farmaceutów

Władze stanu New Jersey (USA) uchwaliły prawo zabraniające farmaceutom stosowanie prawa sprzeciwu sumienia zezwalającego na niesprzedawanie środków antykoncepcyjnych i poronnych – informuje serwis LifeSiteNews.com. Aptekarze w innych stanach powołują się na to prawo, dzięki wygraniu wielu długotrwałych procesów sądowych.

Dyskusje dotyczące kwestii moralnych i sumienia są godne podziwu, jednak nie powinny wchodzić w grę, kiedy subiektywne przekonania nie zgadzają się z obiektywnymi decyzjami medycznymi – powiedział senator Joseph Vitale, inicjator projektu ustawy D-Middlesex.

Decyzja w tej sprawie zapadła zaraz po tym, jak papież Benedykt XVI udzielił swojego wsparcia farmaceutom na całym świecie, którzy odrzucają kulturę śmierci w swoim zawodzie. – Farmaceuta powinien zachęcać każdego do porywu człowieczeństwa po to, by każda istota była chroniona od poczęcia aż do naturalnej śmierci i by środki medyczne odgrywały naprawdę rolę terapeutyczną – powiedział Ojciec Święty.

Nazwał on prawo do sprzeciwu sumienia „prawem, które musi być przyznane ludziom, wykonującym ten zawód po to, aby umożliwić im odmowę współpracy bezpośredniej czy pośredniej dostarczając środków, które mają cele wyraźnie niemoralne, takie jak aborcja czy eutanazja”.

Prawo w New Jersey zostało uchwalone w związku z licznymi bataliami w sądach i legislaturach stanowych całej Ameryki pomiędzy pro-aborcyjnymi władzami a farmaceutami walczącymi o prawo do odmowy sprzedaży środków poronnych i antykoncepcyjnych ze względu na klauzulę sumienia.

Gubernator stanu Illinois, Rod Blagojevich został zmuszony przez sądy do wycofania się z wprowadzenia prawa podobnego do tego uchwalonego w ub. tygodniu w New Jersey. Rozporządzenie, które miało zmusić aptekarzy w stanie Illinois do sprzedaży tabletek uśmiercających, zostało ostatnio decyzją sądów cofnięte. Decyzja zapadła po długotrwałym sporze pomiędzy czterema farmaceutami zatrudnionymi w sieci Walgreens, którzy zostali zwolnieni po tym jak odmówili sprzedaży środków poronnych.

Państwowa firma prawnicza -The American Center for Law and Justice – pozwała do sądu firmę Walgreens w imieniu zatrudnionych wcześniej pracowników, utrzymując, że spółka złamała ustawę stanową o służbie zdrowia, która zakazuje pracodawcy “dyskryminacji jakiejkolwiek osoby w jakikolwiek sposób ... ze względu na osobistą odmowę takiej osoby z powodu sumienia ...do uczestniczenia w jakikolwiek sposób w jakiejkolwiek formie świadczenia usług medycznych, jeśli jest to sprzeczne z jego lub jej sumieniem.”

W 2005 r. Janet Napolitano, gubernator stanu Arizona, zdecydowana zwolenniczka aborcji zawetowała ustawę, która dawała farmaceutom prawo do powoływania się na klauzulę sumienia.

W stanie Wisconsin aptekarz Neil Noesen odmówił w 2002 r. sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Został za to upomniany przez samorząd farmaceutów i ukarany grzywną. Ograniczono mu także prawa wykonywania zawodu aptekarza.

Obecnie w stanach: Arkansas, Georgia, Mississippi i Południowa Dakota istnieje szczególne prawo zezwalające farmaceutom na odmowę sprzedaży leków ze względu na sumienie. Z kolei na Florydzie, w Illinois, Maine i Tennessee istnieje ustawodawstwo, które mogłoby być w ten sposób zastosowane.

New Jersey dołącza do Kalifornii, gdzie farmaceuci muszą realizować wszystkie recepty i mogą odmówić ich realizacji jedynie za zgodą pracodawcy i upewniwszy się, że pacjent może kupić ten lek gdzie indziej. W stanie Waszyngton farmaceuci kwestionują podobne prawo.

Źródło: LifeSiteNews.com
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025